Swędząca wysypka na skórze może być objawem świerzbu. Ten test rozwieje wątpliwości

test na świerzb fot. Adobe Stock, kanachaifoto
Świerzb to uciążliwa choroba skóry objawiająca się bardzo swędzącą grudkowo-pęcherzykową wysypką. Aby zdiagnozować chorobę, czasami wykonuje się test na świerzb. Polega on na zabarwieniu skóry. Przeprowadza się też badanie mikroskopowe, dzięki któremu jest możliwe wykrycie świerzbowca.
/ 30.06.2023 10:09
test na świerzb fot. Adobe Stock, kanachaifoto

Zanim świerzb będzie mógł być leczony, przede wszystkim trzeba potwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze świerzbowcem ludzkim. Najczęściej pasożytuje on w okolicach nadgarstków, pachwin, pępka, pod piersiami, w okolicach narządów płciowych, między palcami rąk, a u dzieci dodatkowo jeszcze na owłosionej skórze głowy oraz podeszwach stóp. Natomiast bardzo rzadko występuje na plecach, a omija okolice twarzy.

Rozpoznanie świerzbu nie może nastręczać trudności. Głównie z powodu niespecyficznych objawów, które występują również przy innych chorobach skóry. Te symptomy to

  • trudne do opanowania swędzenie skóry,
  • wysypka w postaci grudek i pęcherzyków,
  • stan zapalny.

Charakterystycznym objawem są widoczne w naskórku tunele (liniowe wykwity, lekko wypukłe), które drąży świerzbowiec, i gdzie składa jaja. Drapanie, przed którym trudno się powstrzymać, powoduje zaczerwienienie i podrażnienie skóry, a niekiedy pojawiają się nawet nadżerki.

Sprawdź: Rodzaje wysypek

Test na świerzb

Test wykrywający świerzb to tzw. próba barwnikowa. Polega ona na nałożeniu na skórę jodyny, która uwidacznia tunele wydrążone przez świerzbowca w naskórku. Barwnik jest silniej wchłaniany przez rozluźnione w wyniku działania świerzbowca komórki skóry, co sprawia, że nory pasożyta stają się lepiej widoczne po nałożeniu ciemnego płynu. Podobny efekt można osiągnąć, nakładają na skórę tusz.

Innym testem wykrywającym świerzbowca jest badanie mikroskopowe. Diagnosta w laboratorium ocenia próbki naskórka, w których może zauważyć pasożyta. Warto pamiętać, że niewykrycie w badaniu mikroskopowym pasożytów nie wyklucza świerzbu. 

Chorobę rozpoznaje się nie tylko na podstawie wyniku testu na świerzb, ale przede wszystkim rozpoznania objawów klinicznych. 

Czytaj: Domowe sposoby na świerzb

Leczenie świerzbu obejmuje wszystkich domowników

Trzeba pamiętać, że leczenie świerzbu obejmuje osobę chorą, ale z pasożytem muszą walczyć wszyscy domownicy. Przede wszystkim trzeba wyprać używaną pościel, ręczniki, koce (najlepiej w temperaturze 90°C) oraz ubrania, które koniecznie należy później wyprasować żelazkiem (ustawiając najwyższą możliwą temperaturę). Następnie zalecane jest ich odłożenie i nieużywanie przez 2-3 tygodnie. Kilka razy dziennie trzeba dokładnie myć sprzęty używane przez chorego np. umywalkę, toaletę, sztućce, a w przypadku dzieci – również zabawki. 

W leczeniu świerzbu stosuje się permetrynę, krotamiton, benzoesan benzylu, czasami również 10% maść siarkową.

Czytaj także:
Czy walczyć ze świerzbem w ciąży? Komu pasożyt zagraża najbardziej?
5 domowych sposobów na swędzenie skóry
Wysypka na tle nerwowym to częsty problem młodych kobiet. Jak wygląda i jak się ją leczy?
Domowe sposoby na wysypkę. Jak leczyć uczulenie skórne i inne zmiany?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA