Amerykańska Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na podstawie najnowszych danych, ograniczyła wskazania do stosowania osocza ozdrowieńców w leczeniu chorych z powodu koronawirusa. Chodzi o zmiany w ramach tzw. użycia w sytuacji wyjątkowej (ang. emergency use authorization, EUA ).
Podawanie osocza jest jedną z metod wykorzystywanych w leczeniu wielu chorób, w tym COVID-19. Osocze pobierane jest od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, spełniających określone kryteria, a następne podawane chorym podczas pobytu w szpitalu. Celem terapii jest zwiększenie we krwi pacjenta liczby przeciwciał skierowanych przeciwko COVID-19.
Komu będzie podawane osocze?
Nowe wytyczne dotyczą trzech kwestii. Zmiany FDA mają na celu ograniczyć stosowanie osocza jedynie do dwóch grup pacjentów: hospitalizowanych z powodu wczesnego okresu choroby COVID-19 oraz tych, którzy mają upośledzoną zdolność do wytwarzania przeciwciał. Ponadto nie będzie można stosować osocza o niskim stężeniu przeciwciał. Pacjenci powinni otrzymywać wyłącznie osocze zawierające wysokie miano przeciwciał.
Według przedstawicieli FDA osocze było używane zbyt bezkrytycznie. W niektórych przypadkach pacjenci nie odnosili z tego powodu żadnych korzyści. Część badań to potwierdza. Dlatego zdecydowano ograniczyć dotychczasowe wskazania. Wcześniej nie było ograniczeń w tym zakresie.
Wydawanie i aktualizacje uprawnień do użycia osocza w sytuacji wyjątkowej, są oparte na dokładnej ocenie aktualnie dostępnych dowodów naukowych dotyczących produktów medycznych. W tym przypadku, gdy pojawiły się dodatkowe dowody naukowe na temat osocza rekonwalescencyjnego w COVID-19, zmieniliśmy zasady użycia w sytuacji wyjątkowej, aby odzwierciedlić zaktualizowane dowody. Osocze rekonwalescencji COVID-19 używane zgodnie ze zmienionymi przepisami może być skuteczne, a znane i potencjalne korzyści przewyższają znane i potencjalne ryzyko
- napisał w oświadczeniu Peter Marks, dyrektor Centrum Oceny i Badań Biologicznych FDA.
Badania, na które powołuje się agencja, dowiodły, że osocze z małym stężeniem przeciwciał nie jest skuteczne w leczeniu koronawirusa. Również podawanie preparatu osobom w ciężkim stanie i po intubacji nie miało wpływu na poprawę ich stanu zdrowia.
Więcej o leczeniu COVID-19:
Amantadyna, sterydy, z może witamina D? Oto wytyczne, jak leczyć COVID-19 w domu
Jak leczyć łagodne zakażenie koronawirusem w domu? Leki i naturalne sposoby na COVID-19
Koronawirus leczenie – jak przebiega terapia COVID-19?
Koronawirus a antybiotyk. Czy, kiedy i jaki lek pomaga przy COVID-19?
Cynk a koronawirus. Czy cynk jest skuteczny w zapobieganiu i leczeniu COVID-19?
Witamina C przy zakażeniu koronawirusem. Czy kwas askorbinowy chroni przed COVID-19?
Koronawirus - objawy u dorosłych i dzieci, leczenie, szczepionka, skąd się wziął koronawirus
Szczepionka na koronawirusa. Korzyści, skutki uboczne, kto i kiedy otrzyma szczepienie przeciwko COVID-19?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!