Śluz przed okresem. Jaka wydzielina z pochwy przed okresem świadczy o początku ciąży?

śluz przed okresem fot. Adobe Stock, leszekglasner
Pojawienie się gęstego, białego śluzu przed okresem jest naturalnym zjawiskiem. Wydzielina z pochwy przed miesiączką ma m.in. właściwości antykoncepcyjne, a zmiany w konsystencji i kolorze śluzu szyjkowego mogą wskazywać na ciążę lub infekcję pochwy. Śluz po zapłodnieniu może mieć domieszkę krwi, być gesty i mleczny. Cechy te zmieniają się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego.
/ 31.03.2022 05:40
śluz przed okresem fot. Adobe Stock, leszekglasner

Spis treści:

  1. Czym jest śluz szyjkowy?
  2. Jak wygląda prawidłowy śluz przed okresem?
  3. Śluz przed okresem a ciąża. Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?
  4. Śluz z pochwy przed okresem: niepłodny i płodny
  5. Nieprawidłowy wygląd śluzu przed okresem. Kiedy świadczy o infekcji?
  6. Wydzielina z pochwy przed okresem a antykoncepcja

Czym jest śluz szyjkowy?

Śluz szyjkowy jest wydzieliną produkowaną przez gruczoły szyjki macicy. Pojawianie się śluzu w trakcie cyklu jest normalne i na ogół nie świadczy o problemach zdrowotnych. Wydzielina składa się z wody, białek i martwych komórek pochwy, zawiera składniki mineralne (m.in. wapń, potas, cynk, miedź, żelazo), enzymy, glukozę, hormony. Organizm produkuje około 4 ml (objętość łyżeczki) wyrazistej wydzieliny z pochwy dziennie. 

Kolor, konsystencja i ilość śluzu z pochwy zmieniają się w trakcie cyklu miesiączkowego i w czasie ciąży pod wpływem działania hormonów. Te cechy są ważną wskazówką do oceny stanu zdrowia kobiety, ale także są wykorzystywane przez niektóre kobiety do planowania ciąży

Jak wygląda prawidłowy śluz przed okresem?

Około 3-5 dni przed okresem śluz szyjkowy staje się gęsty. Biały śluz przed okresem jest prawidłowy, a jego kolor wynika ze zwiększonej obecności progesteronu a obniżonej estrogenów – hormonów biorących udział w regulacji cyklu oraz rozwoju ciąży. Mleczny śluz przed okresem jest też lepki i nieciągnący. Taka wydzielina z pochwy jest uważana za fizjologiczną i nie powinna budzić niepokoju. Wydzielina przed okresem może mieć też czerwony lub żółty kolor. Brązowy śluz przed okresem także mieści się w granicach normy – świadczy o obecności starszej krwi w wydzielinie z pochwy i może zapowiadać zbliżający się okres. Jeśli nie pojawia się po dziwnym plamieniu normalna miesiączka, należy podejrzewać ciążę.

Przeczytaj też: brązowe plamienie zamiast okresu 

Śluz przed okresem a ciąża. Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?

Plamienie przed okresem czy lekko brązowy śluz z pochwy bywa sygnałem zapłodnienia, a dokładniej zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy (tzw. krwawienie implantacyjne). Pojawienie się większej ilości śluzu przed okresem również bywa jednym z pierwszych objawów ciąży. Gdy doszło do zapłodnienia, śluz może być bardziej obfity i gęstszy niż wcześniej. Jednak ocena wydzieliny z pochwy nie jest wiarygodnym wskaźnikiem rozpoznawania ciąży. U niektórych kobiet na początku ciąży śluz w ogóle nie występuje i dokucza suchość pochwy. Zamiast tego lepiej wykonać domowy test ciążowy. Jeszcze dokładniejsze jest badanie oznaczające poziom beta hCG we krwi lub badanie ginekologiczne. 

Śluz z pochwy przed okresem: niepłodny i płodny

Śluz przed okresem, czyli występujący w dniach po owulacji, to śluz niepłodny (tzw. śluz gestagenny). Pełni ważną rolę: ma właściwości antykoncepcyjne, ponieważ utrudnia plemnikom dotarcie do macicy. Zawiesina staje się bardziej kwasowa niż zasadowa (taka jest podczas owulacji), co dodatkowo nie sprzyja przetrwaniu plemników. W przypadku ciąży gęsty śluz przed okresem chroni przed dostaniem się chorobotwórczych patogenów do macicy. Poza tym wydzielina oczyszcza pochwę.

Śluz płodny (tzw. śluz estrogenny) występuje w trakcie owulacji, czyli ok. 14 dni przed okresem. Jest on przejrzysty, lepki i rozciągliwy (daje się rozciągnąć między palcami nawet na kilka centymetrów), wygląda jak białko kurzego jaja. Śluz w tym czasie zmienia właściwości na takie, które mają ułatwiać transport plemników oraz zwiększać szanse na ich przeżycie w pochwie. 

Nieprawidłowy wygląd śluzu przed okresem. Kiedy świadczy o infekcji?

Nieprawidłowy śluz to śluz grudkowaty, o nieprzyjemnym zapachu, powodujący swędzenie lub pieczenie miejsc intymnych. Może świadczyć o grzybicy pochwy (śluz przypomina twarożek, jest gęsty i biały) bakteryjnej (śluz jest szaro-biały i ma rybi zapach). Przy chorobach wenerycznych mogą występować żółte lub żółto-zielone upławy oraz swędzenie. Przeczytaj więcej o infekcjach intymnych.

Wydzielina z pochwy przed okresem a antykoncepcja

Obserwacja śluzu szyjkowego (inaczej metoda Billingsów) jest jedną z naturalnych metod planowania ciąży. Pozwala określić, kiedy wypada owulacja. W trakcie dni płodnych śluz staje się przejrzysty i rozciągliwy, a im bliżej okresu, śluz staje się gęstszy i mleczny. Obserwacja śluzu nie jest metodą polecaną przez ginekologów w celu zapobiegania ciąży, z racji tego, że istnieją skuteczniejsze metody antykoncepcyjne. Wskaźnik Pearla dla obserwacji śluzu wynosi w zależności od źródeł 0,9-12. Odpowiada on liczbie ciąż po stosowaniu metody przez sto kobiet w ciągu jednego roku. Im niższy wskaźnik, tym metoda jest skuteczniejsza.

Czytaj także:
Do jakiego wieku można zajść w ciążę?
Miesiączka a ciąża - czy naprawdę wzajemnie się wykluczają?
Ciąża po chemioterapii - jak odzyskać utraconą płodność?
Wizyta u ginekologa a okres. Czy trzeba odwołać wizytę?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA