Inhalacje na katar i zatoki - jak zrobić domową inhalację (3 przepisy)

Inhalacje z rumianku lub soli to skuteczny domowy sposób na katar i zatoki. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Inhalacje na katar wykonasz ze składników, które znajdziesz w swojej kuchni.
Marta Wilczkowska / 18.11.2017 13:00 / aktualizacja: 14.11.2019 10:23

Domowe inhalacje to łatwy i skuteczny sposób na pozbycie się kataru. Często zalecane są przez samych lekarzy jako skuteczny i sprawdzony domowy sposób na przeziębienie. Nie wymagają specjalnych przygotowań, bez problemu zrobisz je w domu korzystając z tego, co masz pod ręką.

Jedyne, czego potrzebujesz, to miska, ręcznik, gorąca woda i jeden ze składników, które zwykle znajdują się w naszych kuchniach. Poznaj nasze propozycje.

Z czego zrobić domowe inhalacje na katar?

Do inhalacji możesz wykorzystać zioła, przyprawy i inne składniki znane ze swoich właściwości kojących, antyseptycznych i niwelujących dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Możesz sięgnąć po gotowe preparaty apteczne, olejki eteryczne (np. mentolowy lub eukaliptusowy) lub wykorzystać składniki, które większość z nas ma zawsze w swojej kuchni, jak zioła czy sól. 

Zajrzyj do galerii i poznaj nasze propozycje na inhalacje z kuchennych składników.

Jak zrobić inhalacje domowym sposobem?

Niezależnie od tego, co dodasz do gorącej wody, przepis na domowe inhalacje zawsze jest taki sam:

  1. Zagotuj około 1 litra wody (jeśli chcesz, możesz zamiast wody użyć np. zaparzonego rumianku). 
  2. Do gorącej wody dodaj wybrany składnik.
  3. Nachyl się nad naczyniem z ciepłą wodą, przykryj głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychaj wydobywającą się z niego parę.

Pamiętaj, że niektóre inhalacje (np. te z soli) nie powinny trwać za długo ani być robione zbyt często.

Wszystkie domowe metody leczenia kataru (zwłaszcza w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i osób chorych) warto skonsultować z lekarzem. Podobnie jak przedłużający się katar, szczególnie, jeśli towarzyszą mu inne objawy. Jeśli poza katarem pojawi się ból głowy i twarzy, to może być zapalenie zatok - tego też lepiej nie bagatelizować.

Chcesz poczuć się lepiej podczas walki z katarem? Wypróbuj któryś z tych inhalatorów:

Więcej o katarze:Jak wyleczyć katar u dziecka?Jak wyleczyć katar sienny? Oto 4 sposoby, które pomogą się z nim uporać!Katar i przeziębienie w ciąży – jak się leczyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!