Czy można robić inhalacje na noc? Tych błędów unikaj, aby leczenie było skuteczne

Czy można robić inhalacje na noc fot. Adobe Stock, Olga
To, czy można robić inhalację na noc, zależy od rodzaju inhalowanej substancji. Niektórych leków bezwzględnie nie można stosować przed spaniem, inne rodzaje inhalacji można robić krótko przed snem. Ważne jest przy tym, wystrzeganie się kilku błędów.
/ 18.02.2023 05:22
Czy można robić inhalacje na noc fot. Adobe Stock, Olga

Spis treści:

  1. Czy można robić inhalacje na noc?
  2. Jakich błędów unikać przy inhalacji na noc?

Inhalacje to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych. Szczególnie chętnie wykorzystuje się je u dzieci. Za pomocą inhalatora można podawać leki oraz inne substancje, które pomagają złagodzić objawy ze strony dróg oddechowych, najczęściej kaszel. Aby leczenie było skuteczne, ważne jest, żeby prawidłowo wykonywać inhalację i właściwie używać inhalatora. Wydawałoby się, że to żadna filozofia, a jednak nie zawsze wiemy, jak to robić.

Czy można robić inhalacje na noc?

W większości przypadków można robić inhalację na noc. Wyjątkiem jest inhalacja z leków wykrztuśnych, którą należy wykonywać co najmniej 4 godziny przed snem (do godz. 17). Leki wykrztuśne pobudzają nabłonek dróg oddechowych do usuwania zalegającej wydzieliny i zmniejszają jej lepkość, co powoduje nasilone odkrztuszanie. Zrobienie takiej inhalacji przed spaniem uniemożliwiłoby spokojny wypoczynek. 

Na noc można za to robić inhalacje parowe, z soli fizjologicznej, a nawet ze sterydów. Trzeba jednak pamiętać, że po inhalacji z roztworu soli fizjologicznej zalecane jest oklepanie pleców, aby ułatwić usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych. Po inhalacji ze sterydów trzeba przepłukać usta, umyć twarz i najlepiej umyć też zęby (więcej: najczęstsze błędy przy inhalacji sterydów). Dzięki temu zapobiegamy takim problemom, jak chrypka i grzybica jamy ustnej, której sprzyja przyjmowanie sterydów.

Jakich błędów unikać przy inhalacji na noc?

Chociaż zazwyczaj można robić inhalacje na noc, to żeby były one skuteczne, warto się trzymać kilku zasad. Oto czego nie robić i dlaczego:

  • Nie rób inhalacji na leżąco. Pozycja leżąca podczas inhalacji powoduje, że lek nie trafia wystarczająco głęboko do dróg oddechowych w takiej ilości, jak powinien. Małe dziecko można położyć na własnej klatce piersiowej lub w pozycji półleżącej, a starsze w trakcie inhalacji powinno siedzieć. Jeśli chory musi przebywać w pozycji leżącej, to do inhalacji w takich przypadkach stosuje się inne nebulizatory. 
  • Nie idź spać od razu po inhalacji. Po podaniu leków rozrzedzających wydzielinę, trzeba najpierw oklepać plecy i wykasłać się. A po sterydach umyć twarz i przepłukać usta. 
  • Nie rób inhalacji "na odległość". Aby ułatwić inhalację u dziecka, rodzice czasami tylko trzymają maseczkę w okolicy twarzy. Jest to błąd. Maseczka powinna ściśle przylegać do twarzy i obejmować nos i usta (inaczej mniej leku trafi do płuc). Mgiełkę trzeba wdychać ustami, a nie nosem. Gdy tylko dziecko zdobywa umiejętność wdychania leku przez ustnik (ok. 3. roku życia), to powinniśmy wprowadzić do inhalacji ustnik.  

Sprawdź: Jak czyścić inhalator?

Wprawdzie raczej nie jemy na noc, ale warto też pamiętać, że krótko przed i po inhalacji nie powinno się jeść i zbyt dużo pić. Dotyczy to zwłaszcza podawania leków wykrztuśnych albo roztworu soli fizjologicznej. Nasilony odruch kaszlu może spowodować wymioty, gdy żołądek będzie przepełniony. 

Czytaj także:
Czy po inhalacji można wychodzić na dwór? Zalecenia po inhalacji
Inhalacje na kaszel – jak je przygotować i na co uważać?
Inhalacje na katar – co do nich dodać? Jak stosować inhalacje na katar?
Jak zrobić inhalację z soli fizjologicznej i kiedy stosować?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA