Picie mleka może powodować trądzik. Jakie mleko wybrać przy problemach z cerą?

mleko a trądzik fot. Adobe Stock, Pormezz
Mleko jest ważnym składnikiem diety człowieka. Jednocześnie badania dowodzą, ze picie mleka zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku oraz jego nasilenia. Odpowiadać za to może m.in. zawartość hormonów. Sprawdź, czy ser i jogurt także sprzyjają zmianom trądzikowym, oraz czy mleko odtłuszczone będzie dobrym zamiennikiem.
/ 27.04.2022 08:09
mleko a trądzik fot. Adobe Stock, Pormezz

Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby dzienna ilość mleka i produktów mlecznych w diecie człowieka wynosiła 2-3 porcje (porcja to np. szklanka mleka albo plaster białego sera). Jednak wiele wskazuje na to, że picie mleka choć z jednej strony jest zdrowe, z drugiej może niekorzystnie wpływać na cerę. Badania dowodzą, że jego spożywanie wiąże się z częstszym występowaniem zmian trądzikowych.

Spis treści:

  1. Czy mleko powoduje trądzik
  2. Dlaczego mleko powoduje trądzik?
  3. Jakie mleko pić w przypadku trądziku?
  4. Jakie produkty mogą powodować pryszcze?
  5. Co jeść i pić przy trądziku?

Czy mleko powoduje trądzik?

Według badań mleko może powodować trądzik. Jego picie u niektórych osób wpływa niekorzystnie na stan skóry, przyczyniając się do zatkania porów i nadmiernej aktywności gruczołów łojowych.

Przykładowa analiza naukowców z Harvard School of Public Health, z udziałem ponad 47 tys. kobiet, dowiodła, że picie mleka krowiego w trakcie dojrzewania ma związek z trądzikiem. Okazuje się, że nastolatki, które wypijały co najmniej 2 szklanki mleka dziennie, były o 44% bardziej narażone na trądzik niż pozostałe dziewczęta.

W innym badaniu ponad 4 tys. chłopców w wieku 9-15 lat odpowiadało na pytania odnośnie diety. Okazało się wtedy, że ci, którzy pili mleko, częściej mieli trądzik. Podobnych doniesień jest więcej. Zatem jeśli masz problem z cerą, a pijesz mleko, warto zaobserwować skórę po wykluczeniu tego napoju z diety. Oczywiście przyczyna trądziku może też tkwić gdzieś indziej. Związek mleka z problemami skórnymi nie musi też występować u każdego. Niektóre osoby wydają się być bardziej podatne.

Czy sery powodują trądzik?

Można przypuszczać, że skoro mleko sprzyja pojawianiu się wyprysków, to podobne działanie będą miały jego przetwory, jak np. ser, jogurt, śmietana. Jest mało dowodów naukowych na potwierdzenie tej opinii, ale istnieją doniesienia, że napoje mleczne, twarożki i serki śmietankowe także powodują niedoskonałości skóry.

Dlaczego mleko powoduje trądzik?

Przypuszcza się, że przyczyną niekorzystnego działania mleka na skórę jest zawartość hormonów w mleku oraz innych związków bioaktywnych. Szczególnie zwraca się uwagę na obecny w nabiale czynnik wzrostu IGF-1, który stymuluje produkcję sebum, skutkuje rozszerzaniem i zatykaniem porów skóry. Składniki zawarte w mleku mogą sprzyjać stanom zapalnym w organizmie. Mleko i jego przetwory znacznie wzmagają produkcję insuliny, co także sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych. Mogą też zawierać hormony takie jak steroidy i testosteron, których związek z trądzikiem został potwierdzony w badaniach naukowych.

Przeczytaj też: Trądzik dorosłych 

Jakie mleko pić w przypadku trądziku?

Jeśli dostarczasz organizmowi wapnia z innych niż mleko źródeł (chociaż nabiał jest najlepszym), a nie wyobrażasz sobie kawy bez mleka, to dobrą alternatywą dla ciebie będą mleka roślinne (niektóre są wzbogacane wapniem). Jednak uważaj na zawartość cukru. Wybieraj te niedosładzane i bez sztucznych dodatków. Picie mleka roślinnego zamiast krowiego, daje dużą szansę na poprawienie kondycji skóry i zredukowanie trądziku. Taki napój może spokojnie zastąpić mleko krowie w naleśnikach czy owsiance.

Zastąpienie tłustego krowiego mleka mlekiem odtłuszczonym, ale nadal krowim, raczej nie rozwiąże problemu trądziku. Według badań niezależnie od zawartości tłuszczu picie mleka może skutkować trądzikiem. Istnieją nawet dowody na to, że mleko odłuszczone nasila problem bardziej niż mleko tłuste, ponieważ zawiera mniej estrogenów zapobiegających wypryskom.

Jakie inne produkty mogą powodować pryszcze?

Trądzikowi sprzyja dieta bogata w produkty z wysokim indeksem glikemicznym, np. białe pieczywo, frytki, chipsy, słodkie napoje, słodycze, które powodują szybki wzrost glukozy we krwi. W rezultacie dochodzi do rozwoju stanów zapalnych, skóra wytwarza więcej sebum, powstają zaskórniki. Wypryski mogą pojawiać się po alkoholu, ostrym jedzeniu, żywności wysokoprzetworzonej, typu fast-food i czekoladzie. Niektóre źródła podają również, że na cerę może niekorzystnie wpływać częste jedzenie jajek i mięsa.

Co jeść i pić przy trądziku?

Według badań trądzikowi skutecznie przeciwdziała dieta opierająca się na produktach z niskim IG, takich jak:

  • produkty pełnoziarniste,
  • chude mięso i ryby,
  • świeże warzywa i owoce (z racji zawartości karotenoidów szczególnie polecane są zielone liściaste warzywa oraz żółte i pomarańczowe),
  • pestki, nasiona,
  • orzechy.

Chociaż trzeba dodać, że mleko nie ma wysokiego indeksu glikemicznego.

Przy trądziku zalecane są produkty bogate w:

  • cynk (np. nasiona dyni, orzechy, indyk, soczewica),
  • witaminę A (np. ryby, tran, wątroba, jarmuż, dynia),
  • witaminę E (oleje roślinne, kiełki, produkty gruboziarniste, zielone warzywa liściaste),
  • różne związki przeciwutleniające

- wszystkie te składniki działają korzystnie na skórę. 

Do picia najlepsza jest woda niegazowana lub zielona herbata (zawiera dodatkowo polifenole, które działają przeciwutleniająco i hamują procesy zapalne). Ważne jest, aby się nie odwadniać, ponieważ to prowadzi do przesuszenia skóry i zaburzenia jej funkcji. Osoba dorosła powinna wypijać 2-2,5 l płynów dziennie.

Źródła:
A.A. Çerman i inni, Dietary glycemic factors, insulin resistance, and adiponectin levels in acne vulgaris, doi: 10.1016/j.jaad.2016.02.1220,
C.A. Adebamowo i inni, High school dietary dairy intake and teenage acne, doi: 10.1016/j.jaad.2004.08.007,
C.A.  Adebamowo i inni, Milk consumption and acne in adolescent girls, doi: 10.5070/D377b9s0z8,
C.A.  Adebamowo i inni, Milk consumption and acne in teenaged boys, doi: 10.1016/j.jaad.2007.08.049,
B. Melnik, Milk consumption: aggravating factor of acne and promoter of chronic diseases of Western societies, doi: 10.1111/j.1610-0387.2009.07019.x.

Czytaj także:
Czy można pić mleko przy cukrzycy?
Jakie mleko wybrać? Właściwości zdrowotne i przeciwskazania
Jakie są wady i zalety mleka UHT? Oto cała prawda na ten temat!
Dlaczego mleko bez laktozy jest słodkie? Wszystko, co chcesz wiedzieć o mleku bez laktozy
Obalamy mity: Czy picie mleka pogarsza objawy przeziębienia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA