ból trzustki fot. Adobe Stock

Gdzie i jak boli trzustka, co ten ból oznacza

Ból trzustki zlokalizowany jest najczęściej w nadbrzuszu i sygnalizuje różne problemy – od mniej groźnych (torbiele) po bardzo poważne (rak). W każdym z tych przypadków ból może być nieco inny.
Ewa Cwil / 09.03.2020 15:23
ból trzustki fot. Adobe Stock

Kiedy boli trzustka, zazwyczaj odczuwamy dolegliwości w nadbrzuszu, czyli w górnej części jamy brzusznej. Ból może promieniować w kierunku pleców, może też być opasujący. To, czy dolegliwości faktycznie związane są z trzustką, musi stwierdzić lekarz, także na podstawie wyników badań, gdyż podobne objawy dają również inne przyczyny.

Ból trzustki - objawy i możliwe przyczyny

Bólowi trzustki mogą towarzyszyć też inne symptomy. W zależności od tego, gdzie i jak boli, jakie są objawy i wyniki badań, można podejrzewać przyczynę dolegliwości.

Możliwe przyczyny bólu trzustki:

  • Rak trzustki – ból pojawia się niestety dopiero w zaawansowanym stadium choroby i może być odczuwany wyłącznie w okolicy pleców. Jego nasilenie może być duże, a charakter ciągły. Początkowo rak trzustki nie boli. Chory może odczuwać dyskomfort w jamie brzusznej, brak apetytu, biegunki, nudności, tracić na wadze. Dopiero później rozwija się żółtaczka, ból brzucha i inne bardziej swoiste objawy. 
  • Ostre zapalenie trzustkiból jest ciągły i świdrujący, może nie ustępować po doustnym podaniu leków przeciwbólowych. Poza bólem pojawia się gorączka i żółtaczka, nudności, wymioty, ból mięśni, podwyższone tętno i niskie ciśnienie krwi.
  • Przewlekłe zapalenie trzustkiból ma charakter napadowy, może trwać wiele godzin, a nawet kilka dni. Między napadami ból całkowicie znika. Chory, mimo dobrego apetytu, chudnie, cierpi na biegunki i wymioty. Jednym ze skutków choroby może być cukrzyca. Zapaleniu trzustki sprzyjają: wiek powyżej 40 r. ż., płeć męska, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, zbyt tłuste jedzenie, zbyt obfite posiłki, kamica żółciowa, zakażenie wirusowe (np. po śwince), niedrożność przewodów żółciowych, zaburzenia metaboliczne, bulimia, przyjmowanie niektórych leków, nadczynność przytarczyc. Zapalenie trzustki leczy się w warunkach szpitalnych.
  • Alkoholowe przyczyny – ból w nadbrzuszu przez kilka dni stopniowo narasta. Nasilenie bólu pojawia się podczas kaszlu, poruszania się, głębokiego oddychania oraz po posiłku.
  • Torbiele trzustki – mogą powodować ostry ból w nadbrzuszu lub jedynie jego pobolewanie czy dyskomfort. Są zbiornikami płynu umiejscowionymi w trzustce lub na jej powierzchni. Oprócz tego pojawiają się niekiedy mdłości, wymioty, osłabienie, brak apetytu, gorączka. W nadbrzuszu lub śródbrzuszu lekarz może wyczuć opór. 

Czy to boli trzustka?

Każdy ból nadbrzusza wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli specjalista będzie podejrzewał, że jego przyczyną jest problem z trzustką, zleci badania, które potwierdzą lub wykluczą wstępną diagnozę. Należą do nich: USG jamy brzusznej, badanie aktywności enzymów trzustkowych (w surowicy krwi i w moczu), stężenia białek ostrej fazy i morfologia krwi.

Lekarz może zlecić też tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, a w niektórych przypadkach ECPW (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, badanie inwazyjne oceniające stan dróg żółciowych i trzustkowych).

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 13.07.2018.

Więcej artykułów o trzustce:
Trzustka – dlaczego tak mały narząd jest tak ważny?
Chora trzustka często daje mało charakterystyczne objawy - co do nich należy?
Rak trzustki – objawy nowotworu trzustki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!