Szczepionka na kleszcze - kiedy i dla kogo jest zalecana?

Kleszcz fot. Fotolia
Szczepienie przeciwko KZM to jedyny skuteczny sposób ochrony przed tą chorobą. Sprawdź, kto i kiedy powinien rozważyć wykonanie tego szczepienia
Marta Wilczkowska / 14.08.2018 12:28
Kleszcz fot. Fotolia

"Szczepionka na kleszcze", czyli szczepienie ochronne przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, to jedyny sposób zapobiegania tej chorobie. Najlepiej wykonać je o dowolnej porze roku. Szczepienie przeciw KZM zalecane jest m.in. dzieciom, rolnikom i turystom. Sprawdź, kiedy najlepiej się szczepić przeciw KZM i komu zalecane jest to szczepienie.

Szczepienie ochronne przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, popularnie zwane "szczepionką na kleszcze", to jedyny sposób ochrony przez tą groźną chorobą i jej następstwom.

Nie tylko borelioza! Oto 3 inne groźne choroby przenoszone przez kleszcze

Kiedy najlepiej wykonać szczepienie przeciw KZM?

Chociaż szczepienie ochronne przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można wykonać o każdej porze roku, najlepiej zrobić to wiosną lub zimą. W ten sposób po przyjęciu dwóch dawek, uodpornisz się jeszcze przed sezonem.

Komu zaleca się "szczepionkę na kleszcze"?

Wykonanie tego szczepienia zaleca się osobom szczególnie narażonym na skutki choroby i ugryzienia przez kleszcze:

  • dzieciom,
  • osobom przebywającym lub pracującym na terenach o podwyższonym ryzyku występowania kleszczy,
  • pracownikom służb mundurowych,
  • rolnikom,
  • turystom i uczestnikom obozów i kolonii.

Ugryzienie przez kleszcze może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Im szybciej (i bezpieczniej) usuniesz kleszcza, tym lepiej. Sprawdź, jak wyglądają kleszcze na zdjęciach i jak szybko i bezpiecznie pozbyć się intruza:

Jak rozpoznać kleszcza? Zobacz na zdjęciach!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA