Aby wykryć cukrzycę należy zbadać poziom glukozy we krwi

Test na hiperprolaktynemię z metoklopramidem

Co to jest, na czym polega i do czego służy test z metoklopramidem?
/ 08.07.2010 13:50
Aby wykryć cukrzycę należy zbadać poziom glukozy we krwi

Jeżeli pojawia się podejrzenie hiperprolaktynemii lub już wiadomo, że poziom tego hormonu jest u nas podwyższony, czas na diagnostykę. Najważniejszym badaniem pozwalającym na szukanie przyczyny lub odróżnienie chorób odpowiedzialnych za hiperprolaktynemię jest test z metoklopramidem.

Co to jest metoklopramid?

Metoklopramid to lek przeciwwymiotny i pobudzający perystaltykę jelit. Jest stosowany w zapobieganiu wymiotów, a także w zaparciach. Jednak ze względu na swój mechanizm działania (jest antagonistą receptorów dopaminergicznych i tym samym pobudza wydzielanie prolaktyny) znalazł zastosowanie w diagnostyce hiperprolaktynemii. Prawidłowa reakcja na podanie metoklopramidu to wzrost stężenia prolaktyny we krwi do maksymalnie 6 razy większego poziomu niż przed jego podaniem.

Polecamy: Hiperprolaktynemia - objawy

Jak wygląda test z metoklopramidem?

Test diagnostyczny przeprowadza się w dwóch lub trzech etapach, najczęściej rano w szpitalu. Pacjent powinien być na czczo. Najpierw, w tzw. punkcie 0 przykładowo o godz. 8, pobierana jest próbka krwi, w której oznaczany jest poziom prolaktyny. Zaraz potem przyjmuje się 1 tabletkę metoklopramidu doustnie. Po godzinie, czyli w naszym przykładzie o godzinie 9, znów pobierana jest krew do oznaczenia stężenia prolaktyny. Jeżeli badanie jest trzyetapowe, badanie krwi trzeba powtórzyć po następnej godzinie czyli o 10. Kiedy oznaczenia będą gotowe otrzymuje się profil prolaktynemii, czyli stężenia prolaktyny we krwi przed zadziałaniem metoklopramidu oraz po 60 i 120 minutach od jego podania.

Wyniki

Interpretacja wyników tego badania zależy głównie od wyjściowych wartości we krwi (punkt 0) oraz od tego, ile razy wzrósł poziom prolaktyny we krwi. Właściwie można wyróżnić trzy główne sytuacje:

Jeśli poziom prolaktyny był w normie na początku badania, a po podaniu metoklopramidu wzrósł mniej niż 6 razy, nie mamy do czynienia z hiperprolaktynemią.

Jeśli prolaktyna była w normie, ale raczej w jej górnych granicach lub nieco powyżej, a w dalszych etapach badania wzrosła więcej niż 6 razy, prawdopodobnie jest to hiperprolaktynemia czynnościowa.

Jeśli prolaktyna od początku była podwyższona i prawie w ogóle nie wzrosła po podaniu metoklopramidu – podejrzewamy gruczolaka przysadki wydzielającego prolaktynę. W tym wypadku konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego głowy, najczęściej z kontrastem.

Czytaj też: Rezonans magnetyczny w hiperprolaktynemii

Wyniki testu z metoklopramidem:

  1. poziom prolaktyny w normie i wzrost jej stężenia mniejszy niż 6 razy – nie ma hiperprolaktynemii,
  2. prolaktyna wzrosła więcej niż 6 razy po godzinie badania – hiperprolaktynemia czynnościowa,
  3. prolaktyna była podwyższona od początku i nie wzrosła w ogóle po podaniu – hiperprolaktynemia organiczna (gruczolak).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!