Czy wiesz jak witaminy wpływają na działanie leków?

Wiele witamin zmienia działanie leków. Dowiedz się więcej /fot. Fotolia
Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powinniśmy pamiętać, że niedobór witamin może być równie niekorzystny, jak i ich nadmiar. Witaminy wchodzą w interakcje z lekami przepisywanymi na receptę, dlatego przy stosowaniu suplementów z witaminami i leków jednocześnie należy zachować szczególną ostrożność.
/ 28.06.2011 22:02
Wiele witamin zmienia działanie leków. Dowiedz się więcej /fot. Fotolia

Witamina K

Leki przeciwzakrzepowe, np. acenokumarol, wchodzą w interakcje z witaminą K, ponieważ zwiększa ona krzepliwość krwi (a więc ma odwrotne działanie niż acenokumarol). Osoby przyjmujące ten lek nie powinny zażywać preparatów zawierających witaminę K ani spożywać produktów bogatych w ten składnik, takich jak brokuły, szpinak, sałata, ponieważ zmniejszają one skuteczność leków rozrzedzających krew.

Witamina C

Witamina C w dawkach 1000 mg dziennie może podnieść poziom estrogenów we krwi. Nie wiąże się to oczywiście z osłabieniem działania środków antykoncepcyjnych, a wręcz przeciwnie – ze  wzmacnianiem ich działania. Niestety wzrost poziomu estrogenów nie jest korzystny dla organizmu, ponieważ może spowodować m.in. migrenę, depresję, osłabienie i wypadanie włosów, infekcje pochwy wywołane przez drożdże, wzdęcia.

Doustne środki antykoncepcyjne powodują obniżenie poziomu witaminy C. Dlatego ważne jest przestrzeganie zalecanych dawek dziennych witaminy C podanych na opakowaniu. Dawka ta dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną  musi być niższa niż 1 g (najlepiej 50-100 mg dziennie). Dawkę dzienną najlepiej rozłożyć i zażywać witaminę np. 3 razy dziennie z posiłkiem.

Przeczytaj też: Pigułki antykoncepcyjne a witamina C

Witamina E

Witamina E poza właściwościami przeciwutleniającymi zmniejsza krzepliwość krwi. Z tego powodu nie należy jej stosować wraz z lekami hamującymi krzepliwość krwi (acenokumarol), gdyż nasila ona ich działanie i naraża pacjenta na powikłania krwotoczne.

Przeczytaj też: Czy suplementy są nam potrzebne?

Witaminy z grupy B i kwas foliowy

Barbiturany, np. fenobarbital, powodują zmniejszenie poziomu witaminy B6 i B12 we krwi. Uważa się, że może to skutkować podwyższeniem poziomu homocysteiny. Wzrost stężenia homocysteiny jest czynnikiem ryzyka dla chorób układu krążenia (w tym udaru mózgu) oraz może być przyczyną wystąpienia drgawek. Należy więc monitorować poziom witaminy B6 i B12 we krwi osób chorych na epilepsję, podczas leczenia barbituranami.

Fenytoina jest lekiem przeciwdrgawkowym i przeciwarytmicznym. Stwierdzono, że stosowanie leków z tej grupy prowadzi do niedoborów kwasu foliowego, a suplementacja kwasu foliowego w ilości 1 mg dziennie może powodować znaczne obniżenie stężenia fenytoiny. Konsekwencją tego jest zmniejszenie skuteczności terapii tym lekiem.

Istotne jest monitorowanie działań niepożądanych, które mogą wystąpić przy jednoczesnym zażywaniu leków z kwasem foliowym. Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego lub farmaceutę(w dowolnej aptece) o występujących u niego działaniach niepożądanych.

Witamina B6 może zmniejszać skuteczność działania leków stosowanych w chorobie Parkinsona, takich jak lewodopa. Nie dotyczy to pacjentów leczonych lekiem Sinemet zawierającym lewodopę i carbidopę, która niweluje działanie witaminy B6.

Niacyna – witamina PP

Leki stosowane w leczeniu hipercholesterolemii (zwiększony poziom cholesterolu we krwi), np. : Lowastatyna, Prawastatyna, Symwastatyna, Fluwastatyna, wraz z niacyną (witaminą PP) mogą powodować miopatię (osłabienie mięśni). Niektórzy specjaliści uważają, że witamina PP korzystnie wpływa na obniżenie cholesterolu.

Ze względu na sprzeczne dane należy zachować ostrożność w suplementacji witaminy PP (tylko pod nadzorem lekarza) i czujnie obserwować, czy nie pojawiają się działania niepożądane. W przypadku ujawnienia się takich objawów należy poinformować lekarza lub farmaceutę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA