przekrwione oczy fot. Adobe Stock

Przekrwione oczy - przyczyny i leczenie czerwonych oczu

Przekrwienie oczu lub oka to zaczerwienienie będące obrazem poszerzenia powierzchniowych naczyń gałki ocznej. Może być wywołane czynnikami zapalnymi lub niezapalnymi. Samo zaczerwienienie oka nie wymaga leczenia, jednak może być konieczne leczenie przyczyny. W większości przypadków przyczyną zaczerwienienia oczu jest zapalenie spojówek.
/ 09.07.2020 17:04
przekrwione oczy fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Przyczyny przekrwionych oczu
  2. Objawy alarmujące
  3. Leczenie przekrwionych oczu

Przyczyny przekrwionych oczu

Objaw w postaci przekrwionych oczu może być spowodowany przez wiele bardzo różnych czynników: zapalnych i niezapalnych. Częste z nich to:

Silny ból oka i światłowstręt prawdziwy (gdy występuje ból chorego oka zamkniętego podczas świecenia światłem w otwarte oko zdrowe) zazwyczaj świadczą o poważniejszych przyczynach przekrwienia oczu.

Objawy alarmujące

Do niepokojących objawów, które mogą towarzyszyć przekrwionym oczom i powinny skłonić do wizyty u lekarza są:

  • nagły silny ból i wymioty,
  • pogorszenie wzroku (np. ostrości widzenia),
  • otwór w rogówce (krater),
  • zmiany wskazujące na półpasiec,
  • owrzodzenie,
  • nacieki zapalne.

Nagłe zaczerwienienie oka może być symptomem ostrego napadu jaskry lub zapalenia tęczówki. Jeśli pacjent dotrze do lekarza zbyt późno (np. po kilku dniach od wystąpienia objawu), bywa, że leczenie okazuje się nieskuteczne i można stracić wzrok. W tym przypadku liczy się czas. Im szybciej chory trafi do okulisty, tym lepiej.

Leczenie przekrwionych oczu

Każde ze schorzeń powodujących przekrwienie oczu należy leczyć inaczej.

Jeśli przyczyną czerwonego oka jest infekcyjne zapalenie spojówek, tylko lekarz będzie mógł zapisać odpowiednie krople do oczu (antybiotyki lub sterydy). Alergiczne zapalenie spojówek (najczęściej towarzyszy mu swędzenie, pieczenie oczu, łzawienie) wymaga podania leków przeciwhistaminowych (miejscowo lub doustnie). 

W przypadku zespołu suchego oka pomocne będzie zastosowanie kropli nawilżających dostępnych bez recepty (tzw. sztucznych łez). Gdy objawy są bardzo dokuczliwe, należy zgłosić się do okulisty. 

Jeśli przyczyną przekrwionych oczu jest wylew podspojówkowy, który najczęściej pojawia się w wyniku wysiłku, kaszlu, kichnięcia lub wymiotów, nie stosuje się specjalnego leczenia. Krwiak wchłania się samoistnie w czasie 1-2 tygodni. Wylew podspojówkowy może być sygnałem nadciśnienia, dlatego warto wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi. 

Pacjenci z podejrzeniem ostrego napadu jaskry (czerwone oko, ból oka i głowy) powinni być natychmiast skierowani do kliniki okulistycznej. Nie wolno w takich przypadkach podawać atropiny, która tylko pogłębia atak. Podaje się 2% roztwór pilokarpiny do worka spojówkowego.

Zaczerwienienie oczu, występujące ze zmianami półpaścowymi, może być leczone preparatami przeciwwirusowymi (np. acyklowir w maści do oczu).

Proces zapalny twardówki zwykle nie wymaga leczenia, czasami podaje się sterydy, konieczna jest wizyta u okulisty. Oprócz przekrwienia oczu występują wówczas ból, nadwrażliwość na dotyk. Z kolei zapalenie rogówki o podłożu bakteryjnym wymaga jak najszybciej skierowania do kliniki okulistycznej, infekcja powodująca zapalenie rogówki może być agresywna i powodować uszkodzenia w ciągu 24 godzin. Zapaleniu rogówki towarzyszy silny ból oka, łzawienie, światłowstręt, oczy są mocno przekrwione. 

Mnogość przyczyn przekrwienia oczu, ale też możliwe groźne jego następstwa, świadczą o tym, że objawu lepiej nie bagatelizować. Warto z problemem skierować się do lekarza pierwszego kontaktu lub do okulisty. 

Więcej na podobny temat:
Pieką mnie oczy - okulista odpowiada na pytanie o pieczenie oczu
Przyczyny bólu oczu - 9 najczęstszych dolegliwości
Piekące oczy – czy przyczyną są pasożyty – nużeńce?
Chroń swoje oczy przed komputerem!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/13.05.2018 18:37
Ja mam starazolin. Pomógł mi w ubiegłym roku i uwolnił od pieczenia i przekrwionych oczu. W tym roku też go używam, kiedy mam przesuszone oczy od klimatyzacji w pracy.
/13.03.2018 16:01
mróz się skończył, ale teraz wiatr daje czadu, zawsze łzawię jak biegam. nie wiem czy to od pyłu w powietrzu albo może coś innego wchodzi w grę, ale ciężko mi tak w parku. może polecicie jakieś krople na takie łzawienie? hialeye słyszałam, że są ok, ale czy ktoś używał?
/29.12.2017 15:40
jak czuje ze moje oczy sa przesuszone i potrzebuja szybkiego nawilzenia to od razu siegam po Starazolin i czuje natychmiastowa ulge ;)
POKAŻ KOMENTARZE (14)