Trądzik u osób w wieku dojrzałym

Najczęstszą postacią choroby jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Do wysiłkowego nietrzymania moczu może dochodzić nawet w takich sytuacjach jak śmiech i kaszel, czy wstawanie z pozycji leżącej./ fot. Shutterstock
Trądzik rzadko pojawia się u osób w wieku dojrzałym. Zdarzają się jednak przypadki utrzymywania się procesu chorobowego do 30. a nawet 40. roku życia. Co ciekawe, w ostatniej dekadzie obserwuje się wzrost liczby pacjentek w wieku dojrzałym z nasilonym trądzikiem zwykłym.
/ 01.03.2011 15:05
Najczęstszą postacią choroby jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Do wysiłkowego nietrzymania moczu może dochodzić nawet w takich sytuacjach jak śmiech i kaszel, czy wstawanie z pozycji leżącej./ fot. Shutterstock

Trądzik pospolity to schorzenie skóry najczęściej diagnozowane u osób między 11 a 30 rokiem życia. Uważa się, że dotyka on 80% młodych ludzi a uwzględniając zmiany mało nasilone nawet 100%. Zmiany, które zwykle pojawiają się w drugiej dekadzie życia, z czasem zmniejszając swoje nasilenie.

Dlaczego osoby dojrzałe chorują na trądzik?

Etiologia trądziku jest złożona. Bierze się pod uwagę wpływ czynników środowiskowych, genetycznych, zaburzeń immunologicznych, czynników hormonalnych. Uważa się, że w przypadku trądziku kobiet dojrzałych dużą rolę odgrywa stres, jako czynnik prowokujący zmiany. Kobiety cierpiące na to schorzenie zauważają pogorszenie stanu skóry w sytuacjach stresowych.

Rola zaburzeń hormonalnych w występowaniu trądziku

U większości kobiet po 30. roku życia z trudnym do leczenia trądzikiem zauważono ponadto nieprawidłowości hormonalne. U tych kobiet obserwuje się zaostrzenie zmian chorobowych przed miesiączką, co również może wskazywać na rolę czynnika hormonalnego. Zaburzenia hormonalne najczęściej związane są z podwyższonym stężeniem androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, które u kobiet występują w niewielkich stężeniach.

Nadmiar androgenów

Objawem hiperandrogenizmu jest oprócz zmian skórnych nadmierne owłosienie, zmiana barwy głosu. Takie kobiety powinny zwrócić się do ginekologa, bowiem wymagają leczenia hormonalnego. Najczęściej stosuje się antykoncepcję hormonalną. W skład pigułki wchodzi estrogen i progesteron, którym najczęściej jest octan cyproteronu lub noretysteron, które wykazują działanie antyandrogenne. Próbuje się stosować także inne leki, jak spironolakton.

Zespół policystycznych jajników

Inna grup kobiet z trądzikiem w wieku dojrzałym cierpi na zespół policystycznych jajników. Wówczas zmianom skórnym towarzyszy otyłość i zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Te pacjentki również wymagają opieki ginekologa i leczenia hormonalnego. Także u części z tych kobiet obserwuje się hiperprolaktynemię, czyli podwyższony poziom hormonu prolaktyny w surowicy. Jest to również jeden z częstszych powodów niemożności zajścia w ciąże.

Zobacz też: Zespół policystycznych jajników (PCOS) – objawy i obawy

Zaobserwowano, że zmiany trądzikowe u kobiet w wieku dojrzałym trudno poddają się leczeniu przy użyciu powszechnie stosowanych antybiotyków. Świadczy to o oporności bakterii Propionibacterium acnes na te preparaty. U tych pacjentek najlepsze efekty leczenia uzyskano po retinoidach stosowanych doustnie, czyli pochodnych witaminy A. Ale wówczas istnieje problem teratogenności tych leków i konieczność antykoncepcji.

Dobre efekty uzyskano także po zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej z progesteronem o działaniu antyandrogennym. Preparaty te zmniejszają produkcję androgenów przez nadnercza i jajniki.

Polecamy: Jak pozbyć się trądziku w wieku dojrzałym?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA