śluz przed okresem fot. Adobe Stock, leszekglasner

Śluz przed okresem - jak wygląda, kiedy świadczy o ciąży?

Pojawienie się gęstego, białego śluzu z pochwy przed okresem jest naturalnym zjawiskiem. Śluz szyjkowy przed miesiączką ma m.in. właściwości antykoncepcyjne, a zmiany w jego konsystencji mogą wskazywać na ciążę.
/ 24.05.2021 09:40
śluz przed okresem fot. Adobe Stock, leszekglasner

Śluz szyjkowy jest wydzieliną produkowaną przez gruczoły szyjki macicy. Pojawianie się śluzu w trakcie cyklu jest normalne i na ogół nie świadczy o problemach zdrowotnych. Wydzielina składa się z wody, białek i martwych komórek pochwy, zawiera składniki mineralne (m.in. wapń, potas, cynk, miedź, żelazo), enzymy, glukozę, hormony. Kobieta produkuje około 4 ml (objętość łyżeczki) wyrazistej wydzieliny z pochwy dziennie. 

Spis treści:

  1. Rola śluzu przed okresem
  2. Śluz przed okresem - jak wygląda? 
  3. Śluz przed okresem a ciąża

Rola śluzu przed okresem

Kolor, konsystencja i ilość śluzu z pochwy zmieniają się w trakcie cyklu miesiączkowego i w czasie ciąży pod wpływem działania hormonów. Te cechy są ważną wskazówką do oceny stanu zdrowia kobiety, ale także są wykorzystywane przez niektóre kobiety do planowania ciąży

U większości kobiet na kilka dni przed miesiączką występuje wzrost wydzieliny z pochwy. Wynika to z efektów hormonalnych, które powodują zwiększenie produkcji śluzu
- mówi dr Kecia Gaither, specjalistka położnictwa i ginekologii, dla portalu Insider.

Śluz przed okresem (tzw. śluz gestagenny) pełni ważną rolę: ma właściwości antykoncepcyjne, ponieważ utrudnia dotarcie do macicy plemnikom. Zawiesina staje się bardziej kwasowa niż zasadowy (taka jest podczas owulacji), co dodatkowo nie sprzyja przetrwaniu plemników.

W przypadku ciąży gęsty śluz przed okresem chroni przed dostaniem się chorobotwórczych patogenów do macicy. Poza tym wydzielina oczyszcza pochwę.

Śluz przed okresem - jak wygląda? 

Około 3-5 dni przed okresem śluz staje się gęsty, ma mleczną barwę, a nawet białą, co wynika ze zwiększonej obecności progesteronu a obniżonej estrogenów  hormonów biorących udział w regulacji cyklu oraz rozwoju ciąży. Jest też lepki i nieciągnący. Taka wydzielina jest uważana za fizjologiczną i nie powinna budzić niepokoju. Krótko przed miesiączką upławy mogą mieć też czerwony lub żółty odcień

Nieprawidłowy śluz przed okresem to śluz grudkowaty, o nieprzyjemnym zapachu, powodujący swędzenie lub pieczenie miejsc intymnych. Może świadczyć o infekcji drożdżakowej (śluz przypomina twarożek, jest gęsty i biały) bakteryjnej (śluz jest szaro-biały i ma rybi zapach). Przy chorobach wenerycznych mogą występować żółte lub żółto-zielone upławy oraz swędzenie. 

W pozostałych fazach cyklu śluz jest przezroczysty i wodnisty, co ma związek z większą produkcją estrogenów w tym czasie. 

Śluz przed okresem a ciąża

Pojawienie się większej ilości śluzu przed okresem bywa jednym z pierwszych objawów ciąży. Gdy doszło do zapłodnienia, śluz jest obfity i gęstszy niż wcześniej. Jednak ocena wydzieliny z pochwy nie jest wiarygodnym narzędziem do rozpoznawania ciąży. Zamiast tego lepiej wykonać domowy test ciążowy. Jeszcze dokładniejsze jest badanie oznaczające poziom beta hCG we krwi lub badanie ginekologiczne. 

Czytaj także:
Do jakiego wieku można zajść w ciążę?
Miesiączka a ciąża - czy naprawdę wzajemnie się wykluczają?
Ciąża po chemioterapii - jak odzyskać utraconą płodność?
Wizyta u ginekologa a okres. Czy trzeba odwołać wizytę?
COVID-19 a okres. Jak koronawirus wpływa na cykl miesiączkowy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!