Spis treści:
Co to jest INR?
INR (z ang. International Normalized Ratio) to wskaźnik służący do badania krzepliwości krwi, inaczej międzynarodowy wskaźnik czasu protrombinowego. Badanie INR jest wykorzystywane przede wszystkim u chorych po zabiegach chirurgicznych, operacjach kardiologicznych oraz przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.
Lekarz zleca badanie INR również, jeśli pacjent skarży się na:
- krwawienia z dziąseł, nosa,
- skórne wybroczyny,
- obfite miesiączki,
- rozległe siniaki.
Innym bardzo ważnym wskaźnikiem krwi, który jest pomocny w badaniach krzepliwości jest APTT - czas kaolinowo-kefalinowy.
INR - norma
Dla zdrowych osób, które nie zażywają leków, przyjmuje się, że prawidłowy poziom INR wynosi 0,8-1,2. Im wyższy wynik, tym czas krzepnięcia krwi jest dłuższy.
Inne wartości są brane pod uwagę u chorych z wadami serca, migotaniem przedsionków (zobacz, jak leczyć migotanie przedsionków) czy chorobą zakrzepową. Wtedy INR może mieścić się w zakresie 2-3, a u ludzi ze sztuczną zastawką serca nawet do 3,5.
Na czym polega badanie INR?
Zwykle przeprowadza się je w punkcie pobrań w przychodni, potem próbka analizowana jest w laboratorium. Badanie polega - podobnie jak podczas morfologii - na pobraniu krwi żylnej ze zgięcia łokcia. W niektórych przypadkach lekarz przed badaniem zaleca wypicie wody albo przyjęcie leku na rozrzedzenie krwi.
Badanie INR da się też wykonać w domu. Wtedy potrzebny jest specjalistyczny aparat. W tej metodzie do analizy pobierana jest krew z palca.
Interpretacja wyników INR
Wyniki INR minimalnie odbiegające od normy nie zawsze powinny wzbudzać niepokój. Interpretacji musi dokonać lekarz - istotne są też inne badania krwi, historia chorób oraz przyjmowane leki - one potrafią zaniżyć lub zawyżyć poziom INR.
Jednak wizyta u lekarza jest wskazana, bo za wysoki INR może skończyć się:
- krwawieniem z dróg rodnych,
- krwiomoczem,
- skazą krwotoczną,
- krwawieniem z przewodu pokarmowego,
- krwawieniem z nosa, dziąseł.
Jeśli wynik INR jest za niski, może to sugerować błędy w odżywianiu się - soja, kalafior, kapusta mogą obniżać INR. Ten stan też wymaga konsultacji lekarskiej, bo grozi zakrzepicą.
Więcej o badaniach krwi:Jak się przygotować do badań krwi?Co wpływa na wyniki badań krwi - 9 czynników fałszujących wynikiMorfologia krwi a nowotwór – jak go wykryć w badaniu?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!