Chory noworodek fot. Adobe Stock

Zapalenie płuc u noworodka i niemowlaka - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie płuc u noworodka najczęściej pojawia się w pierwszej dobie po porodzie. Nieleczone może spowodować sepsę. U niemowląt chorobę wywołuje nawet zwykła infekcja wirusowa. W większości przypadków konieczna jest hospitalizacja. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o zapaleniu płuc u dzieci?
Magdalena Bury / 30.10.2018 09:44
Chory noworodek fot. Adobe Stock

Zapalenie płuc nie jest tylko chorobą, na którą zapadają osoby dorosłe. Pojawia się również u dzieci - i to u tych najmniejszych, noworodków i niemowlaków. Nie należy jej bagatelizować! Powikłania po zapaleniu płuc mogą być bardzo poważne.

Zapalenie płuc u noworodka

Zapalenie płuc u noworodka, gdy jest nieodpowiednio leczone, może prowadzić do posocznicy, wstrząsu septycznego, a nawet śmierci. Choroba nie pojawia się tylko w pierwszych godzinach życia dziecka. Zdarza się, że pierwsze objawy dają o sobie znać po kilku, kilkunastu dniach od narodzin.

Przyczyną jest tutaj długotrwała intubacja noworodka, którą stosuje się u noworodków z niewydolnością oddechową. W grupie zwiększonego ryzyka choroby znajdują się też wcześniaki i noworodki przyjmujące antybiotyki.

Przyczyny zapalenia płuc u noworodka

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia zapalenia płuc u noworodka, oprócz intubacji, są bakterie znajdujące się w drogach rodnych matki. Przedostają się one do dziecięcego organizmu podczas porodu. Zapalenie płuc u noworodków często jest także skutkiem zakażenia szpitalnego.

Podobnie jak w przypadku zapalenia płuc u dorosłych, diagnoza choroby jest trudna. Lekarze wykonują RTG klatki piersiowej, pulsoksymetrię bądź badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Zwykły wywiad lekarski nie pomoże.

Objawy zapalenia płuc u noworodka

  • u dziecka intubowanego: przyspieszony oddech i duża ilość wydzieliny, którą odsysa sprzęt
  • u dziecka z chlamydiowym zapaleniem płuc: przyspieszony oddech, zapalenie spojówek, widoczny w rozmazie krwi zwiększony poziom leukocytów

Leczenie zapalenia płuc u noworodka

Leczenie zapalenia płuc u noworodków rozpoczyna się najczęściej od badań wykrywających posocznicę. Niemal natychmiast dziecko otrzymuje dożylnie antybiotyki. W cięższych przypadkach noworodkowi podaje się także preparaty z substancjami obkurczającymi naczynia krwionośne.

Zapalenie płuc u niemowlaka

Zapalenie płuc dotyka także niemowlęta. To, jak dziecko je przechodzi, zależy od jego odporności i szybkiej diagnozy oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Drogi oddechowe niemowlaka są zdecydowanie mniejsze od tych u osoby dorosłej.

Właśnie dlatego zwykły katar czy zalegająca wydzielina są dla niego tak bardzo niebezpieczne. Układ immunologiczny niemowląt nie jest w pełni wykształcony.

Przyczyny zapalenia płuc u niemowlaka

U niemowląt do 3. miesiąca życia przyczyną zapalenia płuc jest zakażenie bakteryjne (pneumokokiem Streptococcus pneumoniae czy gronkowcem złocistym Staphylococcus aureus). U starszych dzieci (pow. 3. miesiąca życia) za zapalenie płuc odpowiadają wirusy. Jest ono trudniejsze do zdiagnozowania.

Zapalenie płuc może być także skutkiem zakrztuszenia się treścią pokarmową z żołądka. To u niemowląt częste, gdyż małe dzieci nie potrafią jeszcze prawidłowo jeść. Drobinki jedzenia wywołują stany zapalne.

Objawy zapalenia płuc u niemowlaka

  • gorączka,
  • kaszel,
  • katar,
  • brak apetytu,
  • niechęć do picia,
  • przyspieszony oddech,
  • duszności.

Leczenie zapalenia płuc u niemowlaka

Tak jak w przypadku zapalenia płuc u noworodka, również tutaj konieczna jest dożylna antybiotykoterapia i pobyt w szpitalu. Niemowlakom podaje się też duże ilości napojów (mleko matki, woda, łagodne napary) oraz lekkostrawne posiłki.

Zobacz także:Zapalenie płuc u dzieci - na co zwracać szczególną uwagę?Zapalenie płuc - jakie daje objawy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)