W przypadku krwawienia z odbytu należy zgłosić się do lekarza

Czy krwawienie z odbytu jest niebezpieczne?

Krwawienie z odbytu dotyczy 10% dorosłej populacji. Zdarza się, że jest to pierwszy objaw bardzo groźnej choroby, na przykład raka jelita grubego, chorób zapalnych jelit lub nadżerki dwunastnicy. W jaki więc sposób je rozpoznać?
/ 18.04.2016 11:27
W przypadku krwawienia z odbytu należy zgłosić się do lekarza

Krew z odbytu – dwa rodzaje krwawień

Można wyróżnić dwie postacie jawnego krwawienia z odbytu.

Pierwsza to krwawe stolce, które zawierają widoczną krew i są zazwyczaj oznaką krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (tj. odbytnicy, jelita grubego oraz cienkiego, części dwunastnicy). Do przyczyn takiego stanu rzeczy należą m.in.: polipy jelita grubego, choroby zapalne jelit, choroba uchyłkowata jelit, szczeliny odbytu, zapalenie jelita grubego, a także rak jelita grubego.

Druga postać to stolce smoliste, które są czarne i wyglądem przypominają smołę. Charakterystyczne zabarwienie wynika z kontaktu krwi z kwasem solnym, znajdującym się w żołądku. Ich wystąpienie wskazuje na krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (z przełyku, żołądka, górnej części dwunastnicy). Najczęściej są one objawem wrzodu lub nadżerki dwunastnicy, ewentualnie żołądka.

Warto pamiętać, że czarny stolec może równie dobrze występować w przypadku przyjmowania preparatów żelaza, różnych pokarmów (np. jagód, szpinaku) lub bizmutu – nie powinien on być mylony ze stolcem smolistym!

Zobacz też: Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie utajone

Istnieje również trzecia postać krwawienia z odbytu, które możliwe jest do wykrycia jedynie w badaniach laboratoryjnych – jest tzw. krwawienie utajone w kale. Może ono dotyczyć dowolnego odcinka przewodu pokarmowego.

W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek krwawienia z odbytu należy skontaktować się ze swoim lekarzem w celu przeprowadzenia diagnostyki, ponieważ krwawienia z odbytu lub obecność krwi utajonej w kale stosunkowo często jest pierwszym objawem choroby nowotworowej, która jest możliwa do wyleczenia, gdy się ją wcześnie wykryje!

Jakie objawy mogą towarzyszyć krwawieniu z odbytu? Kiedy wezwać pogotowie?

Czytaj na następnej stronie!

Więcej informacji na temat niepokojących krwawień znajdziesz w dziale Krwawienia.
Zapraszamy także do serwisu Pierwsza pomoc, gdzie zamieszczamy artykuły dotyczące m.in. udzielania pomocy, urazów, ran, wstrząsów, odmrożeń, poparzeń, zatruć i apteczek pierwszej pomocy. 

Krwawienie z odbytu a wstrząs hipowolemiczny

Dodatkowymi objawami, które mogą towarzyszyć krwawieniu z przewodu pokarmowego, są objawy wynikające z rozwijania się u chorego stanu wstrząsu hipowolemicznego: przyśpieszenie oddechu, bladość, skąpomocz, nadmierna senność lub wzmożona potliwość.

Wystąpienie powyższych objawów może świadczyć o dużej intensywności krwotoku. Niezwłoczne trzeba wówczas wezwać pogotowie ratunkowe, ponieważ stan wstrząsu jest stanem zagrożenia życia!

Zobacz też: Krwotok do jamy czaszki

Dowiedz się więcej o krwawieniach z odbytu z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!