Ból kolana fot. Fotolia

Ścięgna kolana - jak leczyć nadwyrężone ścięgna

Kolano to jeden z najbardziej obciążonych stawów w naszym ciele. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, kiedy jego ścięgna zostaną uszkodzone
Marta Wilczkowska / 06.04.2018 13:55
Ból kolana fot. Fotolia

Staw kolanowy to największy staw w naszym ciele. Nazywany bywa koszmarem inżyniera, gdyż jego funkcjonowanie wymaga połączenia dwóch przeciwstawnych zadań: stabilności i ruchomości. Musi podtrzymywać nasze ciało i jednocześnie poruszać się w różnych płaszczyznach. Podczas urazu naciągnięciu lub zerwaniu może ulec każde z nich. Zobacz, jak rozpoznać objawy i leczyć uszkodzenia ścięgien:

Jak działają ścięgna w stawie kolanowym?


By stawy kolanowe były stabilne, bez zarzutu działać muszą ścięgna, czyli więzadła, które utrzymują kolano we właściwej pozycji. Niestety, są one mało elastyczne i dlatego łatwo ulegają uszkodzeniu. Wystarczy za bardzo wygiąć nogę (np. chodząc na obcasach) lub nadmiernie skręcić tułów przy ugiętych kolanach, by nadwyrężyć stawy kolanowe.

Jakie są objawy uszkodzenia ścięgna kolana?


Uszkodzeniu ścięgna zwykle towarzyszy stopniowo narastający ból i obrzęk stawu. Dodatkowo występować może uczucie niestabilności, „uciekania” i przeskakiwania w kolanie.

Uszkodzenie ścięgna kolana - pierwsza pomoc


Najważniejsze, co trzeba zrobić w takiej sytuacji, to unieruchomić staw oraz szybko przyłożyć chłodny okład. Najlepsze są: worek z lodem lub zimny kompres żelowy (do kupienia w aptece). Konieczna jest również konsultacja lekarska, nawet jeżeli dolegliwości zaczną ustępować. Bo choć z czasem tego typu urazy ulegają samozaleczeniu, mogą dać o sobie znać po latach.

Jeśli doszło do zerwania więzadła, staw nie będzie funkcjonował prawidłowo i rozpocznie się proces przyspieszonej destrukcji łąkotek oraz chrząstek, co doprowadzi do wczesnego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w kolanie. Lekarze twierdzą, że takie nieleczone kolano ulega zniszczeniu statystycznie w ciągu 10–15 lat od urazu.

Jak zdiagnozować i leczyć uszkodzenie więzadła?


Aby potwierdzić uszkodzenie więzadła, konieczne jest prześwietlenie oraz USG kolana. W zależności od wyniku badania należy podjąć leczenie:

  • Jeśli to tylko naciągnięcie lub naderwanie, wystarczy samo odciążenie stawu kolanowego.
  • Gdy doszło do zerwania ścięgna, niekiedy potrzebna jest artroskopia (wziernikowanie kolana przez niewielkie nacięcia na skórze), by usunąć fragmenty tkanek ze stawu.
  • Najpoważniejszej interwencji wymaga zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, gdyż wymaga ono rekonstrukcji. W czasie operacji w miejsce uszkodzonego ścięgna wszczepia się elementy pobrane z mięśnia uda. Do pełnej sprawności wraca się po około pół roku od operacji.

Domowe sposoby na ból kolan


Na ból kolan spowodowany nadwyrężeniem więzadeł w kolanach pomoże okład z arniki – działa przeciwbólowo i zmniejsza obrzęk. 3 łyżeczki ziela zalej kubkiem wrzątku, parz 5 min, schłodź. Zwilż nim gazę, przyłóż na bolące kolano.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!