posiew moczu fot. Adobe Stock

Posiew moczu - cel i przebieg badania (wynik ujemny i dodatni)

Posiew moczu to laboratoryjne badanie wykrywające obecność drobnoustrojów - bakterii lub grzybów - w moczu. Wykonuje się je przy podejrzeniu zakażenia układu moczowego.
Małgorzata Germak / 18.02.2020 11:21
posiew moczu fot. Adobe Stock

Posiew moczu jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się przy diagnostyce chorób i zakażeń układu moczowego.

Spis treści:

 1. Co to jest posiew moczu?
 2. Posiew moczu - wskazania do badania
 3. Posiew moczu - przygotowanie do badania
 4. Wyniki posiewu moczu

Co to jest posiew moczu?

Posiew moczu jest badaniem bakteriologicznym. Różni się od podstawowego badania moczu. Próbkę moczu od pacjenta przenosi się na podłoże hodowlane, gdzie możliwe jest namnażanie bakterii. Posiew moczu służy określeniu rodzaju bakterii bytujących w moczu i dobraniu odpowiedniego antybiotyku (antybiogram).

Posiew moczu jest wykonywany, gdy zachodzi podejrzenia zakażenia układu moczowego, np. gdy pacjent ma charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza moczowego. Posiew pozwala lekarzowi zastosować odpowiednie, najskuteczniejsze leczenie.

Wynik posiewu moczu dostępny jest po kilku dniach od zlecenia, gdyż laboratorium musi wyhodować i zidentyfikować obecne w badanej próbce bakterie
- mówi dr n. med. Tomasz Anyszek, lekarz internista, diagnosta laboratoryjny z Laboratoriów Medycznych DIAGNOSTYKA.

Posiew moczu - wskazania do badania

Posiew moczu może być pomocny w diagnozie i leczeniu, jeśli osoba skarży się na takie objawy, jak:

 • ból przy oddawaniu moczu,
 • częste oddawanie moczu,
 • uczucie parcia na pęcherz,
 • krew w moczu,
 • wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza,
 • nieprawidłowy wynik badania ogólnego moczu.

Przy takich dolegliwościach wielce prawdopodobne jest, że doszło do zakażenia bakteriami lub drożdżakami dróg moczowych.

Posiew moczu jest badaniem wskazanym do wykonania u kobiety w ciąży, jeśli zauważy ona u siebie niepokojące objawy lub lekarz uzna za stosowne wykonanie posiewu na podstawie wyników badania ogólnego moczu.

Posiew moczu - przygotowanie do badania

Próbkę moczu oddaje się po nocy do specjalnego, jałowego (czyli sterylnego) pojemnika - dostaniesz taki w aptece (pamiętaj, aby nie dotykać jego wewnętrznych ścianek). Ważne, żeby przed umyć ręce i narządy płciowe, a mocz do badania oddać ze środkowego strumienia. Chodzi o to, aby pierwszą małą porcję moczu oddać do ubikacji, wstrzymać strumień i środkową porcję oddać do pojemnika (napełnij go do połowy).

Pojemnik zamknij szczelnie i taką próbkę moczu jak najszybciej oddaj do laboratorium - najlepiej maksymalnie w ciągu 1,5 godziny. Jeśli nie masz takiej możliwości, pojemnik z moczem przechowaj w lodówce. Jednak nie możesz zwlekać zbyt długo, bo może to zafałszować wyniki badania moczu.

Posiew moczu - cena

Jeśli posiew moczu chcesz wykonać prywatnie, koszt takiego badania w zależności od laboratorium waha się w przedziale to 25-35 zł.

Wyniki posiewu moczu

Badanie laboratoryjne posiewu moczu trwa zwykle 2-3 dni. Najpóźniej 4. dnia powinnaś mieć wyniki.

 • Wynik dodatni posiewu moczu potwierdza obecność bakterii, czyli to informacja, że doszło do zakażenia układu moczowego.
 • Wynik ujemny oznacza, że nie ma bakterii w moczu.

Gdy wynik jest dodatni, wykonuje się antybiogram - to informacje, na które anytybiotyki wrażliwe są lub oporne wyhodowane bakterie.

Z wynikiem posiewu moczu należy zgłosić się do lekarza - tylko on może dokonać interpretacji i na tej podstawie zlecić leczenie.

Więcej o dolegliwościach układu moczowego:

Zapalenie pęcherza po stosunku – jak go leczyć i zapobiegać nawrotomKiedy powinnaś zrobić badanie moczu? Poznaj najważniejsze wskazania!Odmiedniczkowe zapaleni nerek - to warto wiedzieć!Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Tomasz Anyszek
dr n. med.
Tomasz Anyszek
lekarz internista, diagnosta laboratoryjny

Lekarz internista, diagnosta w laboratoriach medycznych DIAGNOSTYKA, Pełnomocnik Zarządu DIAGNOSTYKI ds. Medycyny Laboratoryjnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)