Co to jest angiografia?

Dane szacunkowe wskazują, iż aż jedna na trzy osoby doświadczy podczas swojego życia dokuczliwego bólu głowy
Angiografia jest to rodzaj badania obrazowego, które pozwala na uwidocznienie światła naczyń krwionośnych przy pomocy promieni rentgenowskich. Badanie wymaga podania kontrastu, czyli tzw. środka cieniującego. Jest wykonywane głównie w przypadku podejrzenia zwężenia tętnic lub żył.
/ 25.10.2010 13:32
Dane szacunkowe wskazują, iż aż jedna na trzy osoby doświadczy podczas swojego życia dokuczliwego bólu głowy

Na czym polega angiografia?

Angiografia jest metodą badania naczyń krwionośnych. Polega na wstrzyknięciu do światła naczynia tzw. środka cieniującego, a następnie wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. W badaniu wykorzystuje się więc zjawisko pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez środek cieniujący.

W jakim celu wykonuje się angiografię?

Badanie wykonuje się w celu uwidocznienia przebiegu naczynia, a także zobrazowania jego światła. Pozwala ono na wykrycie ewentualnych zwężeń i zmian kształtu tętnic i żył. Czasem angiografię wykonuje się w chorobie nowotworowej, aby uwidocznić unaczynienie guza. Badanie można także połączyć z zabiegiem leczniczym, np. z podawaniem leku w dane miejsce lub z zamykaniem światła naczynia.

Wskazania do wykonania angiografii:

  • Podejrzenie zwężenia światła naczyń krwionośnych
  • Tętniaki lub naczyniaki
  • Guzy nowotworowe
  • Urazy, które mogły spowodować pęknięcie naczyń krwionośnych
  • Krwawienia z przewodu pokarmowego
  • Choroba niedokrwienna serca

Polecamy: Rentgen prawdę Ci powie

Jakie są główne rodzaje angiografii?

  • Arteriografia – obrazowanie tętnic
  • Flebografia – badanie żył
  • Fistulografia – obrazowanie przetok

Jak należy przygotować się do badania?

Na angiografię pacjent musi zgłosić się na czczo. Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, alergii, nadciśnieniu tętniczym oraz problemach z krążeniem. Przed badaniem zwykle podaje się środki uspokajające.

Jak przebiega badanie?

Po wejściu do sali pacjent proszony jest o położenie się na ruchomym stole. Lekarz znieczula miejsce, w które ma być wbita igła (w przypadku wykonywania angiografii u dzieci stosuje się znieczulenie ogólne). Następnie lekarz wkłuwa igłę do naczynia i wprowadza przez nią tzw. prowadnik. W ten sposób można dotrzeć nawet do dość oddalonej żyły czy tętnicy. Po wprowadzeniu prowadnika do naczynia wprowadza się cewnik, przez który podawany jest środek cieniujący i ewentualne leki.

Następnie wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich. Każde złe samopoczucie podczas badania pacjent powinien natychmiast zgłosić lekarzowi. Po wykonaniu zdjęć cewnik jest usuwany z naczynia, a na miejsce nakłucia jest nakładana opaska uciskowa, której zadaniem jest hamowanie krwawienia. Badanie trwa zwykle około godziny.

Polecamy: Jak znaleźć pomoc w walce z rakiem?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA