Katar zatokowy łatwo rozpoznać: masz zatkany nos, po gardle spływa gęsta wydzielina, a przy pochylaniu głowy do przodu pojawia się ból. To jeden z pierwszych objawów zapalenia zatok. Jeśli zareagujesz na tym etapie, jest szansa, że na katarze się zakończy. Jak wyleczyć taki katar domowymi sposobami?
1. Rób ziołowe inhalacje
Raz dziennie przez kilka minut rób inhalacje z gorącej wody z dodatkiem olejku eterycznego. Zagotuj wodę i odczekaj kilka minut, aż para przestanie parzyć. Następnie przelej ją do miski i dodaj kilka kropel olejku eukaliptusowego, rumiankowego, olejku z geranium lub krwawnika.
grafika: Ula Bugaeva
Nachyl się nad miską, okryj głowę ręcznikiem i przez kilka minut głęboko wydychaj parę wodną. Taka domowa inhalacja na katar ułatwi oddychanie i odetka nos.
2. Przykładaj ciepłe okłady
Na suchej patelni (bez oleju) lub w piekarniku podgrzej 4-5 garści ziaren gorczycy (możesz też użyć soli gruboziarnistej). Przesyp je do płóciennego woreczka lub ściereczki i starannie owiń. Powstały okład przykładaj na kilka minut do nasady nosa i policzków po obu jego stronach. Ciepło rozrzedzi wydzielinę, ułatwi oczyszczenie zatok i przyniesie ulgę w bólu.
3. Stosuj rozgrzewające maści
Maści z dodatkiem olejku eukaliptusowego, rozmarynowego, sosnowego lub jałowcowego pomogą rozgrzać i oczyścić zatoki. Przed pójściem spać posmaruj wybraną maścią czoło i skronie (unikaj okolicy oczu, ust i nosa).
4. Herbata z syropem malinowym i lipą
Ten sposób, podobnie jak rozgrzewające maści, najlepiej stosować na noc. Przed snem wypij zaparzoną herbatę z lipy z dodatkiem syropu z malin. Działają rozgrzewająco, napotnie i pomagają zmniejszyć obrzęk błon śluzowych.
5. Syrop z cebuli i czosnku
To sprawdzony, domowy sposób na pierwsze objawy infekcji. Syrop z cebuli i czosnku ma właściwości bakteriobójcze, antywirusowe i przeciwzapalne. W leczeniu łagodnych infekcji radzi sobie równie dobrze, co niektóre specyfiki na katar z apteki.
Męczy cię katar - co jeszcze możesz zrobić
Poza tymi sposobami jest jeszcze kilka rzeczy, o których warto pamiętać, gdy męczy cię katar zatokowy. Poza ogólnie odpoczynkiem i regeneracją, pomocne będą:
- picie dużej ilości ciepłych płynów
- nawilżanie powietrza
- wietrzenie pomieszczenia
- spanie z głową trochę wyżej niż zazwyczaj
- jedz dużo zup i kremów warzywnych
Najlepiej zapobiegać, a nie leczyć, dlatego jeśli czujesz się lekko przeziębiona i nie chcesz, żeby znów dopadł cię katar i zatkał twoje zatoki, wprowadź kilka zdrowych nawyków:
grafika: Ula Bugaeva
Więcej o infekcjach górnych dróg oddechowych:Gdy maluch ma zapchany nos... Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka3 proste, domowe sposoby na zapalenie zatok
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!