Kolonoskopia fot. Adobe Stock

Kolonoskopia - czy boli, kiedy można brać znieczulenie, cena zabiegu

Kolonoskopia to badanie, które polega na obrazowaniu wnętrza jelita za pomocą wziernika z kamerą. Dzięki niemu można pobrać diagnostyczne wycinki jelita czy usunąć polipy. Czy kolonoskopia boli? Rozmawiamy z lekarzem.
Marta Słupska / 10.03.2020 14:52
Kolonoskopia fot. Adobe Stock

Kolonoskopia to badanie, które wzbudza strach u wielu pacjentów. Jak przekonują lekarze - niesłusznie, a zdecydowanie warto wykonywać je regularnie. Na zlecenie lekarza NFZ i w ośrodku współpracującym z Funduszem kolonoskopia jest bezpłatna, prywatne zapłacimy za nią od 250 do nawet 1000 zł w zależności od kliniki.

Ile kosztuje samo znieczulenie? Czy NFZ je pokrywa? Czy warto z niego korzystać, czyli – innymi słowy – czy kolonoskopia boli? Na wszystkie te pytania odpowiedziała nam lek. med.  Ewa Felicka-Cieślak z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Czym dokładnie jest kolonoskopia i po co się ją wykonuje?

Lek. med.  Ewa Felicka-Cieślak: Kolonoskopia to badanie polegające na obrazowaniu wnętrza jelita za pomocą wziernika zakończonego kamerą, z której obraz przesyłany jest na ekran monitora. Podczas badania można również pobrać diagnostyczne wycinki jelita, usunąć polipy czy zahamować krwawienie, podając odpowiednie leki.

Jak przygotować się do tego badania?

Przed badaniem konieczne jest dokładne oczyszczenie wnętrza jelita. Pacjent 5 dni przed kolonoskopią powinien stosować dietę ubogoresztkową.

W dniu poprzedzającym badanie chory jest na diecie ścisłej oraz rozpoczyna przygotowanie  preparatem przeczyszczającym (1 litr roztworu na 15-20 kg masy ciała; zwykle chory przyjmuje 4 litry płynu jednorazowo dzień przed badaniem lub w 2 dawkach podzielonych np. 2 litry wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg i 2 litry rano w dniu zabiegu). Przygotowanie do kolonoskopii należy zakończyć na 3-4 godziny przed badaniem.

W dniu badania osoby przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe oraz przeciwpadaczkowe dawkują je tak, jak co dzień, popijając niewielką ilością wody. Na około 4 godziny przed badaniem należy zaprzestać przyjmowania płynów.

Czy kolonoskopia boli?

Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym. Trwa około 15-40 minut. Badanie nie jest bolesne.

W celu uwidocznienia światła jelita konieczne jest wprowadzenie do jego wnętrza powietrza i właśnie to poszerzenie przewodu może powodować odczuwany przez pacjenta dyskomfort w postaci przejściowych wzdęć i dolegliwości bólowych brzucha, ustępujących samoistnie kilka godzin po badaniu.

Czy przy kolonoskopii można skorzystać ze znieczulenia? Ile kosztuje? Czy jest refundowane przez NFZ?

Decyzję o podaniu znieczulenia podczas kolonoskopii podejmuje lekarz w oparciu o wskazania medyczne dotyczące stanu zdrowia pacjenta. W świadczeniach gwarantowanych przez NFZ nie ma możliwości współpłacenia przez pacjenta za znieczulenie.

Koszt znieczulenia ogólnego podczas badań wykonywanych komercyjnie to średnio około 200 zł, a miejscowego – 100 zł.

Czy są metody, które pozwalają uniknąć kolonoskopii?

Tak, w ostatnich latach rozwinęły się również inne metody obrazowania światła jelita. Należą do nich tzw. kolonoskopia wirtualna (kolonografia) polegająca na stworzeniu obrazu światła jelita za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego przy podaniu pacjentowi kontrastu dożylnego. Badanie trwa 15-30 minut.

Inną metodą obrazowania jest endoskopia kapsułkowa jelit polegająca na połknięciu przez chorego minikamery wielkości około 10 mm wyposażonej w miniaturowy nadajnik do przekazywania obrazów. Podczas przejścia przez przewód pokarmowy kapsułka wykonuje szereg zdjęć przekazywanych do zewnętrznego odbiornika. Badanie trwa kilkanaście godzin.

Kolonoskopia wirtualna i endoskopia kapsułkowa mają jednak swoje ograniczenia: tylko kolonoskopia klasyczna daje możliwość pobrania wycinka do badania histopatologicznego czy usunięcia polipa jelita grubego podczas badania.

Pamiętajmy, że kolonoskopia jest badaniem nowoczesnym i bezpiecznym. Wykonywana w odpowiednim wieku pozwala wyprzedzić rozwój choroby nowotworowej. Uważa się, że to badanie profilaktyczne powinna wykonać każda osoba między 50. a 75. rokiem życia. Osoby, których bliscy krewni chorowali na nowotwór jelita grubego, powinny wykonać badanie już po 40. roku życia.

Więcej o badaniach diagnostycznych:Rektoskopia jelita grubego - na czym polega?Jak przebiega USG dopochwowe?Echo serca - kto powinien wykonać to badanie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!