Ciało obce w oku fot. Fotolia

Gdy coś wpadnie do oka - jak wyciągnąć ciało obce z oka

Choć nie jest groźne, ciało obce które dostało się do oka trzeba jak najszybciej usunąć. Podpowiadamy, jak zrobić to bezpiecznie
Marta Wilczkowska / 26.08.2014 09:01
Ciało obce w oku fot. Fotolia

Wystarczy podmuch wiatru, żeby ziarnko piasku czy paproch wpadły nam do oka. Jeśli wtedy samo łzawienie nie pomoże, trzeba działać. Zobacz, jak bezpiecznie wyciągnąć ciało obce z oka

Co robić, gdy coś wpadnie do oka?

Przede wszystkim nie trzyj powieki, gdyż możesz spowodować, że ciało obce utkwi w gałce ocznej. Delikatnie usuń je z oka, możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • Paproch lub rzęsę na brzegu oka lub spod dolnej powieki usuń wilgotnym rożkiem chusteczki.
  • Jeśli ciało obce jest pod górną powieką, popatrz w dół i spróbuj nałożyć górną powiekę na dolną. Potem puść ją i pozwól wrócić na miejsce. To umożliwi rzęsom z dolnej powieki „wymieść” paprochy spod górnej powieki.

Ciało obce w oku - jak przepłukać oko?

Jeżeli delikatne działanie nie pomaga, przepłucz oko. Najlepiej to zrobić solą fizjologiczną albo tzw. sztucznymi łzami (do kupienia w aptece). Jeśli nie masz ich pod ręką, nalej do kieliszka lub szklanki przegotowaną przestudzoną wodę. Przechyl lekko głowę do tyłu i polewaj oko wąskim strumieniem wody. Jeśli to nie pomaga, przyłóż do oka czystą gazę i jedź do przychodni.

Uwaga! Jeżeli ciało obce wbije się w gałkę oczną, nie usuwaj go, tylko jak najszybciej jedź do lekarza!

Czytaj także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!