Skład dymu tytoniowego
W dymie tytoniowym znajduje się około 6000 związków chemicznych. Palącego się papierosa możemy więc śmiało nazwać chemiczną fabryką. Z czego składa się dym tytoniowy? Co wchłaniają płuca palacza podczas zaciągania się "dymkiem"?

- Katarzyna Tomczyk
Wprost do płuc palacza – strumień główny
Dym tytoniowy, który wytwarza się podczas palenia i który jest wdychany przez palacza, składa się z frakcji gazowej (mieszaniny gazów) oraz frakcji cząsteczkowej (kondensatu cząstek ciał smolistych i nikotyny). Faza gazowa stanowi większość (ok. 90%) całkowitej masy dymu tytoniowego, a pozostała część to frakcja cząsteczkowa.
Faza gazowa składa się z azotu, dwutlenku węgla, tlenu, tlenku węgla, lotnych węglowodorów, formaldehydu, akroleiny, nitrozami oraz tlenków azotu i amoniaku. Jeśli chodzi natomiast o fazę cząsteczkową, to po usunięciu z niej nikotyny i wody, pozostaje tar, czyli ciała smołowate. Tar jest brązową, lepką substancja osadową. Jest ona mieszaniną wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. W ciałach smołowatych znajdują się również pierwiastki radioaktywne (np. polon), substancje utleniające oraz związki drażniące (formaldehyd, akroleina).
Zobacz też: Polacy są zadowoleni z wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych
Palenie bierne – strumień boczny
Oprócz dymu, który bezpośrednio wdycha palacz, wytwarza się również dym z końca papierosa. Skład tego dymu może się nieco różnić od składu dymu ze strumienia głównego, przede wszystkim z tego powodu, że miesza się on z powietrzem. Szkodliwe dla ludzkiego organizmu są również związki zapachowe zawarte w papierosach.
Zobacz też: Natychmiastowe i opóźnione efekty palenia papierosów
Producenci w trosce o zdrowie palaczy?
Producenci tytoniu przez cały czas podejmują nowe działania, które mają na celu obniżenie zawartości toksycznych związków w papierosach. Nie jest to proste, jeśli chcą jednocześnie zachować ich smak i zapach. Mimo to udało się dokonać kilku zmian, m.in. w materiale genetycznym uprawianego tytoniu, technologii produkcji, sposobie przechowywania liści, użyciu nawozów. Przez wiele lat zmieniał się również wygląd papierosów, ich długość, wydajność filtracji, porowatość papieru oraz boczna wentylacja.