Popularny preparat stosowany na pęcherze przy ospie może szkodzić. Sprawdź, co polecają pediatrzy

ospa gencjana fot. Adobe Stock, tenrec
Gencjana to fioletowy płyn o działaniu odkażającym i osuszającym, powszechnie stosowany na zmiany przy ospie. Aktualnie nie zaleca się smarowania fioletem gencjanowym zmian skórnych przy ospie, ponieważ może to sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym lub utrudniać rozpoznanie infekcji. Dowiedz się, jakie środki warto stosować na pęcherze przy ospie.
/ 29.06.2023 05:32
ospa gencjana fot. Adobe Stock, tenrec

Fiolet gencjanowy to bardzo popularny specyfik stosowany do smarowania pęcherzy przy ospieCharakterystyczną cechą płynu jest pozostawianie na skórze fioletowych plam. Stosowały go nasze babcie i mamy, dlatego chętnie używamy go również dzisiaj. Nie jest to jednak zalecany domowy sposób na ospę wietrzną.

Dlaczego aktualnie pediatrzy odradzają używanie gencjany przy ospie? 

Gencjana to roztwór o właściwościach antyseptycznych, który jest stosowany do odkażania skóry. W przypadku ospy ma osuszać pęcherzyki i zapobiegać zakażeniom. Efekt może być jednak odwrotny.

Są dwa powody odradzania stosowania gencjany na ospę. Po pierwsze zabarwienie skóry płynem sprawia, że trudniej zauważyć, jak goją się pęcherze. Łatwiej przeoczyć potencjalnie niebezpieczne zakażenie bakteryjne, a taki stan wymaga leczenia antybiotykiem. Po drugie przykrywanie zmian skórnych poprzez ograniczanie dostępu powietrza może zwiększać ryzyko zakażeń drobnoustrojami.

Nie tylko gencjana jest na cenzurowanym. Pediatrzy przestrzegają też przed stosowaniem różnego rodzaju smarowideł czy pudrów:

Nie jest zalecane stosowanie pudrów i papek, ponieważ utrudniają one wysychanie zmian skórnych i ograniczają dostęp powietrza, co może prowadzić do rozwoju drobnoustrojów
– wskazują aktualne standardy medyczne w zakresie pediatrii.

Przeczytaj też: Mity na temat ospy i półpaśca

Polecane środki do smarowania na ospę

Zamiast gencjany do odkażania zmian skórnych przy ospie polecane są inne preparaty, np. popularne środki na bazie oktenidyny. Oprócz skutecznego działania przeciwbakteryjnego mają jeszcze jedną korzyść: nie brudzą skóry i ubrań. 

Kolejną metodą o działaniu odkażającym jest różowa kąpiel z nadmanganianem potasu (sposób równie stary jak stosowanie gencjany). Do wody w wannie należy dodać kilka kryształków nadmanganianu potasu tak, aby woda zyskała jasnoróżowy kolor, a następnie zanurzyć w niej ciało. Kryształki warto wcześniej dokładnie rozpuścić w szklance wody, ponieważ pozostawione w wannie drobinki będą powodować podrażnienie skóry. 

Aby krostki prawidłowo się goiły, należy utrzymywać krótkie paznokcie u dziecka i dbać o higienę całego ciała (to mit, że w trakcie ospy nie można się kąpać). To ważna praktyka zapobiega zakażeniu krostek.

Na swędzenie można zastosować środki na bazie alantoiny, betainy, aloesu, mentolu, przeznaczone do używania w trakcie ospy, a także dostępne bez recepty maści lub żele przeciwhistaminowe (zawierające dimetynden). 

Źródła:
A. Błaszczak, Ł. Pacek, M. Łukomska, I. Walecka, Postępowanie w ospie wietrznej u dzieci, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2017, T. 14, 713-719,

Drugs and Lactation Database [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Child Health and Human Development; 2006–. Gentian Violet. 2022 Jan 18. PMID: 30000929, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30000929/,

Pona A, Quan EY, Cline A, Feldman SR. Review of the use of gentian violet in dermatology practice. Dermatol Online J. 2020 May 15;26(5):13030/qt79g6z0cf. PMID: 32621695,

Ayoade F, Kumar S. Varicella-Zoster Virus (Chickenpox) [Updated 2022 Oct 15]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448191/

Czytaj także:
Ospa u dorosłych - objawy, jak wygląda, leczenie (zdjęcia ospy)
Półpasiec - objawy, zdjęcia zmian skórnych, zarażanie, leczenie
Wysypka bostońska – jak wygląda? (zdjęcia)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA