Badanie krwi MCH fot. Fotolia

MCH (morfologia): norma, co oznacza podwyższone i obniżone MCH

MCH to parametr morfologii krwi pomagający w diagnostyce niedokrwistości. Norma MCH powinna mieścić się w przedziale 27-34 pg. Podwyższone MCH może świadczyć o sferocytozie, a obniżone o nieprawidłowej gospodarce wodnej organizmu.
Marta Wilczkowska / 13.12.2019 10:29
Badanie krwi MCH fot. Fotolia

Na skróty:

Co to jest MCH?

MCH to parametr określający średnią masę hemoglobiny w krwince. Dokładniej - MCH to - obok MCHC - jeden z parametrów określających poziom wysycenia czerwonych krwinek hemoglobiną. Parametr ten określany jest podczas rutynowej morfologii krwi.

MCH jest pomocne w diagnostyce anemii (poznaj najważniejsze objawy anemii) czy zaburzeń wodno-elektrolitowych. Sprawdź, o czym świadczą podwyższone i obniżone poziomy MCH we krwi.

MCH - norma

Norma MCH jest różna dla kobiet i mężczyzn. Wartość powinna mieścić się w zakresie:

  • kobiety: 27-31 pg
  • mężczyźni 27-34 pg

Pamiętaj, że normy w różnych laboratoriach mogą nieznacznie różnić się od siebie. Dlatego swój wynik MCH zawsze porównuj z wartościami podanymi na wyniku morfologii krwi z laboratorium.

Podwyższone MCH

Wynik MCH powyżej normy może świadczyć o sferozcytozie. To wrodzona choroba krwi polegająca na nieprawidłowej budowie czerwonych krwinek. Zamiast spłaszczonych dysków z wgłębieniem pośrodku erytrocyty mają kulisty kształt, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia im pełnienie swojej funkcji w organizmie. Sferocytoza jest chorobą genetyczną i jedną z najczęstszych postaci niedokrwistości w północnej Europie. Choć brzmi to bardzo groźnie, sferocytoza zazwyczaj przebiega łagodnie (nie oznacza to jednak, że nie może prowadzić to ciężkich powikłań!).

Obniżone MCH

Wynik MCH poniżej normy może być wynikiem zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, polegającej na jego przewodnieniu. Inną przyczyną takiego wyniki badania MCH może być niedokrwistość z niedoboru żelaza, która rozwinęła się np. w wyniku chorób przewlekłych, nowotworowych lub po krwotoku.

Zarówno za wysokie jak i za niskie MCH warto skonsultować z lekarzem. Specjalista oceni wynik w oparciu o wyniki pozostałych parametrów i, jeśli będzie taka potrzeba, zleci kompleksowe badania. 

Więcej na temat badań krwi:9 czynników, które mogą zafałszować wyniki badań krwiKiedy trzeba zrobić morfologię krwi?Hematokryt przydaje się w diagnozowaniu anemii. Co warto o nim wiedzieć?Morfologia krwi a nowotwór – jak go wykryć w badaniu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!