Objawowe leczenie grypy
Zazwyczaj jest jedynym stosowanym leczeniem. Polega ono na minimalizowaniu objawów. W leczeniu grypy stosuje się różne preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen. Obniżają one gorączkę i łagodzą bóle mięśniowe, które często towarzyszą chorobie.
Dzieciom i młodzieży nie podawaj aspiryny. Jest przeciwwskazana, ponieważ może prowadzić do wystąpienia zespołu Reya (stłuszczenie wątroby, które w szybkim tempie prowadzi do encefalopatii wątrobowej).
Wskazany jest natomiast oszczędzający tryb życia, przyjmowanie dużej ilości płynów, dieta lekkostrawna oraz niepalenie tytoniu i niespożywanie alkoholu. Tylko w przypadku nadkażenia bakteryjnego jest wskazana antybiotykoterapia.
Objawy grypy – na co zwracać szczególną uwagę?
Antywirusowe leczenie grypy
Leczenie antywirusowe powinno być wdrożone w ciągu 48 godzin od pojawienia się objawów, ponieważ wtedy leki antywirusowe wykazują największą skuteczność. W takich przypadkach diagnostyce grypy przydatny jest szybki test na grypę.
Obecnie w leczeniu grypy stosowane są dwie klasy leków antywirusowych: inhibitory neuraminidazy i blokery białka M2. Pierwsze z nich są lekami preferowanymi ze względu na ich mniejszą toksyczność. Przedstawicielami leków z tej grupy są: oseltamiwir i zanamiwir. Ich działanie polega na zahamowaniu rozprzestrzenianiu się wirusa w organizmie. Wpływają one zarówno na zmniejszenie nasilenia objawów, jak i częstości występowania powikłań pogrypowych.
Do blokerów białka M2 należy amantadyna. Blokuje ona białkowy kanał jonowy, uniemożliwiając w ten sposób wirusowi zainfekowanie komórki. Działa ona jednak wyłącznie na wirusa grypy A, ponieważ typ B nie posiada kanałów jonowych M2. Trudno jest przewidzieć oporność na leczenie poszczególnych typów wirusa grypy.
Jakie są powikłania niewyleczonej grypy?
Profilaktyka
Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest coroczne szczepienie przeciw grypie. Szczególnie zalecane jest ono osobom, u których występuje podwyższone ryzyko komplikacji i powikłań. Należą do nich pacjenci z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego (POChP i astma), chorzy w trakcie leczenia immunosupresyjnego, a także zakażeni wirusem HIV. Osobami narażonymi na ciężki przebieg grypy są również kobiety w ciąży i małe dzieci.
Zobacz także:Grypa hiszpanka - co to za rodzaj grypy?Przeziębienie czy grypa? Zobacz różnice!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!