Świerzb fot. Adobe Stock

Zaraziłaś się świerzbem? Wypróbuj domowy sposób – użyj octu!

Świerzbowiec ludzki to mikroskopijnych rozmiarów pasożyt, który bytując w naskórku wywołuje odczyn alergiczny. Staje się ona zaczerwieniona, może pojawić się wysypka, charakterystyczne pęcherzyki i nadżerki. Jak skutecznie leczyć świerzb?
Izabela Orlicz-Rabiega / 03.11.2019 16:06
Świerzb fot. Adobe Stock

Przede wszystkim trzeba potwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze świerzbowcem ludzkim. Najczęściej pasożytuje on w okolicach nadgarstków, pachwin, pępka, pod piersiami, w okolicach narządów płciowych, między palcami rąk, a u dzieci dodatkowo jeszcze na owłosionej skórze głowy oraz podeszwach stóp. Natomiast bardzo rzadko występuje na plecach, a omija okolice twarzy.

Charakterystyczny objaw to trudne do opanowania swędzenie, ponieważ świerzbowiec drąży w naskórku kanaliki i jamy, gdzie składa kolejne jaja. Drapanie powoduje zaczerwienienie skóry, pojawiają się pęcherzyki, a nawet nadżerki.

Kuracja octem

Świerzbem dość łatwo się zarazić, wystarczy kontakt z osobą chorą, np. przez podanie ręki lub korzystanie ze wspólnych przedmiotów, bo pasożyt może przetrwać na nich nawet 5-7 dni. Na zachorowanie narażone są też dzieci, które stykają się z rówieśnikami na zajęciach w przedszkolu bądź szkole, na świetlicach czy w salach zabaw.

Leczenie możesz rozpocząć od sprawdzonego domowego sposobu, jest równie skuteczny jak preparaty z apteki. Chodzi oczywiście o ocet. Jak go zastosować?

  • przede wszystkim używaj octu rozcieńczonego z wodą w proporcji 1:1 lub nawet 1:2. W ten sposób zapobiegniesz wysuszaniu się skóry;
  • możesz przemywać octem miejsca zaatakowane przez świerzb, a jeśli nie zauważysz żadnych skutków ubocznych (najczęściej dochodzi do podrażnień i suchości skóry), możesz robić okłady (przykładaj je na kilka minut) lub smarować octem całe ciało. Minus jest taki, że w miejscach zmienionych chorobowo skóra może piec;
  • kurację wykonuj 2 razy dziennie, ale nie stosuj jej dłużej niż 10-12 dni;
  • u dzieci i kobiet w ciąży ocet na świerzb trzeba stosować bardzo ostrożnie (może wywołać alergię lub podrażnienia). Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie;
  • ocet możesz też wykorzystać do przemycia domowych sprzętów, gdzie ewentualnie świerzbowiec mógłby przetrwać.

Największą zaletą octu w leczeniu świerzbu jest fakt, że zabija on nie tylko dojrzałe formy świerzbowca ludzkiego, ale również jego larwy i jaja. Dzięki temu, gdy kuracja jest prowadzona wystarczająco długo i prawidłowo, nie powinno dość do nawrotu zakażenia. Jej minusem jest to, że ocet ma dość specyficzny i intensywny zapach, który nawet po zmyciu może utrzymywać się na skórze. Dlatego kurację należy traktować wspomagająco, a po konsultacji z lekarzem stosować przepisane przez niego preparaty, dostępne na receptę.

Zachowaj ostrożność

Trzeba pamiętać, że leczenie świerzbu obejmuje osobę chorą, ale z pasożytem muszą walczyć wszyscy domownicy. Przede wszystkim trzeba wyprać używaną pościel, ręczniki, koce (najlepiej w temperaturze 90 stopni) oraz ubrania, które koniecznie należy później wyprasować żelazkiem (ustawiając najwyższą temperaturę, jaka dozwolona jest do danego materiału). Kilka razy dziennie trzeba dokładnie myć sprzęty używane przez chorego np. umywalkę, toaletę, sztućce, a w przypadku dzieci – również zabawki.

Zobacz też:
Czy powinniśmy się bać świerzbu norweskiego?
Ocet – przyjaciel pani domu
A to ciekawe! 9 sposobów na sprzątanie za pomocą... octu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)