Morfologia krwi z rozmazem to badanie, które jest zlecane, jeśli podstawowa morfologia dała nieprawidłowe wyniki lub jeśli lekarz ma jakieś wątpliwości. Badanie z rozmazem jest uzupełnieniem i bardziej szczegółową oceną parametrów krwi. Morfologia krwi z rozmazem często jest zlecana profilaktycznie - pozwala na wczesne wykrycie wielu groźnych chorób.
Spis treści:
- Morfologia z rozmazem - na czym polega badanie?
- Rozmaz krwi - normy i interpretacja
- Morfologia z rozmazem - cena
Morfologia z rozmazem - na czym polega badanie?
Rozmaz krwi polega na umieszczeniu kropli krwi na szkiełku podstawowym. Następnie za pomocą drugiego szkiełka rozmazuję się ją, aby otrzymać jak najcieńszą warstwę. Celem jest otrzymanie obrazu mikroskopowego, który pozwoli zróżnicować poszczególne rodzaje komórek krwi i następnie je policzyć. Preparat pozostawia się do wyschnięcia, utrwala się poprzez zanurzenie w alkoholu metylowym, a następnie wybarwia.
Badanie krwi z rozmazem może być wykonany automatycznie i wtedy wynik jest wydrukiem komputerowym lub być wykonany ręcznie, co jest metodą bardziej praco- i czasochłonną, ale umożliwia uzyskanie bardziej dokładnej oceny preparatu.
Rozmaz krwi - normy i interpretacja
Normy dla poszczególnych parametrów różnią się w zależności od płci i wieku. Zakresy będą się też różnić biorąc pod uwagę rodzaj metody badania, jaką stosuje laboratorium.
Jakie komórki obserwuje się w preparacie?
Jeśli chodzi o krwinki czerwone, to analizuje się ich kształt i wielkość. Jest to niezbędne w diagnostyce takich chorób jak sferocytoza - krwinki mają kształt okrągły, czy anemii (zobacz objawy anemii) - mała krwinka oraz anemii sierpowatej.
Krwinki białe dzielimy natomiast na podstawie specyficznych właściwości wybarwiania się, kształtu jądra i zawartości ziarnistości w cytoplazmie. Leukocyty dzielą się na dwie główne grupy: granulocyty i limfocyty. Wśród granulocytów z kolei wyróżniamy:
- Neutrofile (charakterystyczne segmentowane jądra) - norma: 60-70%, 1800-8000/micro litr
Ich podwyższona liczba może występować w takich stanach fizjologicznych jak wysiłek fizyczny, stres czy ciąża a także towarzyszyć takim chorobom jak chłoniaki, białaczki (objawy ostrej i przewlekłej białaczki) i inne choroby mieloproliferacyjne, rozsiane procesy nowotworowe, choroby autoimmunologiczne oraz stany w których dochodzi do martwicy tkanek, np. zawał (objawy zawału serca), oparzenia, rozległe urazy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego a także w przypadku terapii sterydami.
- Eozynofile - norma: 2-4%, 50-400/micro litr
Zwiększony odsetek eozynofilii obserwujemy między innymi w chorobach alergicznych, zakażeniach pasożytniczych, chorobach płuc (zobacz objawy zapalenia płuc), chorobach tkanki łącznej oraz chorobach mieloproliferacyjnych.
- Bazofile - norma: 0-1%, 0-300/micro litr
Podwyższona ilość bazofilów może występować w przewlekłych i ostrych białaczkach a także w czerwienicy prawdziwej.
- Limfocyty (charakterystyczna mała zawartość cytoplazmy i duże jądro) - norma: 20-45%, 1000-5000/micro litr
Limfocytoza występuje w przewlekłych zakażeniach bakteryjnych, wirusowym zapaleniu wątroby i innych zakażeniach wirusowych (mononukleoza zakaźna, świnka, odra i inne) a także w przypadku białaczek limfatycznych.
Spadek liczby limfocytów, czyli limfocytopenia, jest charakterystyczny dla stanów po chemio- i radioterapii, zakażenia HIV, białaczek i sepsy.
Żeby monitorować stan zdrowia i w porę wykryć ewentualne choroby, najlepiej wykonywać badania krwi raz do roku - morfologia krwi to podstawa w diagnostyce.
Morfologia z rozmazem - cena
Na morfologię krwi z rozmazem należy zgłosić się podobnie jak na zwykłe badania krwi - rano na czczo, czyli nie jeść nic przez co najmniej 8 godzin (zobacz, jakie wykonuje się badania krwi na czczo). Krew pobiera się zwykle w zgięciu łokciowym. W zależności od laboratorium badanie krwi z rozmazem kosztuje od kilku do kilkunastu złotych.
Więcej o badaniach krwi i jej parametrach:Co wpływa na wyniki badań krwi - 9 czynników fałszujących wynikiOB (odczyn Biernackiego) – norma, podwyższone i wysokie wynikiKreatynina norma - jakie wyniki jej stężenia we krwi są dobre?Badanie CRP - po co się je robi, normy CRP
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!