wymiotowanie krwią fot. Adobe Stock

Wymiotowanie krwią - co robić, dlaczego i kiedy wymiotujemy krwią

Wymiotowanie krwią może świadczyć o podrażnieniu ścian przełyku, poważnej chorobie żołądka, jelit, wątroby lub śledziony. Krwawe wymioty mogą też wskazywać na nowotwór.
/ 09.03.2020 09:46
wymiotowanie krwią fot. Adobe Stock

 Wymioty, to zwracanie treści pokarmowej z żołądka. Dochodzi do nich w wyniku silnych skurczów mięśni brzucha i przepony. Poza niestrawionymi resztkami pokarmowymi w wymiotach może pojawić się krew.

Krwawe wymioty to wymioty zabarwione krwią lub zawierające jej niewielkie skrzepy, które mogą przypominać fusy od kawy. Krew w wymiotach świadczy zazwyczaj o chorobie żołądka, jelit, wątroby lub śledziony. Nigdy nie wolno bagatelizować tego objawu.

Wymiotowanie krwią - przyczyny

Krew, którą możemy dostrzec w wymiotach, pochodzi zwykle z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Rozpoczyna się on w jamie ustnej, a kończy na dwunastnicy. Najważniejszym jego elementem jest żołądek.

Krwawe wymioty najczęściej towarzyszą takim chorobom, jak:

Wymioty mogą być też objawem choroby nowotworowej przełyku lub żołądka, mogą świadczyć o procesach zapalnych w przewodzie pokarmowym lub o nadżerce na jednej ze ścian żołądka.

Jeżeli w wymiotach zaobserwujemy krew, może ona również wskazywać na pęknięcie żylaków przełyku. Najczęściej wiążą się one z poważnym uszkodzeniem wątroby.

Krwawienie może też mieć bardziej błahą przyczynę - pochodzić z przełyku i być spowodowane przez podrażnienie jego ścian uporczywymi wymiotami. Zdarza się też, że wymiotujemy krwią w wyniku zażywania niektórych leków.

Wymiotowanie krwią - co robić?

Pojawienie się krwawych wymiotów zawsze wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Nie powinniśmy czekać i bagatelizować tej przypadłości. Jeżeli będziemy czekać zbyt długo, może się okazać, że zmian w naszym organizmie nie da się już odwrócić. W najgorszym wypadku krwawe wymioty mogą nawet skutkować śmiercią.

Dlatego najbezpieczniej od razu pojechać na ostry dyżur do najbliższego szpitala, gdzie lekarz zrobi nam wszystkie niezbędne badania i jak najszybciej odnajdzie przyczynę krwawienia. Zwykle w celach diagnostycznych przy wymiotowaniu krwią przeprowadza się badanie endoskopowe.

Wymiotowanie krwią u dziecka

Jeżeli wymioty z krwią przytrafią się dziecku lub osobie starszej, bezwzględnie wezwijmy pogotowie. Pamiętajmy, że przy normalnym zatruciu pokarmowym w wymiotach nie ma krwi, wiec jej pojawienie się świadczy o poważnej chorobie przewodu pokarmowego, jelit, żołądka lub przełyku.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 27.08.2012.

Więcej o dolegliwościach układu pokarmowego:Choroby woreczka żółciowego - jak je rozpoznać?Jak boli trzustka i co oznacza ten ból?Jak objawia się i leczy zespół jelita drażliwego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!