Cytryna to polecany domowy środek wspomagający leczenie dny moczanowej. Choroba występuje nawet u 2% ludzi. Jest to schorzenie reumatyczne objawiające się zapaleniem stawów, którego podłożem jest nadmiar kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia) oraz odkładanie się kryształów moczanu sodu w różnych tkankach. W rezultacie rozwija się najpierw ostry, a z czasem przewlekły stan zapalny. Choroba dotyka głównie stawy, ale może też atakować układ moczowy. Im wcześniej podejmie się kroki zapobiegawcze, tym lepsze efekty udaje się uzyskać.
Spis treści:
- Cytryna w leczeniu dny moczanowej – badania
- Jak stosować cytrynę w leczeniu dny moczanowej?
- Cytryna na dnę moczanową – skutki uboczne
- Co pić przy dnie moczanowej, a czego unikać?
Cytryna w leczeniu dny moczanowej – badania
Według prac naukowych potwierdzających przydatność soku z cytryny w leczeniu dny moczanowej:
- sok z cytryny stymuluje wytwarzanie węglanu wapnia wydzielanego przez trzustkę, pomaga w alkalizacji krwi i moczu, neutralizując kwasy, takie jak kwas moczowy,
- zwiększa pH w organizmie, a dzięki temu pomaga w rozpuszczeniu kryształów kwasu moczowego i ułatwia ich wydalanie z organizmu,
- działa moczopędnie, co również przyspiesza usuwanie kwasu moczowego przez układ moczowy.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Annals of the Rheumatic Diseases (2015), 75 osób codziennie wypijało świeżo wyciśnięty sok z dwóch cytryn w 2 litrach wody przez 6 tygodni. U wszystkich badanych zaobserwowano obniżenie kwasu moczowego w surowicy, a oprócz tego spadek stężenia kreatyniny, oraz wzrost pH moczu. Na tej podstawie autorzy doszli do wniosku, że woda z cytryną może być skutecznym środkiem wspomagającym leczenie pacjentów z dną moczanową.
W innym badaniu (publikacja w Scientia Horticulturae, 2017), w którym wzięło udział 10 mężczyzn z hiperurykemią również zauważono spadek kwasu moczowego we krwi po codziennym piciu soku z jednej cytryny przez 6 tygodni. Z kolei jeszcze w innej pracy uznano, że za działanie obniżające kwas moczowy odpowiada cytrynian potasu (a nie jak wcześniej sądzono kwas cytrynowy) zawarty w owocach.
Jak stosować cytrynę w leczeniu dny moczanowej?
Wspomagająco w leczeniu dny moczanowej zaleca się stosować świeżo wyciśnięty sok z cytryny w ilości 30 ml dziennie (co odpowiada jednej cytrynie). Kuracja trwa 6 tygodni. W badaniach taka ilość soku wystarczyła, aby znacząco obniżyć poziom kwasu moczowego u badanych z dną moczanową.
12-dniowa kuracja cytrynowa na dnę moczanową
Innym sposobem zastosowania cytryny w leczeniu dny moczanowej jest „kuracja cytrynowa na stawy” Michała Tombaka. To intensywna i krótkotrwała metoda. Polega na wypijaniu przez 12 dni soku z cytryny, przy czym w sumie należy wypić sok z 200 cytryn:
- dzień 1 i 12 – 5 cytryn,
- dzień 2 i 11 – 10 cytryn,
- dzień 3 i 10 – 15 cytryn,
- dzień 4 i 9 – 20 cytryn,
- dzień 5,6,7 i 8 – 25 cytryn.
Sok należy pić partiami (3-5 razy dziennie) 30 minut przed posiłkiem albo 60 minut po posiłku. W czasie kuracji trzeba pić znaczne ilości wody. Pozostałe nawyki żywieniowe mogą pozostać bez zmian. Kuracja cytrynowa jest polecana nie tylko przy dnie moczanowej, ale też innych chorobach reumatycznych, kamieniach żółciowych i nerkowych. Ta kuracja nie będzie wskazana dla każdego. Duża ilość soku z cytryny może powodować działania niepożądane, zwłaszcza ze strony układu trawiennego.
Cytryna na dnę moczanową – skutki uboczne
Umiarkowane stosowanie soku cytryny nie powinno wywołać skutków ubocznych. Pamiętaj jednak, że ten owoc cytrusowy może być tylko środkiem wspomagającym leczenie dny moczanowej, a nie podstawowym lekarstwem. Nie zastąpi standardowej terapii. Pacjent z podagrą powinien pozostawać pod opieką lekarza i stosować się do jego zaleceń. Duże ilości soku z cytryny mogą być szkodliwe, powodując nadkwasotę oraz erozję szkliwa. Chociaż to naturalne i łagodne lekarstwo, to jednak powinno być spożywane z umiarem.
Co pić przy dnie moczanowej, a czego unikać?
Właściwa dieta to główny element terapii dny moczanowej (więcej: dieta moczanowa). Ważna wskazówka dietetyków dla chorych na podagrę jest taka, że przede wszystkim w ogóle należy sporo pić, najlepiej wody. Odpowiednie spożycie płynów – w ilości 3 l dziennie – jest bardzo ważne, by skutecznie walczyć z dną moczanową. Część wody można zastąpić delikatnymi naparami ziołowymi, z których szczególnie polecany w dnie moczanowej jest napar z czystka (przeczytaj więcej: zioła na dnę moczanową).
Dozwolone napoje w dnie moczanowej to słaba herbata (może być owocowa), kawa zbożowa i woda mineralna, natomiast nie należy pić: prawdziwej kawy, mocnej herbaty, alkoholu, kakao i czekolady. Sok pomidorowy przy dnie moczanowej również może nasilać objawy.
Źródła:
Biernatkaluza E, Schlesinger NSAT0318 Lemon Juice Reduces Serum Uric Acid Level Via Alkalization of Urine in Gouty and Hyperuremic Patients- A Pilot StudyAnnals of the Rheumatic Diseases 2015;74:774,
Hongjing Wang, Liping Cheng, Dingbo Lin, Zhaocheng Ma, Xiuxin Deng, Lemon fruits lower the blood uric acid levels in humans and mice, Scientia Horticulturae, Volume 220, 2017, Pages 4-10, https://doi.org/10.1016/j.scienta.2017.03.023,
Chen L, Li M, Wu JL, Li JX, Ma ZC. Effect of lemon water soluble extract on hyperuricemia in a mouse model. Food Funct. 2019 Sep 1;10(9):6000-6008. doi: 10.1039/c9fo00509a.
Czytaj także:
Dna moczanowa a chodzenie – marsz łagodzi, czy nasila objawy dny moczanowej?
Ból stawów - przyczyny, objawy, badania i leczenie
Ocet jabłkowy na stawy i reumatyzm - czy to ma sens? Opinie ekspertów
Zwyrodnienie stawów - przyczyny i objawy choroby, metody leczenia
Ogórki kiszone (i inne kiszonki) przy dnie moczanowej - dozwolone czy przeciwwskazane?
Czosnek a dna moczanowa
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!