PDW (morfologia) - czym jest, normy, interpretacja wyników badań PDW

PDW morfologia krwi fot. Adobe Stock
Badanie PDW wykonuje się podczas morfologii. To wskaźnik anizocytozy płytek krwi, ocenia płytki pod względem wielkości. PDW zleca się, gdy jest za dużo lub za mało trombocytów. Wynik może pomóc w diagnozie niedokrwistości.
Małgorzata Germak / 16.12.2019 08:38
PDW morfologia krwi fot. Adobe Stock

Spis treści:

Co to jest PDW?

PDW - z ang. Platelet Distribution Width, czyli wskaźnik anizocytozy płytek krwi. Parametr ten analizuje się, jeśli zachodzi potrzeba zróżnicowania płytek pod względem objętości. Interpretację wyników PDW robi się równolegle do z innymi parametrami - MPV, PLT i P-LCR.

Płytki krwi, zwane trombocytami, biorą udział w procesach krzepnięcia krwi. Są produkowane przez szpik kostny. Jeśli w morfologii wyjdzie nieprawidłowa wartość trombocytów, lekarz może dodatkowo zlecić oznaczenie poziomu PDW.

Badanie PDW wykonuje się pobierając krew z żyły łokciowej - jak w przypadku zwykłej morfologii krwi. Badania mikroskopowe i komputerowe oceniają wielkość i objętość płytek.

PDW - normy

Rozpiętość dopuszczalna w wynikach PDW jest dosyć szeroka. Przyjęto, że norma PDW to 40-60%. Odchylenia od normy lekarz analizuje zawsze w połączeniu z innymi wskaźnikami krwi - tylko wtedy może dojść do właściwej diagnozy.

Każde laboratorium ma inne metody badania i sprzęt, więc zawsze należy odwoływać się do norm podanych na wyniku, właściwych dla danego laboratorium.

Podwyższone PDW

Za wysoki poziom PDW we krwi może sugerować wiele problemów zdrowotnych, ale nie wszystkie są poważne czy groźne. Podwyższone PDW może być wywołane przez:

  • niedobór witamin w organizmie (np. witaminy B12),
  • zbyt restrykcyjną dietę,
  • obfite miesiączki,
  • infekcję bakteryjną.

Kluczowe jest ocenianie PDW w połączeniu z innymi parametrami. Gdy PDW jest za wysokie i MPV także, to może wskazywać na plamicę małopłytkową lub białaczkę (poznaj objawy białaczki). Jeśli PDW jest wysokie, a MPV za niskie, może sugerować anemię (zobacz objawy anemii) lub być skutkiem chemioterapii.

Obniżone PDW

Za niski poziom PDW nie jest powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli nie ma innych odchyleń w badaniach krwi. Obniżone PDW więc w diagnostyce nie ma zwykle większego znaczenia.

PDW w ciąży

Wskaźnik PDW u kobiet w ciąży ma prawo być trochę podwyższony. W ciąży w ciele kobiety krąży więcej krwi niż zwykle, więc parametry związane z jej krzepliwością też mogą delikatnie odbiegać od normy. Jednak dla bezpieczeństwa każdy nieprawidłowy wynik krwi należy skonsultować z lekarzem.

Więcej o wskaźnikach krwi:Neutrofile - jak interpretować ich odchylenia od normy?Kreatynina norma - jakie wyniki jej stężenia we krwi są dobre?Eozynofile (EOS) - zobacz, jaką pełnią funkcję w organizmie?Hematokryt - co oznacza ten wskaźnik i jakie są jego normy?Po co zleca się morfologię krwi z rozmazem?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA