Co to jest test Schillinga i kiedy się go wykonuje?

Na ziarniniakowatość Wegenera chorują przede wszystkim młodzi mężczyźni. Objawy są często traktowane jako objawy alergii i w ten sposób leczone, co może opóźnić rozpoznanie / fot. Shutterstock
Test Schillinga jest badaniem służącym do oceny wchłaniania witaminy B12 w przewodzie pokarmowym. Niedobór witaminy B12 w organizmie, może być spowodowany, między innymi, jej brakiem w pożywieniu oraz złym wchłanianiem. Prowadzi to do rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej.
/ 14.11.2010 10:55
Na ziarniniakowatość Wegenera chorują przede wszystkim młodzi mężczyźni. Objawy są często traktowane jako objawy alergii i w ten sposób leczone, co może opóźnić rozpoznanie / fot. Shutterstock

Witamina B12 jest ważną substancją, niezbędną  w tworzeniu krwinek czerwonych.  Jej brak w organizmie prowadzi do niedokrwistości i może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Przyczyny niedoboru witaminy B12

Nieprawidłowe wchłanianie witaminy B12 najczęściej towarzyszy chorobie Addisona-Biermera, czyli inaczej niedokrwistości złośliwej. W chorobie tej organizm wytwarza autoprzeciwciała niszczące tzw. czynnik wewnętrzny produkowany przez komórki błony śluzowej żołądka, ułatwiający wchłanianie witaminy B12. Niedobór tego czynnika, zwanego także czynnikiem Castle’a, skutkuje zaburzeniami wchłaniania witaminy. Wśród innych przyczyn nieprawidłowej absorpcji witaminy B12 należy wymienić stan po operacyjnym usunięciu żołądka oraz zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka.

Zobacz też: Czy chłoniak żołądka jest równie groźny jak rak?

Istota testu Schillinga

Istotą testu Schillinga jest pośrednia ocena wchłaniania witaminy B12 na podstawie pomiaru jej wydalania z moczem. Stosowany podczas badania preparat witaminy jest znakowany izotopem kobaltu, dzięki czemu możliwy jest pomiar jego stężenia.

Zobacz też: Nietrzymanie moczu - wstydliwy problem

Jak przygotować się przed badaniem?

Przed testem pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Ważne jedynie jest by badanie zostało przeprowadzone na czczo. Po opróżnieniu pęcherza moczowego pacjent przyjmuje doustnie 1 mikrogram znakowanej witaminy B12, a następnie po 2 godzinach dostaje zastrzyk domięśniowy zawierający 1000 mikrogramów tej witaminy, ale już nie znakowanej kobaltem. Po 24 godzinach dokonuje się pomiaru radioaktywności będącej miarą wydalania znakowanej witaminy B12 w moczu zebranym podczas całej doby. W warunkach prawidłowych wydalone z moczem zostaje więcej niż 10 % podanej dawki. Poziom wydalania niższy niż 7% sugeruje nieprawidłowe wchłanianie witaminy w przewodzie pokarmowym. Test Schillinga wykonuje się także w wersji rozszerzonej, podając samą witaminę B12 oraz witaminę B12 łącznie z czynnikiem wewnętrznym. Pozwala to określić, czy zaburzenie wchłaniania witaminy spowodowane jest zmniejszeniem aktywności czynnika wewnętrznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA