Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

test na koronawirusa przygotowanie fot. Adobe Stock
Wykonanie testu wymazowego w kierunku koronawirusa wymaga specjalnego przygotowania. Niestosowanie się do zaleceń może skutkować niewiarygodnym wynikiem i koniecznością powtórzenia badania. Przed pobraniem wymazu nie wolno m.in. jeść i pić, a także żuć gumy.
/ 28.10.2020 11:10
test na koronawirusa przygotowanie fot. Adobe Stock

Aktualnie wykonuje się trzy rodzaje testów w kierunku zakażenia koronawirusem:

  • test wymazowy metodą RT-PCR – wykrywa obecność materiału genetycznego koronawirusa w nosogardle,
  • test serologiczny z krwi obwodowej (pobranej ze zgięcia łokciowego) – wykrywa przeciwciała, służy głównie do oceny przebytego zakażenia,
  • test kasetkowy z krwi z palca lub krwi obwodowej (inaczej: test immunochromatycznograficzny)– wykrywa przeciwciała, służy głównie do oceny przebytego zakażenia.

Najpopularniejszym testem jest test wymazowy. Ten rodzaj badania pozwala stwierdzić aktualne zakażenie koronawirusem. Wskazaniami do jego wykonania są:

Test jest bezpłatny. 

Jak się przygotować przed testem na koronawirusa?

Do badania należy się odpowiednio przygotować. Przed testem w kierunku koronawirusa należy zastosować się do kilku zaleceń. Na 2 godziny przed wymazem nie wolno:

  • spożywać posiłków,
  • pić,
  • żuć gumy,
  • myć zębów,
  • płukać jamy ustnej i nosa,
  • przyjmować leków: kropli, maści, aerozolów donosowych i doustnych oraz tabletek do ssania,
  • palić papierosów.

Przed badaniem należy również zdjąć ruchomą protezę zębową i unikać wydmuchiwania nosa.

Wybierając się do punktu wymazowego, warto zabrać ze sobą rzeczy, które mogą nam się przydać podczas dłuższego oczekiwania: płaszcz przeciwdeszczowy, parasol, książkę, telefon, odpowiednią odzież. Do wielu punktów pobrań ustawiają się długie kolejki, a na wymaz niektórzy czekają nawet kilka godzin. Aby dotrzeć na miejsce, należy skorzystać z własnego środka transportu. 

Jak przebiega test na koronawirusa? 

Pobranie wymazu w ramach testu na koronawirusa polega na włożeniu kilkucentymetrowego aplikatora zakończonego wacikiem do jamy między nosem a gardłem (tzw. nosogardzieli) i kilkukrotnym obróceniu go. Ta czynność trwa ok. 15 sekund. Jest to konieczne do pobrania wystarczającej ilości materiału do badania. Wymaz jest następnie wkładany do pojemnika i odsyłany do laboratorium.

Kiedy i gdzie są dostępne wyniki testu na koronawirusa?

Po wykonaniu testu wynik powinien być dostępny w ciągu 3 dni na Internetowym Koncie Pacjenta. O wyniku może również poinformować telefonicznie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Test na koronawirusa może dać wyniki pozytywny (potwierdza zakażenie, pacjent i najbliżsi powinni poddać się kwarantannie) lub negatywny (sugeruje brak zakażenia). W Internetowym Koncie Pacjenta może widnieć również wynik niediagnostyczny lub nierozstrzygający, co oznacza, że badanie powinno być powtórzone.

Źródła:
pacjent.gov.pl
Diagnostyka. Laboratoria medyczne, www.diag.pl

Więcej o koronawirusie:Ból głowy a koronawirus. Kiedy ten objaw oznacza COVID-19?Koronawirus a biegunka – ważny objaw, którego nie powinniśmy lekceważyćJak leczyć łagodne zakażenie koronawirusem w domu? Leki i naturalne sposoby na COVID-19Ból gardła a koronawirus. Kiedy ten objaw oznacza COVID-19?Opryszczka i koronawirus. Czy COVID-19 może wywołać opryszczkę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA