W skrócie:
Co to jest MCHC?
MCHC (skrót od angielskiej nazwy: mean corpuscular concentration) to wskaźnik określający średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach. Badanie wykonuje się podczas zwykłej morfologii krwi lub np. w diagnostyce niedokrwistości lub jeśli zachodzi podejrzenie wystąpienia odwodnienia lub infekcji.
Jednak badanie poziomu wskaźnika MCHC często jest zlecane przez lekarza w ramach rutynowych badań diagnostycznych stosowanych prewencyjnie w celu zapobiegania chorobom i ich wczesnego wykrywania.
Norma MCHC
MCHC to wskaźnik określający poziom wysycenia erytrocytów (czerwonych krwinek) hemoglobiną. Wartość parametru oblicza się jako stosunek hemoglobiny do hematokrytu według wzoru:
- MCHC = Hb / hematokryt
Norma MCHC to 33-37 g/dl. Jednak w zależności od laboratorium, w którym wykonujesz badanie, wartości tego mogą się trochę różnić. Do oceny stanu czerwonych krwinek poza MCHC należy wziąć pod uwagę wartości masy hemoglobiny w erytrocycie (MCH).
Podwyższone MCHC (powyżej normy)
Podwyższone MCHC może świadczyć o wadliwej budowie erytrocytu, np. sferocytozie (rodzaju wrodzonej niedokrwistości hemolitycznej) lub - częściej - o ciężkim odwodnieniu organizmu (czym grozi odwodnienie organizmu). W wyniku odwodnienia dochodzi do „zagęszczenia" hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Wraz ze wzrostem stężenia hemoglobiny w czerwonych krwinkach większa się paramert MCHC.
Niewłaściwy wynik MCHC może wyjść kobietom podczas miesiączki i kobietom w ciąży.
Obniżone MCHC (poniżej normy)
Niskie MCHC może być wynikiem przewodnienia organizmu. Tak jak przy odwodnieniu dochodzi do wzrostu stężenia hemoglobiny w krwinach, tak przy przewodnieniu dochodzi do „rozcieńczenia”, a tym samym stężenie hemoglobiny i wskaźnik MCHC spadają.
Inną przyczyną obniżonego poziomu MCHC jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. (zobacz objawy anemii). W tego rodzaju anemii, ze względu na brak wystarczającej ilości hemu, spada synteza hemoglobiny. Tym samym jest jej mniej w czerwonych krwinkach, przez co MCHC jest poniżej normy.
Obniżone MCHC może też sugerować genetyczną chorobę, która zmniejsza syntezę hemoglobiny. Inne możliwe przyczyny:
- niewłaściwa dieta,
- zaburzenie wchłaniania żelaza (zobacz: 7 sposobów na polepszenie wchłaniania żelaza),
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- wrzody żołądka.
Więcej o wskaźnikach krwi i morfologii:Kiedy i po co zleca się morfologię z rozmazem?Idziesz na badania krwi? Zobacz, jak się do nich przygotowaćJak wykryć nowotwór badaniami krwi?Hemoglobina - co to za wskaźnik i jakie ma normy?Co oznacza za wysoki i za niski hematokryt?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!