Jak zdiagnozować hemoroidy? Badania żylaków odbytu

Na zewnątrz hemoroidy widoczne są jako guzowate, ciemne twory otaczające odbyt
Badanie per rectum, anoskopia, rektoskopia i kolonoskopia. Co oznaczają te terminy i czy zawsze trzeba wykonywać wszystkie te badania w celu zdiagnozowania guzków krwawniczych?
/ 17.09.2018 15:00
Na zewnątrz hemoroidy widoczne są jako guzowate, ciemne twory otaczające odbyt

Diagnostyka guzków krwawniczych opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym pacjenta. Hemoroidy zewnętrzne można dostrzec gołym okiem, natomiast zmiany wewnątrz kanału odbytu początkowo stwierdza się w badaniu odbytu palcem (z łac. badanie per rectum) wprowadzonym do jego kanału, a następnie przy użyciu specjalnych instrumentów: anoskopu lub rektoskopu.

Instrumenty te przypominają rurki wyposażone w źródło światła, które lekarz wprowadza do kanału odbytu i w ten sposób może ocenić obecność i zaawansowanie zmian.

Jakie są objawy hemoroidów?

Zaawansowanie hemoroidów

Chorobę hemoroidalną dzieli się na 4 stadia zaawansowania:

  1. Powiększenie guzków bez ich wypadania na zewnątrz.
  2. Guzki wypadają na zewnątrz w czasie wypróżnienia lecz cofają się samoistnie.
  3. Guzki wypadają na zewnątrz lecz wymagają ręcznego odprowadzenia.
  4. Guzki pozostają trwale wypadnięte, nie zmniejszają się i ulegają zakrzepicy.

W zależności od stopnia nasilenia choroby postępowanie terapeutyczne jest inne. Żylaki w stopniu I i II wymagają jedynie leczenia zachowawczego w postaci nasiadówek, modyfikacji diety, leków przeciw zaparciom, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Leki te łagodzą jedynie objawy choroby, nie zwalczając jej przyczyny.

Jeżeli guzki krwawnicze powiększają się i choroba osiąga III lub IV stopień zaawansowania konieczne może stać się wdrożenie postępowania zabiegowego.

Kiedy potrzebna jest kolonoskopia?

Na zewnątrz hemoroidy widoczne są jako guzowate, ciemne twory otaczające odbyt, zazwyczaj w liczbie trzech. Tkliwość i ból przy ich dotyku mogą sugerować, że są zakrzepnięte.

Jeżeli istnieje podejrzenie, że zgłaszane przez pacjenta dolegliwości mogą mieć inne podłoże, aniżeli tylko hemoroidalne, lekarz może podjąć decyzję o dokładnym badaniu całego jelita grubego w celu wykluczenia innych przyczyn dolegliwości. W tym celu przeprowadza się kolonoskopię. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do jelita grubego wężowatego instrumentu – kolonoskopu – za pomocą którego możliwe staje się dokładne obejrzenie całego jelita.

Ponadto kolonoskopia umożliwia pobranie wycinków ze znalezionych zmian chorobowych, a w niektórych przypadkach jest także metodą leczniczą – za jej pomocą można np. usunąć polipa jelita grubego. Jako, że badanie to nie jest przyjemne ani całkowicie bezbolesne, często przeprowadza się je w znieczuleniu lub po wcześniejszym podaniu pacjentowi leków uspokajających.

Badania laboratoryjne

Jeżeli zachodzi podejrzenie dość znacznej utraty krwi i występują objawy sugerujące niedokrwistość, takie jak łatwa męczliwość, osłabienie, bladość, przyspieszone tętno, lekarz może zlecić wykonanie morfologii krwi obwodowej i po wykluczeniu innych przyczyn anemii zalecić odpowiednie leczenie.

Zobacz też:
Czopki na hemoroidy. Jak ich używać?
Wszystko o hemoroidach po porodzie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA