Domowe sposoby na katar zatokowy. Jak się go pozbyć naturalnie i bezpiecznie?

Domowe sposoby na katar zatokowy to m.in. herbata z imbirem lub lipą i maliną, płukanie zatok, inhalacje oraz ciepłe okłady na zatoki. Dzięki nim wydzielina stanie się rzadsza i łatwiej będzie pozbyć się kataru i wyleczyć zatoki. Niektóre metody mają przeciwwskazania do ich stosowania, dlatego zawsze przy przedłużającym się katarze zatokowym, warto skonsultować się z lekarzem.
Marta Wilczkowska / 19.09.2022 07:00

Katar zatokowy świadczy o zapaleniu zatok. Można go podejrzewać, gdy katar nie ustępuje po upływie 10 dni. To jeden z objawów infekcji zatok i mogą mu towarzyszyć: odkrztuszanie wydzieliny (zwłaszcza po nocy), niewielkie bóle głowy (szczególnie z przodu), spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła oraz nasilanie się bólu twarzy lub głowy przy pochylaniu, a czasem też podwyższona temperatura. Katar zatokowy jest najczęściej wywoływany przez wirusy i można leczyć go za pomocą domowych sposobów. 

Spis treści:

  1. Ziołowe inhalacje na katar zatokowy
  2. Ciepłe okłady na katar zatokowy
  3. Płukanie zatok na katar zatokowy
  4. Rozgrzewające maści na katar zatokowy
  5. Herbata z syropem malinowym i lipą
  6. Herbata z imbirem na katar zatokowy
  7. Syrop z cebuli i czosnku
  8. Co jeszcze możesz zrobić?
  9. Kiedy domowe sposoby na katar zatokowy nie wystarczą?

Ziołowe inhalacje na katar zatokowy

Aby zmniejszyć katar zatokowy, przez kilka minut 2-3 razy dziennie rób inhalacje z gorącej wody z dodatkiem olejku eterycznego. Zagotuj wodę, następnie przelej ją do miski i dodaj kilka kropel olejku eukaliptusowego, rumiankowego, olejku z geranium lub krwawnika. Możesz też dodać zioła, np. tymianek, oraz sól kuchenną. Pochyl się nad parą, nakryj głowę ręcznikiem, aby para nie uciekała na boki, i wdychaj ją głęboko i powoli nosem. 

domowe inhalacje na katar zatokowygrafika: Ula Bugaeva

Taka domowa inhalacja na katar ułatwi oddychanie i udrożni nos.

Ciepłe okłady na katar zatokowy

Na katar zatokowy pomocne są również ciepłe okłady, które powodują rozrzedzenie wydzieliny i odblokowanie nosa. Na suchej patelni (bez oleju) lub w piekarniku podgrzej 4-5 garści ziaren gorczycy (możesz też użyć soli gruboziarnistej). Przesyp je do płóciennego woreczka lub ściereczki i starannie owiń. Przykładaj na kilka minut do nasady nosa i policzków po obu jego stronach. Ciepło ułatwi oczyszczenie zatok i przyniesie ulgę w bólu.

Płukanie zatok na katar zatokowy

Innym skutecznym domowym sposobem na katar zatokowy jest płukanie zatok, inaczej irygacja zatok. Aby ją wykonać, możesz kupić gotowy zestaw w aptece, składający się z butelki z rurką oraz saszetek soli. Do butelki wlej wodę, dodaj sól i mieszaj do uzyskania roztworu. Płyn następnie wlewaj do otworów nosowych naprzemiennie. Dzięki temu zabiegowi udrożnisz nos. Poza tym roztwór solny działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i łagodzi obrzęk śluzówki, usprawniając jej pracę. Płukanie zatok ma swoje przeciwwskazania, dlatego najpierw należy zapoznać się z informacjami w ulotce. Zabieg irygacji można wykonywać 1-3 razy dziennie w przypadku kataru zatokowego. 

Rozgrzewające maści na katar zatokowy

Maści z dodatkiem olejku eukaliptusowego, rozmarynowego, sosnowego lub jałowcowego pomogą rozgrzać i oczyścić zatoki. Przed pójściem spać posmaruj wybraną maścią czoło i skronie (unikaj okolicy oczu, ust i nosa).

Herbata z syropem malinowym i lipą

Ten sposób, podobnie jak rozgrzewające maści, najlepiej stosować na noc. Przed snem wypij zaparzoną herbatę z lipy z dodatkiem syropu z malin. Działa rozgrzewająco, napotnie i pomaga zmniejszyć obrzęk błon śluzowych.

Na katar zatokowy możesz pić też ziołowe napary z:

  • ziela macierzanki,
  • rumianku,
  • prawoślazu,
  • czarnego bzu,
  • szałwii.

Do takiego naparu warto dodać łyżkę miodu ze spadzi iglastej - działa przeciwzapalnie. 

Herbata z imbirem na katar zatokowy

Wśród domowych metod na katar zatokowy nie może zabraknąć imbiru. Picie naparu z korzenia imbiru lub herbaty ze startym imbirem doskonale rozrzedza wydzielinę i odblokowuje nos. Poza tym imbir działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. 

Przeczytaj też: Imbir na przeziębienie

Syrop z cebuli i czosnku

To sprawdzony, domowy sposób na pierwsze objawy różnych infekcji. Syrop z cebuli i czosnku ma właściwości bakteriobójcze, antywirusowe i przeciwzapalne. Sprawdzi się też na kaszel i chrypę, które często dokuczają przy chorych zatokach. 

Męczy cię katar zatokowy - co jeszcze możesz zrobić

Poza tymi sposobami jest jeszcze kilka rzeczy, o których warto pamiętać, gdy męczy cię katar zatokowy. Poza ogólnie odpoczynkiem i regeneracją, pomocne będą:

  • picie dużej ilości ciepłych płynów,
  • nawilżanie powietrza,
  • wietrzenie pomieszczenia,
  • spanie z głową trochę wyżej niż zazwyczaj,
  • jedzenie zup i kremów warzywnych.

Najlepiej zapobiegać, a nie leczyć, dlatego jeśli czujesz się lekko przeziębiona i nie chcesz, żeby znów dopadł cię katar i zatkał twoje zatoki, wprowadź kilka zdrowych nawyków:

katar zatokowy - jak mu zapobiegaćgrafika: Ula Bugaeva

Kiedy domowe sposoby na katar zatokowy nie wystarczą?

Katar zatokowy może mieć też podłoże bakteryjne lub grzybicze, wtedy konieczne jest przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę. Do lekarza należy zgłosić się na pewno, jeśli występują: 

  • bardzo silne bóle głowy lub części twarzy,
  • temperatura powyżej 39°C,
  • całkowita niedrożność nosa,
  • gęsta ropna wydzielina z nosa,
  • obrzęk powiek.

Jeżeli domowe sposoby na katar zatokowy nie przynoszą poprawy w ciągu kliku dni, to także sygnał, że trzeba udać się lekarza. Również pogorszenie się objawów po krótkiej poprawie powinno skłonić do konsultacji. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.10.2017.

Czytaj także:
Co jest najlepsze na odporność (udowodnione przykłady)
Jak rozrzedzić gęsty katar u dziecka i dorosłego? Niezawodne sposoby
Domowe sposoby na katar
Płukanie zatok wodą utlenioną. Jak to robić, aby było bezpieczne?
Katar u dziecka - jak go wyleczyć? [NAJLEPSZE SPOSOBY]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA