Nebulizator pomoże w walce z infekcją. Jaki kupić, by korzystała cała rodzina

Nebulizator fot. Adobe Stock
Nebulizator zamienia płynne lekarstwo w leczniczą mgiełkę. Zobacz, czym różnią się pneumatyczny, siateczkowy, ultradźwiękowy i czym kierować się przy jego zakupie.
Edyta Liebert / 13.11.2019 11:07
Nebulizator fot. Adobe Stock

Nebulizator do użytku domowego to stosunkowo nowy produkt na rynku. Sama nebulizacja daleko przewyższa skutecznością tradycyjną inhalację, więc zakup nebulizatora czy inhalatora dla dzieci warto potraktować jako inwestycję.

Spis treści:

Co to jest nebulizacja

Nebulizacja jest metodą dostarczania leku do dróg oddechowych. Polega na tworzeniu aerozolu, powstającego z roztworu znajdującego się w zbiorniczku nebulizatora, który wdychamy.

Nebulizacja to rodzaj inhalacji, ale nie ma nic wspólnego z popularną inhalacją parową. Jest to technika stosowana wspomagająco w przeziębieniach i i sprawdza się w leczeniu kataru u niemowlaka, jak i w leczeniu chorób przewlekłych układu oddechowego, takich jak astma, mukowiscydoza.

W zależności od docelowego przeznaczenia (można nebulizować solą fizjologiczną, lekami, antybiotykami, sterydami), warto przeanalizować, jaki typ nebulizatora jest dla nas najlepszy. Jak każdy produkt o dużym potencjale zdrowotnym, ma swoją klasyfikację.

Jaki nebulizator kupić

Podział na nebulizatory nie polega na wyglądzie czy sposobie, w jaki wytwarza się aerozol. Wyróżniamy 3 mechanizmy pracy:
  • pneumatyczny (pneumatyczno-tłokowy),
  • siateczkowy (membranowy),
  • ultradźwiękowy. 
Poza sposobem tworzenia aerozolu bardzo istotnym parametrem jest wielkość wytwarzanych cząsteczek. W przypadku tworzenia bardzo małych cząsteczek, uszkodzeniu mogą ulegać cząsteczki leku, który zamierzamy podać, natomiast świetnie sprawdzi się to w przypadku nebulizacji roztworem sol fizjologicznej. Przy tworzeniu dużych cząsteczek tylko niewielka ilość dotrze do oskrzeli i płuc, a większość osiądzie na śluzówkach jamy ustnej i gardła.
 
Jaki nebulizator zatem wybrać, by lek działał skutecznie, a inhalacja przebiegła bezpiecznie? Jeśli potrzebujesz nebulizatora do częstego stosowania leków takich jak sterydy, lepszym wyborem będą nebulizatory generujące aerozol o cząsteczkach mniejszych niż 5 µm (ale nie będą one tak skuteczne we wspomagającym leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych). Jeśli chcesz zakupić nebulizator z myślą o inhalowaniu solą fizjologiczną, bardziej uniwersalnym wyborem będzie nebulizator generujący cząsteczki o wielkości 5-10 µm.
 
Nebulizator może spotkać się z niechęcią malucha ze względu na głośną pracę i okoliczności. Możesz kupić inhalator dla dzieci w wersji zabawkowej, np. w kształcie zwierzątka. Kolorystyka i wzornictwo ma znaczenie, bowiem maluch skojarzy inhalator dla dzieci jako zabawkę i przyjemność, a nie stresujący obowiązek. 

Warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • Frakcja respirabilna (FPF%) określa, jaki procent cząsteczek produkowanych przez nebulizator ma właściwy rozmiar. Rekomendowany: powyżej 70%.
  • MMAD. Ten parametr wskazuje nam, czy rozmiar cząsteczek jest właściwy. najlepszy jest taki koło 2-3μm (poniżej poniżej 5μm).
  • Martwa objętość, to jest ilość płynu który zostaje w pojemniku nebulizatora, czyli np. straty leku. Najlepsza będzie jak najmniejsza.
  • Ciągły tryb pracy. Świadczy o stabilności i jakości.
  • Końcówki - najlepiej 2 lub 3. Najpewniej nebulizator może przestawić się na  większe lub mniejsze cząsteczki.
  • Irygator do nosa. Jest przydatny przy inhalowaniu przy zapaleniu zatok.
  • Zestaw maseczek i możliwość dokupienia dodatkowych zestawów to duży plus.
  • Wydajność aerozolu/wydajność nebulizacji.  Warto szukać takich, które będą miały wydajność przynajmniej 0,4 ml/min, żeby inhalowanie nie trwało bardzo długo.
  • Inhalowanie na leżąco. Niektóre nebulizatory mają tę możliwość, a to sprawdza się w przypadku dzieci.

Nebulizator ultradźwiękowy

Inhalatory ultradźwiękowe nie posiadają kompresora, dzięki czemu funkcjonują niemal bezgłośnie. Nie powinny być używane do podawania antybiotyków oraz leków sterydowych, gdyż ultradźwiękowa produkcja aerozolu może wpływać destrukcyjnie na białka wchodzące w skład tych leków.

Nebulizator pneumatyczny

Inhalatory pneumatyczne stworzone są z myślą o podawaniu precyzyjnych i niewielkich dawek leku, przez co są mało skuteczne w nawilżaniu dróg oddechowych przy pomocy soli fizjologicznej. W trakcje nebulizacji głowicę rozpylającą trzeba trzymać w pionowej pozycji.

Niekiedy należy lekko potrząsnąć głowicą, umożliwiając tym samym rozproszenie pełnej dawki płynnego leku. Na rynku dostępne są również głowice rozpylające, umożliwiające inhalację na leżąco.

Nebulizator siateczkowy (membranowy)

Należy do inhalatorów elektronicznych, tak samo, jak nebulizator ultradźwiękowy. Wibrująca membrana przepycha płynny lek przez mikrometrowe otworki, zamieniając go tym samym w aerozol o bardzo precyzyjnym rozmiarze pojedynczych kropelek. Nebulizator membranowy to najnowocześniejszy typ nebulizatora, który nadaje się do podawania wszystkich rodzajów leków przeznaczonych do nebulizacji. 

Sposoby na przeziębienie: Domowe sposoby na katar zatokowyInhalacje z gorącej wodyMaści rozgrzewające DIYDomowe sposoby na walkę z katarem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA