Zabiegi laryngologiczne - vademecum

Zabiegi laryngologiczne maja dużą skuteczność oraz pomagają w postawieniu odpowiedniej diagnozy/fot. Fotolia
Zabiegi laryngologiczne nie kojarzą się z niczym przyjemnym. Nasze obawy budzi również miejsce ich wykonywania, a więc okolice głowy i szyi. W większości przypadków nie należy się ich jednak bać, są zabiegi, które są mało inwazyjne, a ich skuteczność jest bardzo duża.
/ 14.02.2012 14:43
Zabiegi laryngologiczne maja dużą skuteczność oraz pomagają w postawieniu odpowiedniej diagnozy/fot. Fotolia

Migdałki a problem z oddychaniem

Migdałki stanowią barierą ochronną dla naszego organizmu. Dolegliwości związane z nimi mogą nam utrudnić życie. Nie możemy normalnie oddychać, w nocy chrapiemy lub chorujemy tak często, że nie możemy normalnie pracować. Czasem nie wystracza zwykłe leczenie farmakologiczne. Konieczna jest operacja.

Sprawdź: Kiedy operacja migdałków jest konieczna?

Chrapiesz!

Prawie każdy z nas wie, jak uciążliwe jest spanie w pobliżu kogoś, kto chrapie. Często jednak nie wiążemy tego o bjawu z jakąś chorobą, co jest błędem. Jest wiele metod, dzięki którym można się pozbyć tego schorzenia. Dużą liczbę osób z taką przypadłością można wyleczyć bez konieczności poddawania ich tradycyjnej operacji chirurgicznej.

Przeczytaj: Chirurgiczne sposoby na chrapanie i bezdech nocny

Nos

Istnieje bardzo mała grupa ludzi, która ma idealnie prostą przegrodę nosowa. W większości przypadków jednak lekkie skrzywienie nie utrudnia nam życia i nie trzeba z nim nic robić. Problem pojawia się, jeśli przez skrzywienie przegrody mamy utrudnione oddychanie. Należy się wtedy poddać zabiegowi prostowania przegrody nosa.

Zobacz: Na czym polega korekcja przegrody nosa?

Dobry słuch

Ucho jest narządem, na którym wykonuje się wiele zabiegów. Słuch jest bowiem bardzo ważnym zmysłem, który jest potrzebny w naszym życiu. Dlatego warto poddać się operacji, jeśli ma ona uratować zdolność prawidłowego słyszenia. Rzadziej są wykonywane zabiegi, które mają na celu poprawić wygląd ucha.

Przeczytaj: Z uchem  do chirurga

Guzek na szyi

Każdy guzek, który wyczujemy w naszym ciele, nas niepokoi. Szczególną uwagę należy zwrócić, jeśli guzek pojawi się na szyi. Jest to bowiem miejsce, gdzie są sąsiaduje ze sobą wiele struktur. A więc istnieje wiele przyczyn powstania guza. Często może być to objaw choroby nowotworowej.

Zobacz: Wyczułeś guz na szyi – i co dalej?

Zabieg bez blizn

Coraz częściej pacjent chce, aby badanie było przeprowadzone jak najmniej inwazyjną metodą. Dzięki temu może zapobiec szpetnym bliznom i znakom po zabiegu przeprowadzonym metoda tradycyjną. Nie zawsze jednak lekarz może postawić pewną diagnozę przy zastosowaniu tylko takiej metody.

Sprawdź: Na czym polega diagnostyka inwazyjna w laryngologii?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA