Potas jest elektrolitem. Reguluje pracę układu nerwowego, wpływa na ciśnienie osmotyczne i pracę mięśni. Potas jest ważny dla zdrowia serca. To nie koniec listy jego funkcji. Dzięki temu pierwiastkowi (oznaczanemu literą K) prawidłowo działają nerki. Potas bierze też udział w procesach związanych z gospodarką wodną organizmu.
Potas - norma we krwi
Badanie stężenia potasu we krwi przeprowadza się podobnie jak tradycyjną morfologię - poprzez pobranie krwi żylnej ze zgięcia łokciowego. I chociaż niedobór lub nadmiar potasu występuje rzadko, warto znać jego wartość.
Norma potasu to 3,5-5 mmol/l.
Obniżony poziom potasu to hipokaliemia. Za niski poziom potasu to niebezpieczny stan, objawia się:
- zaburzeniami pracy serca,
- osłabieniem mięśni,
- zaparciami,
- zaburzeniami neurologicznymi.
Z kolei zbyt wysoki poziom potasu to hiperkaliemia. Zwykle przebiega bezobjawowo. W niektórych przypadkach osoba z za wysokim stężeniem potasu może narzekać na:
- zaburzenia czucia,
- mrowienie wokół ust i języka,
- zaburzenia rytmu serca.
Badanie poziomu potasu
Są sytuacje, w których stężenie potasu we krwi należy regularnie monitorować. Rutynowo badanie potasu wykonuje się u chorych z zaburzeniami rytmu serca (poznaj przyczyny zaburzeń rytmu serca). Poza tym lekarz może zlecić badanie poziomu potasu, gdy u danej osoby występują:
Skierowanie na badania potasu wystawia się także, aby ocenić zaburzenia gospodarki elektrolitowej w organizmie, w przypadku nadciśnienia, stosowania leków odwadniających, gdy zachodzi podejrzenie niewydolności nerek.
Więcej o wskaźnikach krwi:Kreatynina norma - jakie wyniki jej stężenia we krwi są dobre?Badanie CRP - po co się je robi?Limfocyty: jaką pełnią funkcję + normy w badaniu krwiMonocyty - dlaczego warto je zbadać (opinia lekarza)Jaką pełnią funkcję eozynofile?Hematokryt określa ilość erytrocytów we krwi. Jakie są normy?Co oznacza za wysokie i za niskie MCHC w morfologii
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!