Czy można jeść przed rezonansem? Wszystko zależy od jednego czynnika

czy można jeść przed rezonansem fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS
Na pytanie, czy można jeść przed rezonansem, nie ma jednej prostej odpowiedzi. Ogólnie, przed rezonansem bez kontrastu można jeść, a przy kontraście czy znieczuleniu ogólnym trzeba przed badaniem pościć. Od tych reguł są jednak wyjątki. Są nimi np. stan zdrowia pacjenta oraz niektóre specjalistyczne badania z wykorzystaniem MRI. Dlatego przed badaniem koniecznie trzeba się upewnić u lekarza czy w pracowni rezonansu, czy w konkretnym przypadku można jeść, czy trzeba się do jedzenia powstrzymać.
Ewa Cwil / 15.03.2024 05:09
czy można jeść przed rezonansem fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS

Zastanawiasz się, czy przed rezonansem magnetycznym można jeść? Zwykle możliwe jest przyjmowanie płynów i pokarmów przed badaniem MRI. Najlepiej zapytać lekarza wydającego skierowanie lub zadzwonić do pracowni rezonansu i upewnić się, czy technik zaleca powstrzymanie się od jedzenia w twoim przypadku. U niektórych pacjentów lub przy specjalistycznym badaniu powstrzymanie się od jedzenia i picia może być bardzo pomocne, a czasami wręcz konieczne i jest niezbędnym elementem przygotowania do rezonansu magnetycznego.

Spis treści:

  1. Czy można jeść przed rezonansem z kontrastem?
  2. Czy można jeść przed rezonansem bez kontrastu?
  3. Kiedy nie jeść przed rezonansem magnetycznym?

Czy można jeść przed rezonansem z kontrastem?

Nie. Należy powstrzymać się przez 2-4 godziny przed badaniem od jedzenia. Nie wynika to z tego, że pokarm uniemożliwi wytworzenie dokładnego obrazu. Jedzenie w przewodzie pokarmowym w tym w większości przypadków nie przeszkadza. Chodzi o coś innego. U niektórych osób podanie kontrastu może wywołać działania niepożądane, do których należą mdłości i wymioty. Pusty żołądek im zapobiegnie.

Poprzez post na 2-4 godziny przed badaniem zapobiega się groźnym powikłaniom, do których mogłoby dojść, gdyby pacjent unieruchomiony w maszynie zwymiotował. Chodzi przede wszystkim o zachłyśnięcie się treścią pokarmową, czyli wciągnięcie jej do dróg oddechowych.

Czy można jeść przed rezonansem bez kontrastu?

Z reguły tak, jedzenie i picie przed badaniem rezonansem magnetycznym bez kontrastu jest dozwolone, ponieważ nie spowoduje to, że pokarm utrudni uwidocznienie wnętrza ciała. Nie ma też ryzyka, że dojdzie do mdłości czy wymiotów, które może wywołać podanie kontrastu.

Ludzie często zastanawiają się: Czy przed rezonansem głowy można jeść? Czy przed rezonansem kolana można jeść? Czy przed rezonansem kręgosłupa można jeść? Tak, można, o ile lekarz nie zaleci inaczej lub nie jest planowane podanie kontrastu.

Czasami w przypadku obrazowania przewodu pokarmowego lekarz czy technik może zalecić powstrzymanie się od jedzenia na 2-8 godzin przed badaniem. Tak może być np. w przypadku badania MRCP, czyli cholangiopankreatografii z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. To badanie dróg żółciowych wymagające postu przez 6 godzin przed badaniem. Diagnostykę tę najczęściej przeprowadza się w warunkach szpitalnych, a nie ambulatoryjnych, więc lekarze i pielęgniarki w szpitalu dopilnują, abyś nic przed badaniem nie jadła.

Kiedy nie jeść przed rezonansemfor. Kiedy nie jeść przed rezonansem/ Adobe Stock, Yakobchuk Olena

Kiedy nie jeść przed rezonansem magnetycznym?

To, że w większości przypadków przed badaniem MRI można jeść, nie znaczy, że nie ma pewnych wyjątków podyktowanych stanem zdrowia pacjenta. Najczęściej dobrym pomysłem jest post na 2-4 godziny przed badaniem, gdy:

  • masz nadreaktywny pęcherz moczowy – konieczność dłuższego pozostawania w bezruchu w maszynie MRI i nagłe parcie na pęcherz to przepis na kłopoty, dlatego lepiej nie jeść i nie pić przed badaniem, aby zmniejszyć ryzyko gwałtownej potrzeby oddania moczu w czasie obrazowania;
  • masz IBS lub biegunkę – powstrzymanie się od jedzenia przed rezonansem magnetycznym zmniejszy ryzyko konieczności natychmiastowego udania się do toalety w czasie badania;
  • masz refluks – pozycja leżąca może prowokować cofanie się treści żołądkowej do przełyku i wywoływać uczucie pieczenia. Powstrzymując się od jedzenia przed badaniem przy refluksie MRI możesz uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości w sytuacji, gdy nie będziesz mogła zmienić pozycji;
  • badanie będzie wykonywane z wykorzystaniem leków uspokajających czy narkozy – u części pacjentów, np. cierpiących na klaustrofobię konieczne może być wykonanie badania pod częściową czy całkowitą narkozą;
  • planowane jest badanie serca – w niektórych przypadkach konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia przez 2 godziny przed badaniem, ale przez 24 godziny przed nim nie można pić kawy, herbaty, jeść czekolady i niczego co zawiera kofeinę.

Czytaj także:
Kolonoskopia – jak się przygotować?
Jakich badań nie można robić podczas miesiączki?
Skierowanie na badania: kiedy jest potrzebne i jak długo jest ważne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA