Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Z wiekiem wymagania naszej skóry zmieniają się. Dlatego także jej pielęgnacja powinna się zmienić. Ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków, specjalnie przeznaczonych do skóry dojrzałej.
/ 19.12.2010 12:38
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Jakie kosmetyki zmniejszają oznaki starzenia się skóry?

7 najważniejszych oznak starzenia się skóry:

 • wraz z upływem czasu zawartość wody w komórkach maleje, a skóra staje się sucha,
 • zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się cieńsza, traci jędrność i sprężystość, zaczynają tworzyć się zmarszczki,
 • zmniejsza się tempo metabolizmu skóry, wskutek czego staje się ona sucha i matowa,
 • zmniejsza się tempo przyrostu nowych komórek, a warstwa martwych komórek na powierzchni skóry staje się coraz grubsza sprawiając, że skóra nabiera niezdrowego, szarego kolorytu,
 • zmniejsza się tempo regeneracji uszkodzeń spowodowanych działaniem promieni UV, mogą pojawić się ciemne przebarwienia wywołane nieregularną produkcją pigmentu,
 • skóra traci niezbędne składniki odżywcze,
 • zmniejszają się naturalne zdolności regeneracyjne skóry wobec szkodliwego wpływu środowiska.

Ogólne zasady w stosowaniu kosmetyków są takie same, niezależnie czy dotyczą skóry dojrzałej, suchej, mieszanej czy tłustej. Zmienia się jedynie rodzaj produktów i ich skład.

 1. Zaczynamy od oczyszczania twarzy. W tym celu można użyć mleczka lub płynu micelarnego.
 2. Krok drugi to kremy na dzień i na noc – nawilżające, regenerujące, rozświetlające – w zależności od potrzeb.
 3. Raz w tygodniu maseczka oraz peeling.
 4. Dodatkowo można użyć kremy specjalnie przeznaczonego do pielęgnacji skóry pod oczami.

Czytaj również: Zabiegi nawilżające

Kosmetyki przeznaczone dla skóry dojrzałej powinny zawierać składniki, których z wiekiem robi się w skórze coraz mniej oraz związki zapobiegające dalszym procesom starzenia. Spośród tych składników ważna jest witamina C, znana z właściwości stymulujących produkcję kolagenu i elastyny. Koenzym Q10 z kolei pomaga przywrócić cerze blask.

Kosmetyki powinny zawierać filtry przeciwsłoneczne, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych UVA/UVB oraz kompleks enzymów i antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki.

Pamiętajmy, że kosmetyki to nie wszystko. Trzeba zwrócić uwagę na cały styl życia. Należy odpowiednio się odżywiać, konieczny jest ruch, świeże powietrze, unikanie stresu, wysypianie się i stronienie od używek. Braki w jakiejkolwiek z tych dziedzin odbiją się między innymi na zdrowiu naszej skóry, a kosmetyki - choćby nie wiem jak dobre i drogie - nie zamaskują wszystkiego.

Warto przeczytać: Pielęgnacja skóry suchej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!