Swędzenie skóry - przyczyny i leczenie

Swędzenie skóry fot. Adobe Stock
Swędzenie skóry może być spowodowane zarówno reakcją alergiczną np. na używane kosmetyki, jak i poważną chorobą. To jeden z objawów ziarnicy złośliwej i szpiczaka mnogiego.
/ 13.01.2020 17:04
Swędzenie skóry fot. Adobe Stock

Swędzenie skóry to nieprzyjemne uczucie, które może dotyczyć nawet 20 % populacji. Silne swędzenie wpływa na komfort życia chorego, czasami dużo bardziej niż ból. Może powodować problemy ze snem, a także liczne zakażenia. Swędząca skóra często jest objawem alergii lub chorób skóry. Zdarza się jednak, że towarzyszy także innym chorobom.

Swędzenie skóry - przyczyny

Swędzenie skóry nie zawsze musi być oznaką choroby. Czasami dotyka również osoby zdrowe. Zwykle w wyniku przesuszenia skóry czy reakcji na płyn lub proszek do prania czy. Zdarza się, że swędząca skóra jest także efektem używania kosmetyków o niesprzyjającym dla nas składzie. W takich wypadkach swędzenie zazwyczaj mija po odstawieniu danego produktu czy po odpowiednim nawilżeniu skóry.

Dodatkowo u zdrowych osób swędzenie skóry może nasilać się zwłaszcza zimą. Dzieje się tak z powodu niskiej temperatury, wiatru i śniegu, które dodatkowo wysuszają skórę. Podrażnienie wywoływać mogą również grube i ciepłe ubrania wykonane ze sztucznych tkanin i nie przepuszczające powietrza. 

Często swędząca skóra, zwłaszcza, gdy towarzyszą jej inne dolegliwości, może być jednak objawem poważnych chorób. To jeden z głównych objawów ziarnicy złośliwej i szpiczaka mnogiego.

Najpopularniejsze choroby i dolegliwości, którym towarzyszy swędzenie skóry:

  • Grzybica skóry - towarzyszą jej często czerwone i łuszczące się plamy. Najczęściej pojawiają się w okolicy pachwin, narządów intymnych i stóp.
  • Atopowe zapalenie skóry - swędzenie skóry to główny objaw AZS. Na skórze pojawiają się swędzące grudki i pęcherzyki, które mogą pękać lub powiększać się. W początkowej fazie choroby zwykle mamy do czynienia z małymi czerwonymi krostkami. 
  • Świerzb - w tym przypadku skóra swędzi zwłaszcza nocą. Czerwone chropowate plamy pojawiają się zwykle w okolicy palców, na łokciach, piersiach i pośladkach. 
  • Liszajec zakaźny - chorobę wywołuje gronkowiec lub paciorkowce. Najczęściej pojawia się latem. Towarzyszy jej swędząca skora, na której tworzą się strupy. 

Inne choroby, którym towarzyszy swędzenie skory: 

Swędzenie skóry bardzo często towarzyszy również ciąży. Na tę przykrą dolegliwość narzeka prawie 15 % ciężarnych. W tym przypadku swędząca skora pojawia się zwłaszcza na piersiach, udach i w okolicy brzucha.

Swędząca skóra - leczenie

Wizyta u lekarza zwykle nie jest konieczna w przypadku, gdy swędząca skóra jest efektem nowych kosmetyków, proszku do prania czy nieodpowiedniej odzieży. W tym przypadku problem zwykle mija tuż po odstawieniu produktu czy ubrania wywołującego swędzenie.

Konsultacja lekarska jest konieczna w przypadku, gdy swędzenie utrzymuje się ponad dwa tygodnie i gdy chory jest w stanie samodzielnie wykluczyć uczulenie na wyżej wymienione produkty. Do lekarza należy zgłosić bezzwłocznie również wtedy, gdy swędzeniu towarzyszą inne objawy, m.in. gorączka, problemy z oddawaniem moczu czy utrata masy ciała. 

Leczenie swędzenia skóry przede wszystkim zależy od jego przyczyny. Doustnie stosuje się m.in. glikokortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe i inhibitory kalcyneuryny. Dodatkowo lekarz może przypisać również maści i preparaty, które należy nanieść bezpośrednio na skórę. Zastosować można także środki łagodzące swędzenie. Dobrze, aby zawierały mentol lub kamforę

Należy pamiętać również o prewencji. Przez cały rok, a zwłaszcza zimą, warto dobrze nawilżać skórę. Aby uniknąć reakcji alergicznych należy rozważnie dopierać kosmetyki- wybierajmy te naturalne o najlepszym składzie. Podobnie z ubraniami. Warto stawiać na naturalne, przyjemne w noszeniu tkaniny, które nie będą podrażniały skóry

Więcej o chorobach skóry: 
Czerniak objawy - zdjęcia i infografika do wczesnej diagnozy

Jęczmień na oku - skąd się bierze, ile trwa i co na niego pomaga?
Masz trądzik? Sprawdź, co go wywołuje i jak się go pozbyć

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!