Przekrwione oczy - przyczyny i leczenie czerwonych oczu

przekrwione oczy fot. Adobe Stock
Przekrwienie oczu lub oka to zaczerwienienie wynikające z poszerzenia powierzchniowych naczyń gałki ocznej. Może być wywołane czynnikami zapalnymi lub niezapalnymi. Samo zaczerwienienie oka nie wymaga leczenia, jednak czasami wymaga go choroba powodująca problem. W większości przypadków przyczyną zaczerwienienia oczu jest zapalenie spojówek.
/ 21.12.2020 14:04
przekrwione oczy fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Przyczyny przekrwionych oczu
  2. Objawy alarmujące
  3. Leczenie przekrwionych oczu

Przyczyny przekrwionych oczu

Objaw w postaci czerwonych oczu może być spowodowany przez wiele bardzo różnych czynników: zapalnych i niezapalnych. Częste z nich to:

Silny ból oka i światłowstręt prawdziwy (gdy występuje ból chorego oka zamkniętego podczas świecenia światłem w otwarte oko zdrowe) zazwyczaj świadczą o poważniejszych przyczynach przekrwienia oczu. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza.

Objawy alarmujące

Do niepokojących objawów, które mogą towarzyszyć przekrwionym oczom i powinny skłonić do wizyty u lekarza są:

  • nagły silny ból i wymioty,
  • pogorszenie wzroku (np. ostrości widzenia),
  • otwór w rogówce (krater),
  • zmiany wskazujące na półpasiec (bolesna wysypka na skórze w okolicy oka),
  • owrzodzenie,
  • nacieki zapalne.

Nagłe zaczerwienienie oka może być symptomem ostrego napadu jaskry lub zapalenia tęczówki. Jeśli pacjent dotrze do lekarza zbyt późno (np. po kilku dniach od wystąpienia problemu), zdarza się, że leczenie okazuje się nieskuteczne, a choremu zagraża utrata wzroku. W tym przypadku liczy się czas. Im szybciej chory trafi do okulisty, tym lepiej.

Leczenie przekrwionych oczu

Każde ze schorzeń powodujących przekrwienie oczu należy leczyć inaczej.

Jeśli przyczyną czerwonego oka jest infekcyjne zapalenie spojówek, tylko lekarz będzie mógł zapisać odpowiednie krople do oczu (antybiotyki lub sterydy). Alergiczne zapalenie spojówek (najczęściej towarzyszy mu swędzenie, pieczenie oczu, łzawienie) wymaga podania leków przeciwhistaminowych (miejscowo lub doustnie). 

W przypadku zespołu suchego oka pomocne będzie zastosowanie kropli nawilżających dostępnych bez recepty (tzw. sztucznych łez). Gdy objawy są bardzo dokuczliwe, należy zgłosić się do okulisty. 

Jeśli przyczyną przekrwionych oczu jest wylew podspojówkowy, który najczęściej pojawia się w wyniku wysiłku, kaszlu, kichnięcia lub wymiotów, nie stosuje się specjalnego leczenia. Krwiak wchłania się samoistnie w ciągu 1-2 tygodni. Wylew podspojówkowy może być sygnałem nadciśnienia, dlatego warto wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi. 

Pacjenci z podejrzeniem ostrego napadu jaskry (czerwone oko, ból oka i głowy) powinni być natychmiast skierowani do kliniki okulistycznej. Nie wolno w takich przypadkach podawać atropiny, która tylko pogłębia atak. Podaje się 2% roztwór pilokarpiny do worka spojówkowego.

Zaczerwienienie oczu występujące ze zmianami półpaścowymi, może być leczone preparatami przeciwwirusowymi (np. acyklowir w maści do oczu).

Proces zapalny twardówki zwykle nie wymaga leczenia, czasami podaje się sterydy, konieczna jest wizyta u okulisty. Oprócz przekrwienia oczu występują w takim sytuacjach ból, nadwrażliwość na dotyk. Z kolei zapalenie rogówki o podłożu bakteryjnym wymaga jak najszybciej skierowania do kliniki okulistycznej, infekcja powodująca zapalenie rogówki może być agresywna i powodować uszkodzenia w ciągu 24 godzin. Zapaleniu rogówki towarzyszy silny ból oka, łzawienie, światłowstręt, a oczy są silnie przekrwione. 

Mnogość przyczyn przekrwienia oczu, ale też możliwe groźne następstwa, świadczą o tym, że objawu lepiej nie bagatelizować. Warto z problemem skierować się do lekarza pierwszego kontaktu lub do okulisty. 

Więcej na podobny temat:
Pieką mnie oczy - okulista odpowiada na pytanie o pieczenie oczu
Przyczyny bólu oczu - 9 najczęstszych dolegliwości
Piekące oczy – czy przyczyną są pasożyty – nużeńce?
Chroń swoje oczy przed komputerem!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA