Na czym polega angiografia?
Angiografia jest metodą badania naczyń krwionośnych. Polega na wstrzyknięciu do światła naczynia tzw. środka cieniującego, a następnie wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. W badaniu wykorzystuje się więc zjawisko pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez środek cieniujący.
W jakim celu wykonuje się angiografię?
Badanie wykonuje się w celu uwidocznienia przebiegu naczynia, a także zobrazowania jego światła. Pozwala ono na wykrycie ewentualnych zwężeń i zmian kształtu tętnic i żył. Czasem angiografię wykonuje się w chorobie nowotworowej, aby uwidocznić unaczynienie guza. Badanie można także połączyć z zabiegiem leczniczym, np. z podawaniem leku w dane miejsce lub z zamykaniem światła naczynia.
Wskazania do wykonania angiografii:
- Podejrzenie zwężenia światła naczyń krwionośnych
- Tętniaki lub naczyniaki
- Guzy nowotworowe
- Urazy, które mogły spowodować pęknięcie naczyń krwionośnych
- Krwawienia z przewodu pokarmowego
- Choroba niedokrwienna serca
Polecamy: Rentgen prawdę Ci powie
Jakie są główne rodzaje angiografii?
- Arteriografia – obrazowanie tętnic
- Flebografia – badanie żył
- Fistulografia – obrazowanie przetok
Jak należy przygotować się do badania?
Na angiografię pacjent musi zgłosić się na czczo. Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, alergii, nadciśnieniu tętniczym oraz problemach z krążeniem. Przed badaniem zwykle podaje się środki uspokajające.
Jak przebiega badanie?
Po wejściu do sali pacjent proszony jest o położenie się na ruchomym stole. Lekarz znieczula miejsce, w które ma być wbita igła (w przypadku wykonywania angiografii u dzieci stosuje się znieczulenie ogólne). Następnie lekarz wkłuwa igłę do naczynia i wprowadza przez nią tzw. prowadnik. W ten sposób można dotrzeć nawet do dość oddalonej żyły czy tętnicy. Po wprowadzeniu prowadnika do naczynia wprowadza się cewnik, przez który podawany jest środek cieniujący i ewentualne leki.
Następnie wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich. Każde złe samopoczucie podczas badania pacjent powinien natychmiast zgłosić lekarzowi. Po wykonaniu zdjęć cewnik jest usuwany z naczynia, a na miejsce nakłucia jest nakładana opaska uciskowa, której zadaniem jest hamowanie krwawienia. Badanie trwa zwykle około godziny.
Polecamy: Jak znaleźć pomoc w walce z rakiem?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!