Zakażenie bakteryjne, zakażenie wirusowe - przyczyny, objawy, leczenie

Przeziębiona kobieta fot. Adobe Stock
Jak odróżnić zakażenie bakteryjne od wirusowego?
Julia Kot / 25.01.2019 09:00
Przeziębiona kobieta fot. Adobe Stock

Zakażenie - bakteryjne czy wirusowe?

W okresie jesiennym i wiosennym zakażenia górnych dróg oddechowych są częstą przyczyną chorób. Pojawia się katar, kaszel i ból gardła. Niejednokrotnie przyczyną kaszlu nie jest zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc, ale spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina z nosa. Dolegliwościom tym towarzyszy podwyższona temperatura ciała i ogólne złe samopoczucie.

Katar, czyli ostry nieżyt nosa, to nic innego jak zwiększona ilość wydzieliny - początkowo wodnistej, a następnie gęstej. Występuje też obrzęk błony śluzowej.

Najczęstszą przyczyną kataru, kaszlu czy bólu gardła są zakażenia wirusowe. Leczy się je objawowo. Dopiero ich następstwem są zakażenia bakteryjne.

Należy pamiętać, że ani wysokość gorączki, ani rodzaj wydzieliny z nosa nie upoważnia do różnicowania pomiędzy zakażeniem wirusowym, a bakteryjnym. Zgodnie z ustaleniami europejskimi objawy wskazujące na rhinosinusit (zapalenie jamy nosowej i zatok) trwające krócej niż 10 dni określa się jako przeziębienie lub ostre wirusowe zapalenie jam nosowych i zatok przynosowych
– mówi dr Maria Kapuśniak, pediatra i specjalista chorób zakaźnych.

Kiedy do lekarza?

U około 75 % chorych objawy infekcji wirusowej ustępują w ciągu 7-10 dni. Jeśli utrzymują się dłużej niż 10 dni lub jeśli stan zdrowia pogorszy się albo wystąpią nowe objawy, należy rozważać zakażenie bakteryjne. W takim przypadku należy niezwłocznie iść do lekarza, który zdecyduje o ewentualnym podaniu antybiotyku lub leczeniu w warunkach szpitalnych.

W przypadku zakażeń wirusowych nie należy włączać antybiotyków. Żaden z nich nie działa na wirusy, natomiast może spowodować groźne powikłania. Nigdy nie należy też przyjmować antybiotyku bez konsultacji z lekarzem - nawet jeśli któryś z antybiotyków stosowany był u nas z dobrym skutkiem.

Najwłaściwszym postępowaniem w przypadku infekcji wirusowych jest pozostanie w domu. Powoduje to ograniczenie wysiłku fizycznego. Sprzyja to zdrowieniu i eliminuje nas jako źródło zakażenia dla innych. Wypoczynek chroni także organizm zajęty walką z infekcją przed zarażaniem się innymi drobnoustrojami od kaszlących i kichających w tym okresie ludzi
– radzi dr Maria Kapuśniak.

Grypa i przeziębienie – obalamy 7 mitów!

Jak się leczyć?

Wskazane jest przyjmowanie preparatów przeciwgorączkowych (np. zawierających paracetamol lub ibuprofen). Bardzo ważne jest również picie dużej ilości płynów, najlepiej o temperaturze pokojowej. Pomieszczenia, w których przebywają osoby chore, powinny być często wietrzone i nie przegrzewane.

Osoby gorączkujące należy schładzać, a nie ogrzewać. Jeśli chory gorączkuje – przykrywamy go więc cienkim kocem, podajemy mu letnie napoje i stosujemy kąpiele ochładzające. Gorączkę czasami poprzedzają dreszcze, które powodują przykre uczucie zimna. W takim przypadku pacjentowi należy podać lek przeciwgorączkowy i cieplej go okryć.

Jak walczyć z katarem?

Według dr Marii Kapuśniak, w przypadku upośledzenia drożności nosa najwłaściwsze są inhalacje z roztworu soli fizjologicznej. Powodują one zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa i rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. Na rynku dostępne są też preparaty zawierające olejki eteryczne (wyciągi z mięty, eukaliptusa czy tymianku). Preparaty te wspomagają udrażnianie dróg oddechowych.

W przypadku wirusowych zakażeń górnych dróg oddechowych nie należy również, bez konsultacji z lekarzem, stosować kropli czy aerozoli do nosa działających obkurczająco na błonę śluzową nosa (np. zawierających ksylometazol czy oksymetazol). Chociaż są skuteczne w terapii, nadużywane mogą powodować uszkodzenia błony śluzowej nosa. Częstym skutkiem są choroby przewlekłe.

Zobacz także:Przegląd leków na przeziębienie i grypęSkuteczne sposoby na przeziębienie

Źródło: materiały prasowe Editenter/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA