Naciągnięte ścięgno pod kolanem. Co zrobić, gdy boli z tyłu kolana?

naciągnięcie ścięgna pod kolanem fot. Adobe Stock, Paweł Michałowski
Ścięgno pod kolanem to ważny element kompleksu odpowiedzialnego za stabilizację i prawidłowe działanie stawu kolanowego. Naciągnięcie ścięgna pod kolanem może prowadzić do groźniejszych urazów, dlatego lepiej nie bagatelizować dolegliwości. Jakie są objawy i jak sobie pomóc w przypadku urazu?
Marta Wilczkowska / 17.02.2022 09:55
naciągnięcie ścięgna pod kolanem fot. Adobe Stock, Paweł Michałowski

Spis treści:

  1. Staw kolanowy i ścięgno pod kolanem
  2. Naciągnięte ścięgno pod kolanem - objawy
  3. Uszkodzenie ścięgna kolana - pierwsza pomoc
  4. Naciągnięte ścięgno pod kolanem - rozpoznanie i leczenie
  5. Domowe sposoby na naciągnięte ścięgno

Staw kolanowy i ścięgno pod kolanem

Staw kolanowy to największy staw w naszym ciele. Nazywany bywa koszmarem inżyniera, gdyż jego funkcjonowanie wymaga połączenia dwóch przeciwstawnych zadań: stabilności i ruchomości. Musi podtrzymywać nasze ciało i jednocześnie poruszać się w różnych płaszczyznach. 

Ścięgna to pasma tkanki włóknistej łączące mięśnie z kością. Są niejako przedłużeniem mięśnia, aż do miejsca jego przyczepu. Głównym budulcem ścięgien są włókna kolagenowe. By stawy kolanowe były stabilne, bez zarzutu działać muszą ścięgna, które utrzymują kolano we właściwej pozycji. Niestety są one mało elastyczne i dlatego łatwo ulegają uszkodzeniu. 

Ścięgno pod kolanem (ścięgno mięśnia podkolanowego) może ulegać różnym urazom: naciągnięciu, zapaleniu, naderwaniu czy zerwaniu. Jest stosunkowo wrażliwe na obciążenia.

Wystarczy za bardzo wygiąć nogę (np. chodząc na obcasach) lub nadmiernie skręcić tułów przy ugiętych kolanach, by nadwyrężyć ścięgna stawu kolanowego. Najbardziej narażeni na naciągnięcia i inne urazy ścięgien pod kolanem są jednak sportowcy, którzy wykonują dynamiczne, szybkie i nagłe ruchy. 

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - objawy

Naciągnięte ścięgno pod kolanem powoduje przede wszystkim ból z tyłu poniżej kolana, nasilający się w trakcie ruchów, np. kucania, przysiadu, zginania nogi czy chodzenia, a ustępujący w czasie odpoczynku. Może też być odczuwany pod wpływem ucisku miejsca uszkodzenia. Urazom ścięgna może towarzyszyć stały stopniowo narastający ból i obrzęk stawu. Dodatkowo pojawiają się często uczucie niestabilności, „uciekania” i przeskakiwania w kolanie. Przy urazie ścięgna pod kolanem mogą pojawić się trudności z wyprostowaniem nogi i sztywność stawu, a także krwiak.

Przeczytaj: Ból kolana przy zginaniu

Uszkodzenie ścięgna kolana - pierwsza pomoc

Gdy podejrzewasz, że doszło do naciągnięcia ścięgna pod kolanem, powinieneś ograniczyć obciążanie stawu, unieruchomić staw oraz przyłożyć chłodny okład na kolano. To może być worek z lodem, mrożonką lub zimny kompres żelowy (do kupienia w aptece). Możesz też przyjąć lek przeciwzapalny (np. ibuprofen) oraz zastosować okłady z octu lub altacetu, zmniejszające obrzęk.

Konieczna jest również konsultacja lekarska, nawet jeżeli dolegliwości zaczną ustępować. Uraz może dać o sobie znać za jakiś czas. Zmiany w obrębie ścięgna mogą też prowadzić do jego zerwania, deformacji, zwapnień albo przykurczów, dlatego żadnych objawów nie powinniśmy bagatelizować. 

Jeśli doszło do zerwania ścięgna, staw nie będzie funkcjonował prawidłowo i rozpocznie się proces przyspieszonej destrukcji łąkotek oraz chrząstek, co doprowadzi do wczesnego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w kolanie. Lekarze twierdzą, że takie nieleczone kolano ulega zniszczeniu statystycznie w ciągu 10–15 lat od urazu.

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - rozpoznanie i leczenie

Aby potwierdzić uszkodzenie ścięgna pod kolanem, konieczne jest prześwietlenie oraz USG kolana. W zależności od wyniku badania specjalista zdecyduje o dalszym leczeniu. Może ono obejmować fizjoterapię, przyjmowanie leków przeciwzapalnych, noszenie opaski stabilizującej na kolano lub założenie ortezy. Postępowanie zależy od wyników badania oraz objawów.

Domowe sposoby na naciągnięte ścięgno

Na ból kolan spowodowany nadwyrężeniem ścięgna pomoże okład z arniki – działa przeciwbólowo i zmniejsza obrzęk. 3 łyżeczki ziela zalej szklanką wrzątku, następnie parz 5 minut i schłodź. Zwilż nim gazę i przyłóż na bolące kolano.

Na podstawie artykułu z Pani Domu. Treść została pierwotnie opublikowana 02.04.2013.

Czytaj także:
Koślawość kolan - na czym polega? Konsekwencje zdrowotne, ćwiczenia i leczenie
Ćwiczenia na kolana - usprawnią mięśnie wokół stawu kolanowego!
Puchnięcie nóg - objawy i przyczyny, sposoby na obrzęki nóg
Skręcona kostka - jak wygląda, pierwsza pomoc, leczenie. Skręcenie stawu skokowego a zwichnięcie i stłuczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA