Toksoplazmoza w czasie ciąży

W przypadku wystąpienia opryszczki narządów płciowych w okresie spodziewanego porodu należy rozważyć wykonanie cięcia cesarskiego
Toksoplazma gondii to pierwotniak, który może być niebezpieczny dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Do zakażenia dochodzi przez łożysko a pasożyt po dostaniu się do płodu może uszkadzać jego mozg, oko i inne organy. W Polsce występowanie toksoplazmozy wrodzonej szacuje się na około 1 do 4 przypadków na 1000 noworodków co daje około 200 do 400 przypadków w skali roku.
/ 10.06.2010 17:07
W przypadku wystąpienia opryszczki narządów płciowych w okresie spodziewanego porodu należy rozważyć wykonanie cięcia cesarskiego

Ryzyko przeniesienia zakażenia od świeżo zainfekowanej matki wynosi około 30-40%. Jest ono najniższe w I trymestrze kiedy wynosi 17-25%, w II trymestrze - 25-54%, w III trymestrze ciąży od 60-90%. Zarażenie płodu następuje zwykle kilka tygodni po zakażeniu matki. Im w późniejszym okresie ciąży choruje matka, tym krótszy jest czas potrzebny do zakażenia płodu, ale stopień ciężkości choroby jest odwrotnie proporcjonalny do okresu ciąży, w którym nastąpiło zakażenie u matki.

Płody zakażone we wczesnym okresie ulegają zwykle poronieniu lub umierają w okresie noworodkowym z powodu różnych zmian patologicznych wywołanych zakażeniem.

Najczęściej toksoplazmoza wrodzona występuje jako postać bezobjawowa. U tych dzieci zmiany chorobowe mogą ujawnić się w następnych miesiącach, latach, a nawet w wieku dojrzałym głównie pod postacią zmian w narządzie wzroku.

Czytaj też: Toksoplazmoza atakuje płód

Jako, że ryzyko toksoplazmozy wrodzonej jest duże warto zrobić wszystko aby jej uniknąć. Zaleca się wykonanie badań serologicznych w kierunku obecności przeciwciał IgG i IgM przed ciążą, na początku ciąży, a w przypadku kobiet seronegatywnych powtarzanie ich w kolejnych trymestrach ciąży. Jeśli wynik badań serologicznych mówi, ze kobieta nigdy nie przechorowała toksoplazmozy należy wprowadzić odpowiednia profilaktykę. Polega ona głównie na nie spożywaniu surowego mięsa, dokładnym myciu naczyń i rak po przygotowywaniu potraw mięsnych czy unikaniu kontaktu z kocimi odchodami. Jeśli wyniki badań pokazują ze przebyliśmy zakażenie Toksoplazmą gondii możemy być spokojni ponieważ szansa na przeniesienie infekcji na dziecko jest bardzo mała. W przypadku świeżego zakażenia (IgM oraz IgG dodatnie) oraz przy obecności subtelnych nawet objawów należy natychmiast wdrożyć leczenie.

Lekiem z wyboru toksoplazmozy w ciąży jest Rovamycyna podawana doustnie, w dawce 3 g (9 min. j.) na dobę w trzech dawkach podzielonych od chwili rozpoznania toksoplazmozy aż do rozwiązania (niektórzy zalecają 20-dniowe cykle leczenia z 20-dniową przerwą). W drugim i trzecim trymestrze ciąży stosowane bywają również 3-dniowe kuracje Sumamedem (po 500 mg).

Polecamy też: Jak ochronić się przed toksoplazmozą?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA