zęby, usta fot. Fotolia

Swędzenie zębów lub dziąseł – powody i postępowanie

Ból zęba, pieczenie języka czy zaczerwienienie dziąseł to typowe objawy towarzyszące schorzeniom jamy ustnej. Wiemy wtedy, że należy udać się do dentysty. A co jeśli swędzą nas dziąsła i zęby?
/ 30.08.2016 10:04
zęby, usta fot. Fotolia

Swędzenie jest bardzo irytującą przypadłością, szczególnie wtedy, gdy dotyczy zębów. No bo jak tu się podrapać? Tym bardziej, że zazwyczaj to nie zęby swędzą, lecz dziąsła, a powodem takiego stanu rzeczy może być próchnica, alergia, a nawet stres.

Co więcej, nie jest to tak popularny problem jak ból czy pieczenie. Dlatego początkowo takie uczucie wydaje się nam nieco dziwne, być może dla niektórych wręcz krępujące. Nie ma jednak na co czekać z wizytą w gabinecie! Jeśli nie jesteśmy pewni, skąd taki objaw, powinniśmy skonsultować go z lekarzem. Warto jednak wcześniej co nieco o nim wiedzieć – odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Skąd bierze swędzenie zębów?

Często swędzenie zębów jest tylko pozorne, a objaw ten tak naprawdę dotyczy dziąseł. Wtedy może oznaczać rozwijającą się próchnicę. Nagromadzony wokół zębów osad, a następnie kamień, dostają się pod tkankę, powodując nie tylko ból oraz krwawienie, ale i dokuczliwe swędzenie.

– Choroby przyzębia to najpopularniejsza przyczyna uczucia swędzenia w jamie ustnej. Niestety w wielu przypadkach jest bagatelizowana, a długie zwlekanie może doprowadzić do ubytków i w efekcie utraty zęba – komentuje lek. stom. Paweł Fudalej, Dental Clinic.

Niebezpieczeństwo niesie za sobą także zgrzytanie zębami. Bruksizm, czyli stałe naciskanie i ścieranie powierzchni szkliwa, może wywołać nadwrażliwość, a tym samym uczucie swędzenia. Uciążliwe uczucie pojawia się także podczas wyżynania nowych zębów, w ten sposób dowiadujemy się o próbującej wydostać się ósemce.

Co może dodatkowo szkodzić?

Nie wszystkie przyczyny wiążą się z dolegliwościami chorobowymi jamy ustnej – należy ich szukać w wielu czynnikach. Jeśli zauważyłeś, że swędzenie pojawia się po spożyciu konkretnych pokarmów, problem może tkwić w alergii. Nie mniej prawdopodobne są po prostu urazy jamy ustnej.

– Wielu pacjentów skarży się na swędzenie w okresie przeziębienia, temu jednak nie jesteśmy w stanie zapobiec – trzeba czekać aż objaw sam minie. Równie nietypowe jest swędzenie w obrębie jamy ustnej po wysiłku fizycznym. Ponadto może się ono pojawić w wyniku wzmożonego stresu. Aby mieć pewność, że to nie problem z rozwijającą się chorobą, konieczna jest konsultacja dentystyczna – wylicza Paweł Fudalej.

Bisfenol A – toksyna, którą możesz mieć w zębie!

Jak walczyć ze swędzeniem w obrębie jamy ustnej?

Swędzenie pojawia się znienacka, dlatego często nie mamy możliwości od razu wybrać się do dentysty. Kluczem do rozwiązania problemu jest znalezienie przyczyny, jednak na początku czujemy potrzebę szybkiego załagodzenia objawu.

Co więc zrobić, by chwilowo uśmierzyć łaskotanie? Do listy domowych ratowników można zaliczyć płukanie zimną wodą, sprawdzi się też ciepła woda z łyżką soli. Do tego jednak najlepiej wybrać tę butelkowaną lub odfiltrowaną. Nie jest wykluczone, że to właśnie składnik kranówki powoduje swędzenie. Równie prostym i szybkim sposobem na walkę z problemem jest zwyczajne ssanie kostki lodu. Dla urozmaicenia możemy wziąć zamrożone owoce, np. truskawki. Jeśli jesteśmy w pobliżu apteki, wyposażmy się w aloesowy żel. Ulgę przyniesie zarówno nałożenie specyfiku, jak i przyłożenie mięsistej strony przeciętego liścia rośliny.

Bezwzględnie wykluczmy ze swojego menu kwaśne oraz pikantne potrawy. Ich spożywanie może potęgować uczucie swędzenia. Jak pokazują badania, stres może przyczyniać się do chorób przyzębia, w związku z tym jego obecność może jedynie być czynnikiem natężającym swędzenie.

Choć początkowo wydaje się to zabawne czy nawet wstydliwe, dla dentysty informacja o swędzeniu zębów może okazać się kluczowa przy stawianiu diagnozy. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy się na konsultację u stomatologa, koniecznie zarezerwujmy u niego wizytę.

Po przeczytaniu tego tekstu zaczniesz myć zęby w pracy!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!