MCHC morfologia fot. Adobe Stock

MCHC (morfologia) - normy, co oznacza za wysokie i za niskie MCHC

MCHC określa średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach. Wskaźnik ten oznaczany jest podczas morfologii. Norma MCHC wynosi 33-37 g/dl. Podwyższone MCHC może świadczyć odwodnieniu organizmu, obniżone o anemii z niedoboru żelaza.
Marta Wilczkowska / 13.12.2019 09:48
MCHC morfologia fot. Adobe Stock

W skrócie:

Co to jest MCHC?

MCHC (skrót od angielskiej nazwy: mean corpuscular concentration) to wskaźnik określający średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach. Badanie wykonuje się podczas zwykłej morfologii krwi lub np. w diagnostyce niedokrwistości lub jeśli zachodzi podejrzenie wystąpienia odwodnienia lub infekcji.

Jednak badanie poziomu wskaźnika MCHC często jest zlecane przez lekarza w ramach rutynowych badań diagnostycznych stosowanych prewencyjnie w celu zapobiegania chorobom i ich wczesnego wykrywania.

Norma MCHC

MCHC to wskaźnik określający poziom wysycenia erytrocytów (czerwonych krwinek) hemoglobiną. Wartość parametru oblicza się jako stosunek hemoglobiny do hematokrytu według wzoru:

  • MCHC = Hb / hematokryt

Norma MCHC to 33-37 g/dl. Jednak w zależności od laboratorium, w którym wykonujesz badanie, wartości tego mogą się trochę różnić. Do oceny stanu czerwonych krwinek poza MCHC należy wziąć pod uwagę wartości masy hemoglobiny w erytrocycie (MCH).

Podwyższone MCHC (powyżej normy)

Podwyższone MCHC może świadczyć o wadliwej budowie erytrocytu, np. sferocytozie (rodzaju wrodzonej niedokrwistości hemolitycznej) lub - częściej - o ciężkim odwodnieniu organizmu (czym grozi odwodnienie organizmu). W wyniku odwodnienia dochodzi do „zagęszczenia" hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Wraz ze wzrostem stężenia hemoglobiny w czerwonych krwinkach większa się paramert MCHC.

Niewłaściwy wynik MCHC może wyjść kobietom podczas miesiączki i kobietom w ciąży.

Obniżone MCHC (poniżej normy)

Niskie MCHC może być wynikiem przewodnienia organizmu. Tak jak przy odwodnieniu dochodzi do wzrostu stężenia hemoglobiny w krwinach, tak przy przewodnieniu dochodzi do „rozcieńczenia”, a tym samym stężenie hemoglobiny i wskaźnik MCHC spadają.

Inną przyczyną obniżonego poziomu MCHC jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. (zobacz objawy anemii). W tego rodzaju anemii, ze względu na brak wystarczającej ilości hemu, spada synteza hemoglobiny. Tym samym jest jej mniej w czerwonych krwinkach, przez co MCHC jest poniżej normy.

Obniżone MCHC może też sugerować genetyczną chorobę, która zmniejsza syntezę hemoglobiny. Inne możliwe przyczyny:

Więcej o wskaźnikach krwi i morfologii:Kiedy i po co zleca się morfologię z rozmazem?Idziesz na badania krwi? Zobacz, jak się do nich przygotowaćJak wykryć nowotwór badaniami krwi?Hemoglobina - co to za wskaźnik i jakie ma normy?Co oznacza za wysoki i za niski hematokryt?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!