ABC diagnostyki nowotworów

Jak wygląda diagnostyka raka płuc?/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Czym są markery nowotworowe? Jakie badania potwierdzą obecność nowotworu? Jakie czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego, wątroby, prostaty? Jakie objawy powinny nas zaalarmować? Odpowiadamy na te i inne pytania z zakresu diagnostyki chorób nowotworowych.
/ 28.09.2011 11:46
Jak wygląda diagnostyka raka płuc?/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak wykrywa się raka?

Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia, ale także na uniknięcia okaleczających zabiegów. Współcześnie lekarze dysponują szerokim zakresem metod diagnostycznych, pomocnych w walce z rakiem. Czy wiesz, na czym polega badanie histopatologiczne? Jakich informacji dostarcza analiza genów pacjenta?

Polecamy:Jakie metody diagnostyczne stosuje się w onkologii?

Czym są markery nowotworowe?

Markery nowotworowe są substancjami, których stężenie we krwi pozostaje w ścisłym związku z rozwojem nowotworu. Markery służą do wstępnej diagnostyki nowotworów. Jakie są rodzaje markerów nowotworowych? Czy istnieje uniwersalny marker?

Polecamy: O czym świadczą podwyższone markery nowotworowe?

Masz podejrzenie nowotworu?

Lekarz podejrzewa u ciebie nowotwór? Nie wiesz, jak zinterpretować wyniki badań? Jakie wartości markerów nowotworowych wykraczają poza granice normy? O jakich schorzeniach świadczą zaburzenia poszczególnych parametrów?

Polecamy: Markery nowotworowe - jak odczytać wynik badania?

Jak rozpoznać raka płuc?

Jesteś palaczem i dokuczają ci duszności, ból w klatce piersiowej i kaszel? Boisz się, że to może być rak płuc? A może ktoś z bliskich chorował na ten typ nowotworu? Sprawdź, jakie badania należy wykonać w celu postawienia diagnozy.

Polecamy: Diagnostyka raka płuc krok po kroku

Czy masz raka jelita grubego?

Podejrzewasz u siebie raka jelita grubego? Dokuczają ci uporczywe bóle brzucha i krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego? Nie zwlekaj, gdyż te symptomy mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie badania przeprowadza się w diagnostyce raka jelita grubego? Do czego służy endoskop? Na czym polega badanie per rectum?

Polecamy: Jak skutecznie zdiagnozować raka jelita grubego?

A może to chory jajnik?

Znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór jajnika? Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju choroby. Czy ten typ nowotworu ma podłoże genetyczne?Jakie badania wykonuje się w diagnostyce raka jajnika?

Polecamy: Jak wcześnie wykryć raka jajnika?

Czy grozi ci rak szyjki macicy?

Obawiasz się raka szyjki macicy? Czy wiesz, że cytologia jest prostym i bezbolesnym badaniem, które pozwala wcześnie zdiagnozować chorobę? Na czym polega cytologia? Jak często poddawać się badaniu? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Kiedy należy udać się do ginekologa?

Polecamy: Rak szyjki macicy - jak rozpoznać?

Czy to rak prostaty?

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ryzyko choroby wzrasta wraz z wiekiem - rak prostaty zwykle dotyka mężczyzn po 40. roku życia. Zacząłeś mieć problemy z oddawaniem moczu i erekcją? Ktoś z bliskich krewnych chorował na raka prostaty? Sprawdź, jakie badania powinieneś wykonać.

Polecamy: Rak prostaty - jakie badania wykonać?

Jak zdiagnozować raka wątroby?

Rak wątroby często pojawia się w następstwie innych ciężkich chorób: WZW typu C lub B albo marskości wątroby. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie niepokojące symptomy, takie jak: żółtaczka, osłabienie, bóle brzucha, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Jakie badania pozwalają postawić diagnozę? Jakie są następstwa nieleczonego guza?

Polecamy: Jak rozpoznać raka wątroby?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA