Biochemia - vademecum

Wystarczy jeden kontakt seksualny bez zabezpieczenia z osobą, o której nie wiemy, czy jest zdrowa, czy nie, żeby zdecydować się na badania /fot. Fotolia
Jak poprawnie odczytać wyniki badań? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Jaką rolę w diagnostyce odgrywają niektóre związki chemiczne? Zmiana stężenia których substancji we krwi świadczy o rozwijającym się procesie chorobowym? Co to jest przesączanie kłębuszkowe? Odpowiadamy na te i inne pytania z zakresu biochemii.
/ 28.09.2011 10:18
Wystarczy jeden kontakt seksualny bez zabezpieczenia z osobą, o której nie wiemy, czy jest zdrowa, czy nie, żeby zdecydować się na badania /fot. Fotolia

Jak interpretować wyniki badań laboratoryjnych?

Odebrałeś wyniki badania laboratoryjnego i nie masz pojęcia, co oznaczają otrzymane dane? W jakich granicach powinny mieścić się wartości poszczególnych wskaźników? Dlaczego badania biochemiczne są tak ważne w diagnostyce wielu niebezpiecznych schorzeń? W artykule odpowiadamy nawet na najtrudniejsze pytania.

Polecamy: Biochemia - jak odczytać wyniki badań?

W jakim celu bada się stężenie mocznika we krwi?

Dokuczają ci przykre dolegliwości ze strony układu moczowego? Warto przeprowadzić badanie stężenia we krwi mocznika -  substancji wykorzystywanej do oceny czynności nerek. Jeżeli stężenie tego związku wykracza poza granice normy, należy przypuszczać, że coś złego dzieje się z nerkami. Jaką rolę w organizmie pełni mocznik? Jakie badania dodatkowe należy wykonać, aby wykluczyć poważne schorzenia nerek?

Polecamy: Kiedy sprawdzamy stężenie mocznika we krwi?

A może powinieneś zbadać poziom kreatyniny?

Kreatynina jest białkiem, które w diagnostyce służy do szacowania wartości przesączania kłębuszkowego. Pełni rolę wskaźnika, umożliwiającego wykrycie ostrej, tudzież przewlekłej niewydolności nerek. Czy wiesz, że każde zaburzenie pracy nerek powinno skłonić nas do zbadania stężenia kreatyniny i mocznika we krwi?

Polecamy: Kiedy badamy stężenie kreatyniny?

Lekarz polecił ci wykonanie badania D-dimerów?

Oznaczanie D-dimerów to specjalistyczne badanie laboratoryjne, wykonywane u pacjentów z podejrzeniem zakrzepicy. Choroba może mieć postać zakrzepowego zapalenia żył lub przejść w zatorowość płucną, która stanowi zagrożenie życia. Obecność D-dimerów w surowicy wskazuje, że w organizmie został uruchomiony mechanizmów krzepnięcia. Czy podwyższony poziom D-dimerów zawsze świadczy o zakrzepicy?

Polecamy: Jaka jest rola D-dimerów w diagnostyce?

Czy twoje stężenie białka całkowitego mieści się w normie?

Białko całkowite to zbiór wszystkich białek wykrywanych w surowicy. Większość tych związków chemicznych jest syntetyzowana w wątrobie. Czy wiesz, że nieprawidłowe stężenie białek może świadczyć o rozwoju niektórych schorzeń? Kiedy lekarz wymaga bardziej precyzyjnych badań z podziałem na poszczególne frakcje białkowe?

Polecamy: O czym świadczy nieprawidłowe stężenie białka całkowitego we krwi?

Czy masz prawidłowy poziom białka C-reaktywnego?

Białko C-reaktywne jest produkowane w odpowiedzi na stan zapalny. Stężenie tego związku we krwi wzrasta w wyniku przeziębienia lub grypy. Jednakże podwyższony poziomu białka CRP może świadczyć o poważniejszych schorzeniach: nowotworach, układowych chorobach tkanki łącznej, ostrych zapaleniach jelit. Na wzrost stężenia białka CRP wpływa także palenie tytoniu. Czy wiesz, w jakich granicach powinien mieścić się poziom białka C-reaktywnego?

Polecamy: Białko C-reaktywne CRP - ważny wskaźnik stanu zapalnego

O czym świadczy nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi?

Glukoza jest cukrem prostym, który stanowi podstawowy materiał energetyczny ludzkiego organizmu. Związek ten ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego odżywiania tkanek. Czy wiesz, że zbyt wysokie stężenie glukozy skutkuje niedokrwieniem narządów, z kolei zbyt niski poziom tej substancji wywołuje utratę przytomności? Sprawdź, czy Twoje stężenie glukozy mieści się w granicach normy!

Polecamy: Co oznacza nieprawidłowe stężenie glukozy w organizmie

Czy masz prawidłowe stężenie bilirubiny?

Bilirubina jest jednym z barwników żółciowych, związanym z przemianami hemoglobiny. Badanie laboratoryjne służy oznaczeniu trzech form tej substancji: całkowitej, wolnej oraz związanej. Pomiar stężenia bilirubiny  jest przydatny w diagnozowaniu schorzeń wątroby oraz w wykrywaniu niedokrwistości spowodowanej rozpadem czerwonych krwinek. Jakie wartości tego wskaźnika odbiegają od normy? Kiedy warto przeprowadzić test?

Polecamy: O czym świadczy nieprawidłowe stężenie bilirubiny?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA