Skręcenie stawu skokowego jest najczęstszym powodem wizyt u ortopedy. Dochodzi do niego wtedy, gdy zostanie przekroczony naturalny, bezpieczny zakres ruchu w stawie. Bardzo często, bo aż w 95% przypadków, dochodzi do wykręcenia stopy na zewnątrz, a o wiele rzadziej do wykręcenia jej do środka.
Skręcenie stawu skokowego polega na uszkodzeniu torebki stawowej i/lub więzadeł.
Stopnie skręcenia stawu skokowego
Diagnozuje się trzy typy skręcenia stawu skokowego, które wyróżnia się na podstawie nasilenia uszkodzeń torebki stawowej i więzadeł.
Pierwszy stopień
Lekkie uszkodzenie (pęknięcie) torebki stawowej i naciągnięcie więzadeł.
Drugi stopień
Rozerwanie torebki stawowej i naderwanie więzadeł.
Trzeci stopień
Całkowite rozerwanie torebki stawowej i zerwanie więzadeł.
Objawy skręcenia stawu skokowego
- W stopniu pierwszym pojawia się niewielki ból, który nie utrudnia chodzenia. Może też dojść do niewielkiego obrzęku, który samoistnie znika. Często występuje też krwiak i wrażenie lekkiej niestabilności stopy.
- W stopniu drugim ból jest duży, podobnie jak obrzęk i krwiak. Chodzenie jest wyraźnie utrudnione, a niestabilność stawu zauważalna.
- W stopniu trzecim ból może być paradoksalnie mniejszy niż w stopniu drugim, jednak bardzo nasila się podczas chodzenia. Ruchomość stopy ulega wyraźnemu ograniczeniu, pojawia się bardzo duży obrzęk oraz duży krwiak, a niestabilność stopy jest znaczna.
Kiedy dochodzi do skręcenia stawu skokowego?
Najczęściej nienaturalne wygięcie stopy zdarza się podczas zeskakiwania z podwyższenia, podczas biegu oraz chodzenia po nierównym podłożu.
Leczenie skręcenia stawu skokowego
- Specjalistycznego leczenia nie wymaga pierwszy stopień skręcenia. Wystarczy unieruchomienie stawu skokowego opaską elastyczną lub bandażem oraz powstrzymywanie się przez pewien czas od chodzenia i uprawiania sportów. Bardzo często ludzie aktywni, po doznaniu tego typu urazu, zbyt szybko wracają do treningów, co może przyczynić się do trwałej niestabilności stawu i nawracających skręceń.
- Drugi stopień skręcenia najczęściej wymaga leczenia farmakologicznego oraz unieruchomienia stopy specjalnym stabilizatorem. Oczywiście konieczny jest tez odpoczynek i rehabilitacja.
- W trzecim stopniu skręcenia stawu skokowego konieczne może być założenie opatrunku gipsowego, a po jego zdjęciu stabilizatora. Unieruchomienie stopy trwa zwykle 5-6 tygodni. Jeśli lekarz stwierdzi przewleką niestabilność stawu, konieczna jest operacja. Powrót do sprawności trwa wtedy ok. 3 miesięcy i wymaga rehabilitacji po zdjęciu gipsu pooperacyjnego.
Polecamy:
Staw skokowy pod ochroną, czyli słów kilka o stabilizatorach kostki
Czy skręcenie lub zwichnięcie stawu wymaga rehabilitacji?
Pierwsza pomoc w skręceniach stawów
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!