badanie INR fot. Adobe Stock

Badanie INR ocenia krzepliwość krwi (wskazania, normy, wyniki)

INR to współczynnik czasu protrombinowego, określa krzepliwość krwi. Norma INR to 0,8-1,2. Badanie INR wykonuje się m.in. przy różnego rodzaju krwawieniach oraz po zabiegach kardiologicznych.
Małgorzata Germak / 16.12.2019 10:43
badanie INR fot. Adobe Stock

Spis treści:

Co to jest INR?

INR (z ang. International Normalized Ratio) to wskaźnik służący do badania krzepliwości krwi, inaczej międzynarodowy wskaźnik czasu protrombinowego. Badanie INR jest wykorzystywane przede wszystkim u chorych po zabiegach chirurgicznych, operacjach kardiologicznych oraz przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Lekarz zleca badanie INR również, jeśli pacjent skarży się na:

  • krwawienia z dziąseł, nosa,
  • skórne wybroczyny,
  • obfite miesiączki,
  • rozległe siniaki.

Innym bardzo ważnym wskaźnikiem krwi, który jest pomocny w badaniach krzepliwości jest APTT - czas kaolinowo-kefalinowy.

INR - norma

Dla zdrowych osób, które nie zażywają leków, przyjmuje się, że prawidłowy poziom INR wynosi 0,8-1,2. Im wyższy wynik, tym czas krzepnięcia krwi jest dłuższy.

Inne wartości są brane pod uwagę u chorych z wadami serca, migotaniem przedsionków (zobacz, jak leczyć migotanie przedsionków) czy chorobą zakrzepową. Wtedy INR może mieścić się w zakresie 2-3, a u ludzi ze sztuczną zastawką serca nawet do 3,5.

Na czym polega badanie INR?

Zwykle przeprowadza się je w punkcie pobrań w przychodni, potem próbka analizowana jest w laboratorium. Badanie polega - podobnie jak podczas morfologii - na pobraniu krwi żylnej ze zgięcia łokcia. W niektórych przypadkach lekarz przed badaniem zaleca wypicie  wody albo przyjęcie leku na rozrzedzenie krwi.

Badanie INR da się też wykonać w domu. Wtedy potrzebny jest specjalistyczny aparat. W tej metodzie do analizy pobierana jest krew z palca.

Interpretacja wyników INR

Wyniki INR minimalnie odbiegające od normy nie zawsze powinny wzbudzać niepokój. Interpretacji musi dokonać lekarz - istotne są też inne badania krwi, historia chorób oraz przyjmowane leki - one potrafią zaniżyć lub zawyżyć poziom INR.

Jednak wizyta u lekarza jest wskazana, bo za wysoki INR może skończyć się:

  • krwawieniem z dróg rodnych,
  • krwiomoczem,
  • skazą krwotoczną,
  • krwawieniem z przewodu pokarmowego,
  • krwawieniem z nosa, dziąseł.

Jeśli wynik INR jest za niski, może to sugerować błędy w odżywianiu się - soja, kalafior, kapusta mogą obniżać INR. Ten stan też wymaga konsultacji lekarskiej, bo grozi zakrzepicą.

Więcej o badaniach krwi:Jak się przygotować do badań krwi?Co wpływa na wyniki badań krwi - 9 czynników fałszujących wynikiMorfologia krwi a nowotwór – jak go wykryć w badaniu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!