Inhalacje na katar – co do nich dodać? Jak stosować inhalacje na katar?

Inhalacje to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na katar i inne objawy infekcji dróg oddechowych. Można je wykonać z samej gorącej wody lub dodać proste składniki o korzystnych właściwościach, takie jak zioła (np. rumianek, tymianek, oregano), sól kuchenną albo olejki eteryczne. Sprawdź, jak wykonać inhalację oraz kto powinien ich unikać.
Marta Wilczkowska / 07.12.2022 13:20

Spis treści:

  1. Inhalacje na katar – z czego zrobić?
  2. Jak robić inhalacje na katar w domu?
  3. Inhalacje na katar – przeciwwskazania

Inhalacje to skuteczna metoda leczenia kataru, kaszlu, chorych zatok i przeziębienia. Jest to tani i łatwo dostępny sposób, który może być stosowany samodzielnie w domu. Domowe inhalacje na katar najczęściej mają formę inhalacji parowej. Jedyne, czego potrzebujesz do tradycyjnej inhalacji to miska, ręcznik, gorąca woda i jeden ze składników, które zwykle znajdują się w naszych kuchniach. Poznaj nasze propozycje - zajrzyj do galerii. Inhalację na katar można również wykonać używając do tego inhalatora kupionego w aptece.  

Inhalacje na katar - z czego zrobić?

Do inhalacji na katar możesz wykorzystać samą gorącą wodę lub dodać do niej zioła, przyprawy i inne składniki znane ze swoich właściwości kojących, antyseptycznych i niwelujących dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Możesz sięgnąć po gotowe preparaty apteczne, olejki eteryczne (np. mentolowy lub eukaliptusowy) lub wykorzystać składniki, które większość z nas ma zawsze w swojej kuchni, jak sól. 

Sprawdź też: 6 babcinych sposobów na katar 

Jak robić inhalacje na katar w domu?

Niezależnie od tego, co dodasz do gorącej wody, przepis na domowe inhalacje zawsze jest taki sam:

  1. Zagotuj około 1 litra wody (jeśli chcesz, możesz zamiast wody użyć np. zaparzonego rumianku). 
  2. Do gorącej wody dodaj wybrany składnik, np. sól kuchenną, 2-3 krople olejku eterycznego lub zioła.
  3. Nachyl się nad naczyniem z ciepłą wodą, przykryj głowę ręcznikiem i przez 10 minut wdychaj wydobywającą się z niego parę. Parę należy wdychać powoli i głęboko przez nos, a powietrze wypuszczać ustami. 

Inhalacje na katar – przeciwwskazania 

Inhalacje na katar wykonane tradycyjną metodą mogą być niebezpieczne dla dzieci z powodu ryzyka poparzenia gorącą wodą. Dlatego w ich przypadku lepiej używać inhalatora, który wydziela chłodną i bezpieczną mgiełkę. Inhalacji na katar nie należy wykonywać, gdy występują:

  • wysoka gorączka,
  • krwawienie z dróg oddechowych,
  • nowotwory głowy i szyi,
  • gruźlica,
  • ropne zapalenie zatok bocznych nosa i migdałków.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 15.11.2017.

Czytaj także:
Inhalacje z amolu – domowy sposób na katar i przeziębienie. Jak stosować?
Jak zrobić inhalację z soli fizjologicznej i kiedy stosować?
Inhalacje z soli kuchennej – domowy sposób na kaszel, katar i zatkane zatoki
Inhalacje z majeranku na przeziębienie. Jak przygotować i na co uważać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA