szkarlatyna objawy fot. Adobe Stock

Szkarlatyna objawy - co poza bólem gardła świadczy o chorobie?

Chorobę wywołują bakterie, które zwłaszcza gdy jest zimno, mają idealne warunki do rozwoju. Sprawdź, jak ją rozpoznać i leczyć.
Agnieszka Czechowska / 06.09.2019 15:16
szkarlatyna objawy fot. Adobe Stock

Mówi się, że szkarlatyna jest chorobą wieku dziecięcego, choć mogą na nią zachorować również osoby dorosłe. Nazywana bywa anginą z wysypką. Wywołują ją bakterie - paciorkowce, jest więc zaraźliwa. Podstawą leczenia szkarlatyny są antybiotyki.

Spis treści:

Objawy szkarlatyny

To nie jest choroba, która rozwija się stopniowo, jak np. przeziębienie. Szkarlatyna atakuje szybko i niespodziewanie. Do najbardziej charakterystycznych objawów szkarlatyny należą:

  • ból gardła,
  • zaczerwieniona błona śluzowa gardła,
  • wybroczyny na podniebieniu,
  • zaczerwienione migdałki,
  • Powiększone węzły chłonne szyi,
  • wysoka gorączka,
  • malinowy język,
  • wysypka.

Nie wszystkie objawy muszą wystąpić naraz i niekoniecznie w wymienionej kolejności. U chorych na szkarlatynę dzieci dolegliwości te są zwykle mniej dotkliwe, u dorosłych choroba będzie przebiegać ostrzej.

Jak wygląda wysypka?

Objawem, który umożliwia lekarzowi odróżnienie szkarlatyny od anginy, jest m.in. wysypka. Przypomina odrę lub różyczkę.

Charakterystyczna dla szkarlatyny jest wysypka drobnoplamista (jak po ukłuciach igłą) pojawiająca się w 2-3 dniu choroby, początkowo w dołach pachowych, pachwinach, zgięciach łokci, obejmując stopniowo klatkę piersiową, brzuch, twarz z wolnym od wysypki tzw. trójkątem Fiłatowa pomiędzy fałdami policzkowymi. Kształt wysypki na twarzy przypomina motyla
– mówi laryngolog dr n.med. Karolina Hydzik-Sobocińska.

Wysypka ustępuje po kilku dniach. Następnie skóra zaczyna się łuszczyć.

Poza tym warty obserwowania jest język. Najpierw pojawia się na nim biały nalot. Po kilku dniach język robi się intensywnie czerwony, przez co potocznie mówi się o nim „malinowy język”.

Jak można zarazić się szkarlatyną?

Szkarlatyną można się zarazić drogą kropelkową, nie tylko od osoby, która choruje, ale również takiej, która jest nosicielem paciorkowca (szacuje się, że w każdej populacji jest ok. 10-20% nosicieli). Co ciekawe, szkarlatynę można złapać także od chorego na zwykłą anginę, bo infekcje te wywołują te same bakterie – paciorkowce beta-hemolizujące grupy A.

Jak długo szkarlatyna jest zaraźliwa?

Pierwsze objawy choroby pojawiają się od 2 do 7 dni od kontaktu z osobą zakażoną. Chory przestaje zarażać dobę od podania antybiotyku.

A może to bostonka?

Jak się leczy szkarlatynę?

W leczeniu szkarlatyny stosuje się antybiotyki (przez 10 dni) - najczęściej penicylinę lub jej pochodne. Konieczne jest również obniżanie gorączki. U dzieci chorych na szkarlatynę stosować można wyłącznie paracetamol i ibuprofen, nie podaje się kwasu acetylosalicylowego ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reya.

Warto także zadbać, by posiłki były lekko ciepłe lub chłodne i miały łagodny smak - ból gardła w szkarlatynie jest tak silny, że niemal uniemożliwia połykanie. Sprawdzają się zupy i kremy. Chory powinien też przyjmować dużo płynów.

Więcej o chorobach gardła:5 prostych, domowych sposobów na ból gardła i chrypęCo powoduje podrażnienie gardła?

Karolina Hydzik-Sobocińska
dr n.med.
Karolina Hydzik-Sobocińska
laryngolog z krakowskiego SCM clinic

Absolwentka studiów medycznych Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po szkoleniu specjalizacyjnym w Oddziale Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w 2007 roku uzyskała tytuł specjalisty z zakresu otolaryngologii i kontynuuje w nim pracę do dnia dzisiejszego.
Prowadzi zajęcia praktyczne i wykłady dla studentów UJ CM oraz Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców. W 2013 roku obroniła doktorat z zakresu leczenia operacyjnego przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych kursach, szkoleniach i sympozjach. Jest autorem wielu publikacji z zakresu leczenia schorzeń zatok przynosowych.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)