Rwa kulszowa – rehabilitacja, jak ćwiczyć? [WYWIAD Z ORTOPEDĄ]

rehabilitacja rwy kulszowej fot. Adobe Stock
Gdy minie ostry stan choroby, w czasie którego przyjmuje się środki przeciwbólowe, warto rozpocząć odpowiednie ćwiczenia i rehabilitację. Jak leczyć rwę kulszową ruchem? Jakie formy działania są wskazane?
Marta Słupska / 24.01.2019 09:47
rehabilitacja rwy kulszowej fot. Adobe Stock

Wydaje ci się, że po ataku rwy kulszowej wystarczy trochę poćwiczyć i wszystko wróci do normy? Tak naprawdę taki stan jest sygnałem, że nie dbamy o swoje ciało, a w szczególności – o kręgosłup. Krótkotrwała rehabilitacja pomoże na chwilę, ale gdy wrócimy do starych nawyków, prawdopodobnie ból powróci. Rwa kulszowa ma bowiem charakter nawracający. Jak zatem minimalizować ryzyko kolejnego ataku? Zapytałyśmy o to eksperta – doktora Damiana Zaborowskiego, ortopedę-traumatologa z Centrum Medycznego Damiana.

Czy warto skorzystać z rehabilitacji, jeżeli dokucza nam rwa kulszowa?

Damian Zaborowski: Tak, należy poddawać się rehabilitacji. Wiedza i profilaktyka u pacjenta są bardzo ważne, by minimalizować ataki rwy kulszowej na przyszłość. Ponad 80% osób z tym problemem da się leczyć zachowawczo. W tym przypadku zabieg chirurgiczny to ostateczność i jest wynikiem wieloletniego bagatelizowania problemu, siedzącego trybu życia oraz braku odpowiedniej profilaktyki i ćwiczeń.

W ostrym stanie choroby rehabilitacja nie jest wskazana ze względu na duży stan zapalny toczący się w tkankach. Z powodu dużych dolegliwości bólowych pacjent nie jest w stanie wykonywać jakichkolwiek ćwiczeń. Najczęściej leży w łóżku, unika aktywności i ruchów, które nasilają ból.

W przypadku rehabilitacji w pierwszej kolejności należy skupić się na zmniejszeniu stanu zapalnego oraz na działaniu przeciwbólowym dostępnymi środkami farmakologicznymi.

Po upływie około tygodnia i w zależności od samopoczucia pacjenta możemy wprowadzić również rehabilitację manualną, rozluźniający masaż, pracę z punktami spustowymi, kinesiotaping i zabiegi fizykalne.

Ile trwa rwa kulszowa?

Na czym polega rehabilitacja przy rwie kulszowej? Ile czasu trwa?

Rehabilitacja powinna być wpisana w styl życia pacjenta, jeżeli rwa kulszowa osiągnęła już stan przewlekły. Zabiegi terapii manualnej, kinezyterapia, zabiegi fizykalne zmniejszają ból i pozwalają zminimalizować występowanie ataków choroby.

Głównym zadaniem fizjoterapii jest wzmocnienie mięśni głębokich oraz rozluźnienie struktur zbyt napiętych, przykurczonych i przywrócenie równowagi pracy układu narządu ruchu. Celem ćwiczeń jest również stabilizacja kręgosłupa, poprawa jego ruchomości i elastyczności tkanek.

Jak leczyć rwę kulszową?

O czym musimy pamiętać, gdy korzystamy z takiej rehabilitacji?

Rwa kulszowa ma charakter nawracający, dlatego przy tym schorzeniu ważna jest zmiana stylu życia i pozbycie się złych nawyków ruchowych. Warto dbać o prawidłową masę ciała, nawodnienie, postawę i regularną aktywność. Należy wyeliminować błędy postawy, które wpływają na nasilenie dolegliwości. Unikać:

  • zbyt długiego przebywania w jednej pozycji,
  • obciążania niesymetrycznego ciała,
  • podnoszenia ciężkich przedmiotów,
  • siedzącego trybu życia,
  • częstego chodzenia na  wysokich obcasach,
  • sportów asymetrycznych.

Zabiegi fizykalne takie jak ultradźwięki,  elektroterapia, laser, krioterapia, terapia ciepłem, kinesiotaping wykazują działanie przeciwbólowe. Praca manualna z punktami spustowymi, masaż głęboki, rozluźniający, powięziowy bardzo pomaga w rehabilitacji.

Ważne jest aby rehabilitacja, a przed wszystkim ćwiczenia na rwę kulszową, były wykonywane prawidłowo i systematycznie. Także samodzielnie przez pacjenta. Zadaniem rehabilitanta jest edukacja, właściwy dobór ćwiczeń, nauka ich prawidłowego wykonywania oraz zwiększanie świadomości na temat choroby, że jest ona postępująca i należy zmienić styl życia, aby swoim zachowaniem maksymalnie opóźnić ten proces.

Zobacz też:
Jakie są objawy rwy kulszowej?
Jak radzić sobie z rwą kulszową w ciąży?

Ekspert: Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog, Centrum Medyczne Damiana. Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku. Obecnie pracuje w Centrum Medycznym Damiana przy ul. Wałbrzyskiej 46 w Warszawie. Specjalizuje się w zabiegach operacyjnych urazów komunikacyjnych i sportowych oraz w leczeniu przewlekłych chorób narządu ruchu z zastosowaniem nowoczesnych terapii regeneracyjnych stawów. Bierze czynny udział w kursach i konferencjach naukowych w kraju i za granicą.

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA