Polip macicy - objawy, przyczyny, leczenie

Polip macicy fot. Adobe Stock
Polip macicy to zmiana, która przez dłuższy czas może rozwijać się bezboleśnie. Wraz z jego rozwojem pojawić się mogą krwawienia, bóle brzucha czy obfite upławy.
/ 03.02.2020 14:37
Polip macicy fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Objawy polipa macicy
  2. Przyczyny polipa macicy
  3. Polip szyjki i polip trzonu macicy
  4. Leczenie polipa macicy

Polip w macicy może powstawać u kobiet w każdym wieku. Pojawia się zarówno u młodych pacjentek, jak i u pań, które przeszły już menopauzę. Nie powinien niepokoić. To łagodna zmiana, którą bardzo często udaje się wyleczyć samą terapią hormonalną. Ze względu na wygląd, wyróżnić możemy dwa rodzaje polipów:

  1. polip uszypułowany - posiada zakończenie, przypominające nogę
  2. polip nieuszypułowany - tzw. siedzący, to narośl na powierzchni błony śluzowej o kulistym kształcie.

Polip macicy - objawy

Niewielki polip macicy może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów i często bywa zdiagnozowany podczas rutynowego badania ginekologicznego. Wraz ze wzrostem polipa pojawić się mogą nieprzyjemne dolegliwości, przede wszystkim krwawienia niezwiązane z miesiączkami.

Inne objawy polipa macicy to:

Sprawdź: kiedy polip macicy jest złośliwy?

Polip macicy - przyczyny

Polip w macicy spowodowany jest głównie zmianami hormonalnymi. Prawdopodobnie związany jest z nadprodukcją estrogenów. Może pojawić się pacjentek w każdym wieku, jednak najczęściej występuje między 30 a 50 rokiem życia. Polipy zwykle występują pojedynczo. Ich średnia średnica to około 5 mm, jednak zdarzają się większe zmiany - nawet 2-3 centymetrowe.

Polip macicy - polip szyjki i polip trzonu macicy

Ze względu na umiejscowienie, wyróżnić można dwa rodzaje polipów w macicy - polip szyjkowy i polip trzonu macicy.  Ich nazwy często są przez pacjentów stosowane są zamienne. To jednak duży błąd. Oba polipy są inaczej zbudowane i często dają zupełnie inne objawy.

  • Polip szyjki macicy - Jest znacznie łatwiejszy do zdiagnozowania, ponieważ po osiągnięciu odpowiedniej wielkości jest widoczny podczas badania ginekologicznego. Zdarza się nawet, że jest widoczny już w ujściu zewnętrznym. Polip szyjki macicy jest dużo łagodniejszy i bardzo rzadko występuje w formie poszerzonych gruczołów. Jego powierzchnia zwykle składa się z płaskiego nabłonka.
  • Polip trzonu macicy - zazwyczaj niewidoczny, zdiagnozować go można głównie podczas badania USG. Jego cechą jest występowanie poszerzonych gruczołów.

Polip macicy - leczenie

Jak zostało już napisane, polip macicy często przebiega bezobjawowo i zdarza się, że diagnozowany jest dopiero podczas rutynowego badania ginekologicznego lub USG. Leczenie polipów w macicy zwykle rozpoczyna się od leczenia hormonalnego, które może trwać nawet kilka miesięcy. Często jest to jedyna metoda leczenia, ponieważ w wielu przypadkach polip znika po włączeniu leków. Zdarza się jednak, że terapia hormonalna nie przynosi skutków. Wtedy konieczny jest zabieg łyżeczkowania lub histeroskopii.

Łyżeczkowanie

To zabieg diagnostyczny przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Zalecany jest zwłaszcza, gdy u pacjentki występuje podejrzenie choroby nowotworowej, ponieważ od razu po zabiegu uzyskany materiał bada się histopatologicznie. Łyżeczkowanie polega na ukręceniu polipa. Zwykle nie jest niebezpieczne dla zdrowia pacjentki, która jedynie przez kilka dni po zabiegu powinna leżeć i odpoczywać.

Histeroskopia

To z kolei nowoczesna metoda leczenia, która polega na wprowadzeniu do pochwy pacjentki endoskopu, który za pomocą lasera usuwa zmianę. Zabieg histeroskopii można wykonać już w trakcie badania diagnostycznego.Jest bardzo bezpieczny i zwykle nie niesie za sobą powikłań.

Trzeba pamiętać, że pomimo iż polip macicy zaliczany jest do łagodnych zmian, nie należy go bagatelizować. Zdarza się bowiem (choć niezwykle rzadko), że w jego obrębie rozwinąć się może zmiana nowotworowa. Pacjentka z podejrzeniem polipa macicy lub po zabiegu jego usunięcia powinna przebywać pod stałą opieką ginekologa.

Więcej na temat chorób kobiecych:
Endometrioza - objawy, leczenie, badania, jak wykryć
Torbiel na jajniku - czy jest groźna, dlaczego powstaje, jak leczyć
Zespół policystycznych jajników - przyczyny, objawy, leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA