katar zatokowy fot. Adobe Stock

Katar zatokowy świadczy o zapaleniu zatok. Jak się go pozbyć?

Jest gęsty, zatyka zatoki powodując bóle głowy, spływa po gardle i utrudnia oddychanie. Jak się go pozbyć?
Małgorzata Germak / 30.10.2019 16:40
katar zatokowy fot. Adobe Stock

„Ty tylko katar” – mówimy, bagatelizując wroga. Tymczasem katar zatokowy to coś więcej niż zwykłe przeziębienie. Lepiej go nie lekceważyć, bo może rozwinąć się w poważniejszą chorobę.

Spis treści:

Co to jest katar zatokowy?

To jeden z podstawowych objawów zapalenia zatok. To powszechna i uciążliwa dolegliwość. Nie warto czekać, aż sam przejdzie, bo nieleczony grozi powikłaniami.

Generalnie katar to zapalenie błony śluzowej nosa. O katarze zatokowym mówimy, gdy infekcja obejmie zatoki. Zwykle winne są wirusy, ale tylko wyjściowo, bo z czasem może dojść do nadkażenia bakteryjnego. Dlatego tak łatwo rozwija się stan zapalny w zatokach, dając nieprzyjemne objawy.

Jak to wygląda? Następuję obrzęk błony śluzowej. Dochodzi do niedrożności zatok i wydzielina, która nie może być normalnie odprowadzana, zaczyna zalegać i blokować zatoki.

katar zatokowy
grafika: Ula Bugaeva

Po czym poznać katar zatokowy?

Jest charakterystyczny i nie da się go pomylić ze zwykłym nieżytem nosa, z którym mamy do czynienia w trakcie przeziębienia. Do podstawowych jego cech należą:

 • katar jest gęsty,
 • wydzielina ma barwę żółtą albo zieloną,
 • pojawiają się trudności z oddychaniem,
 • trudno jest oczyścić nos,
 • katar zatokowy powoduje ból głowy (zwłaszcza odczuwalny przy pochylaniu się),
 • pulsowanie lub rozpieranie górnej części głowy i w rejonie twarzy,
 • zaburzenia węchu,
 • nudności związane ze spływaniem wydzieliny po gardle.

Taki katar trudno wyleczyć, bywa długotrwały i uciążliwy.

Sposoby na katar zatokowy

Najlepiej od razu zgłosić się do lekarza (a już na pewno, gdy katar nie przechodzi po 7 dniach), który przepisze odpowiednie środki farmakologiczne. Mogą to być antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, tabletki na katar, spreje lub krople do nosa, inne leki łagodzące objawy choroby.

Warto dodatkowo samemu sobie pomóc domowymi sposobami na katar zatokowy. Jak? Przed wszystkim nawilżaj powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Wietrz często mieszkanie. Regularnie oczyszczaj zatoki (możesz je płukać solą fizjologiczną). Możesz też użyć preparatów w spreju robionych na bazie soli morskiej (dostaniesz je w aptece bez recepty).

Na chore zatoki dobrze działają też ziołowe inhalacje i ciepłe okłady przykładane w chore miejsce. Kompres można zrobić z soli gruboziarnistej podgrzanej na patelni i umieszczonej w bawełnianym woreczku. Przykładana do nasady nosa i czoła rozrzedza wydzielinę (dzięki wysokiej temperaturze) i ułatwia oddychanie.

Zapalenie zatok

Katar zatokowy nie jest chorobą samą w sobie, tylko - jak już wcześniej wspominaliśmy - objawem sugerującym, że w organizmie dzieje się coś więcej. Zapalenie zatok, z którym właśnie wiąże się katar zatokowy, to infekcja, która może objąć jedną lub kilka zatok.

Zwykle mamy do czynienia z tzw. ostrym zapaleniem zatok - czyli infekcją, która trwa do 3-4 tygodni i ma (wbrew nazwie) raczej łagodny przebieg. Poza katarem chory skarży się na:

 • stan podgorączkowy lub gorączkę,
 • ogólne uczucie rozbicia,
 • osłabienie i zmęczenie,
 • problemy z oddychaniem i przełykaniem,
 • bóle głowy lub twarzy.

Z zapaleniem zatok trzeba udać się do lekarza, bo infekcja może przekształcić się w przewlekłą postać, którą o wiele trudniej wyleczyć.

Więcej o katarze i sposobach na niego:Żółty, zielony czy czerwony, czyli o czym świadczy kolor kataru?Jak wyleczyć katar u dziecka? Mamy na to sprawdzone sposoby!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!