Diagnostyka hormonalna u pacjentów z osteoporozą

Diagnostyka hormonalna u pacjentów z osteoporozą
Badania laboratoryjne u pacjentów z osteoporozą odgrywają rolę pomocniczą, jako że kluczowym testem umożliwiającym postawienie diagnozy jest badanie densytometryczne czyli pomiar gęstości kości. Nie zmienia to faktu, że informacje uzyskane na podstawie analizy badań hormonalnych mogą doprowadzić nie tylko do oceny dynamiki postępujących zmian, ale wręcz w części przypadków umożliwić ustalenie ich przyczyny.
/ 26.09.2016 15:01
Diagnostyka hormonalna u pacjentów z osteoporozą

Osteoporoza jako wynik zaburzeń hormonalnych

W zdecydowanej większości przypadków u pacjentów występuje tzw. pierwotna osteoporoza (czyli nie związana z innymi chorobami). Dotyka ona ludzi starszych obu płci po 70 roku życia, oraz części pacjentek po 50 roku życia. U tej drugiej grupy chorych ma to związek ze zmniejszeniem czynności wydzielniczej jajników. Narządy te wydzielają żeńskie hormony płciowe - estrogeny, które m. in. mają działanie ochronne na tkankę kostną.

U około 5% chorych mamy natomiast do czynienia z tzw. osteoporozą wtórną. Oznacza to, że ubytek masy kostnej jest efektem nieprawidłowego wydzielania hormonów z powodu choroby. Najczęściej taki stan ma miejsce u osób z nadmiernym wydzielaniem hormonów sterydowych kory nadnerczy (lub pacjentów leczonych sterydami np. hydrokortyzonem), nadczynnością tarczycy lub niedoczynnością gruczołów wydzielających hormony płciowe (tzw. testosteron u mężczyzn i estrogeny u kobiet). Znaczny ubytek masy kostnej występuje też u osób z nadczynnością przytarczyc - jest to efekt wzrostu stężenia produkowanego przez ten gruczoł parathormonu. Hormony te działają na kości w różnych mechanizmach - może to być bezpośredni wpływ na kości - jak np.parathormon lub na obrót kostny - hormony tarczycy lub ogólnie na gospodarkę wapniowo-fosforanową. U takich pacjentów oznaczenie poziomu odpowiednich hormonów we krwi pozwala na stwierdzenie patologii i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Zobacz też: Czego możemy się dowiedzieć z badania hormonów tarczycy?

Zaburzenia wydzielania jakich hormonów mogą być przyczyną ubytku masy kostnej?

Efekt taki może być wywołany przez nadmierny poziom hormonów:

  • Kortyzolu (hormon kory nadnerczy, stosowane leki);
  • Parathormonu (wydzielany przez przytarczyce, reguluje gospodarkę wapniowa);
  • fT3 i fT4 (w nadczynności tarczycy).

Co więcej na rozwinięcie się osteoporozy wpływ ma także:

  • niedobór testosteronu u mężczyzn (niedoczynność jąder);
  • niedobór estrogenów i kobiet (menopauza, choroby jajników).

Polecamy: Kiedy wykonuje się laparoskopię diagnostyczną?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA