W uzależnieniu od nikotyny biorą udział czynniki biologiczne i socjologiczne./ fot. Fotolia fot. Fotolia

Skład dymu tytoniowego

W dymie tytoniowym znajduje się około 6000 związków chemicznych. Palącego się papierosa możemy więc śmiało nazwać chemiczną fabryką. Z czego składa się dym tytoniowy? Co wchłaniają płuca palacza podczas zaciągania się "dymkiem"?
/ 15.04.2009 19:29
W uzależnieniu od nikotyny biorą udział czynniki biologiczne i socjologiczne./ fot. Fotolia fot. Fotolia

Wprost do płuc palacza strumień główny

Dym tytoniowy, który wytwarza się podczas palenia i który jest wdychany przez palacza, składa się z frakcji gazowej (mieszaniny gazów) oraz frakcji cząsteczkowej (kondensatu cząstek ciał smolistych i nikotyny). Faza gazowa stanowi większość (ok. 90%) całkowitej masy dymu tytoniowego, a pozostała część to frakcja cząsteczkowa.

Faza gazowa składa się z azotu, dwutlenku węgla, tlenu, tlenku węgla, lotnych węglowodorów, formaldehydu, akroleiny, nitrozami oraz tlenków azotu i amoniaku. Jeśli chodzi natomiast o fazę cząsteczkową, to po usunięciu z niej nikotyny i wody, pozostaje tar, czyli ciała smołowate. Tar jest brązową, lepką substancja osadową. Jest ona mieszaniną wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. W ciałach smołowatych znajdują się również pierwiastki radioaktywne (np. polon), substancje utleniające oraz związki drażniące (formaldehyd, akroleina).

Zobacz też: Polacy są zadowoleni z wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych

Palenie bierne strumień boczny

Oprócz dymu, który bezpośrednio wdycha palacz, wytwarza się również dym z końca papierosa. Skład tego dymu może się nieco różnić od składu dymu ze strumienia głównego, przede wszystkim z tego powodu, że miesza się on z powietrzem. Szkodliwe dla ludzkiego organizmu są również związki zapachowe zawarte w papierosach.

Zobacz też: Natychmiastowe i opóźnione efekty palenia papierosów

Producenci w trosce o zdrowie palaczy?

Producenci tytoniu przez cały czas podejmują nowe działania, które mają na celu obniżenie zawartości toksycznych związków w papierosach. Nie jest to proste, jeśli chcą jednocześnie zachować ich smak i zapach. Mimo to udało się dokonać kilku zmian, m.in. w materiale genetycznym uprawianego tytoniu, technologii produkcji, sposobie przechowywania liści, użyciu nawozów. Przez wiele lat zmieniał się również wygląd papierosów, ich długość, wydajność filtracji, porowatość papieru oraz boczna wentylacja.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!